
Кафедра екології та охорони природи створена у 2003 році. Вона є випусковою та забезпечує підготовку фахівців за освітніми програмами 101 Екологія першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівнів вищої освіти.
На кафедрі працює 8 викладачів: 2 доктори наук, професори; 4 кандидати наук, доценти; 1 кандидат наук, старший викладач та 1 викладач. Завідувач — кандидат біологічних наук, доцент Карпенко Юрій Олександрович.
Фейсбук кафедри - https://www.facebook.com/EcologyNatureConservation
Email -
Кафедра забезпечує викладання понад 50 фахових курсів на природничо-математичному факультеті при підготовці фахівців бакалаврату і магістратури освітніх програм 101 Екологія, 091 Біологія, Середня освіта (Біологія та здоров'я людини), Середня освіта (Географія), Середня освіта (Хімія).
Концепція діяльності кафедри екології та охорони природи в напрямку підготовки фахівців екологів та біологів базується на таких засадах: формування знань про цілісність живої матерії, діяльність з формування системних знань про ієрархію живого та його взаємозв’язок і залежність, які зафіксовані у вигляді окремих видів знань (теорій, законів, понять, фактів тощо); формування у студентів структурованих знань з оцінки екологічної ситуації, з антропогенного забруднення довкілля та природоохоронної діяльності;т удосконалення методичної бази шляхом створення методичних посібників, рекомендацій та підручників з теоретично-практичних курсів екологічного і природного циклів дисциплін, а також польових щоденників, альбомів, путівників з метою сприяння самостійності в опрацюванні навчального матеріалу студентами та систематизації їхніх практичних вмінь та навичок; надання методичної допомоги учням, вчителям та студентам при проходження ними виробничих та навчально-польових практик.
Основні напрямки наукової та дослідної роботи кафедри базуються на наукових пріоритетах Чернігівської області як частини півночі України, міжнародних аспектах міжрегіонального співробітництва прикордонних територій з Польщею та Республікою Білорусь, технічних можливостях, її практичній спрямованості та інформаційному і включають такі:
- созологічне вивчення флористичного, ценотичного та ландшафтного розмаїття, встановлення сучасного стану територій та об’єктів природно-заповідного фонду та розробка шляхів оптимізації природоохоронної і екологічної мереж Чернігівщини в системі розвитку екосередовища регіону та його біостроми;
- екозоологічні дослідження ентомофауни та нематодофауни різних груп ґрунтів в умовах природних та антропогенізованих систем;
- вивчення стану популяцій рідкісних і охороняємих хребетних, дослідження гідробіонтів малих річок як індикаторів стану водних екосистем, еколого-біохімічних механізмів їх стійкості в умовах дії екстремальних факторів середовища та токсикантів;
- вплив полютантів на процеси корозії сталі у ґрунті, зокрема некондиційних пестицидів як один з шляхів одержання інгібуючих композицій;
- вивчення сучасних підходів в екологічній освіті та вихованні молоді з врахуванням регіональних процесів; психологічних умов розвитку професійного мислення у майбутніх екологів.
Викладачі кафедри екології та охорони природи постійно беруть участь у роботі науково-практичних конференцій різного рівня.
Результати наукових досліджень відображено на сторінках видань, які включено до переліку фахових видань України, зокрема: «Вісник Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г.Шевченка», «Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія Біологія», «Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Серія: Біологія.», «ScienceRise: Biological Science», Ecological Questions та ін.
Кафедра екології та охорони природи разом з Інститутом біології та охорони середовища Поморської академії у Слупську виступили співзасновниками щорічної International Scienttific Conference NARBAC.
Практична підготовка фахівців включає науково-дослідну роботу на навчально-науковій станції, що знаходиться в регіональному ландшафтному парку „Ялівщина”, колекційний фонд рослин якої нараховує понад 1000 видів і форм.
Кафедра має тісні творчі зв’язки з багатьма науковими, державними екологічними службами та установами м.Чернігова і Чернігівської області, які є базовими для проходження навчально-польових та виробничих практик, написання бакалаврських і магістерських робіт.
Професор Лукаш О.В. виступає в складі: як член редакційної ради журналу «Ecological Questions» (наукометрична база Scopus) – Університет Миколи Коперника в Торуні (Польща), член редколегії журналу «Екологічний вісник» (Київ), член редколегії періодичного видання «Бібліотека Всеукраїнської екологічної ліги» (Київ) та член спецради Державної екологічної академії К26.880.02 за спеціальністю 03.00.16 – екологія, очолює Наукову раду обласної організації Всеукраїнської екологічної ліги.
Завідувач кафедри, доцент Карпенко Ю.О. координує наукову, еколого-освітню роботу та туристично-рекреаційну діяльність Мезинського національного природного парку; входить до складу громадських рад при Держекоінспекції в Чернігівській області та Чернігівському обласному управлінні лісового і мисливського господарства.
Доц. кафедри Потоцька С.О. очолює обласний осередок Українського товариства охорони природи, а також входить до складу секретаріату Басейнової ради Десни та Верхнього Дніпра та є секретарем громадської ради екологічних організацій при Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України.
Викладачі кафедри постійно співпрацюють з національним природним парком «Мезинський», науковим куратором яких університет є з 2007 року. На цих територіях щорічно проводяться спільні екологічні, флористичні і мікологічні дослідження, навчально-польові практики студентів, в рамках реалізації наукової програми моніторингу на базі природно-заповідних території щорічно випускається черговий том «Літопису природи Мезинського НПП».
Викладачі кафедри залучені до виконання ряду наукових державних тем і міжнародних проектів, зокрема: «Виготовлення екологічного обґрунтування річки Стрижень в межах міста Чернігова», «Ведення кадастру природно-заповідних територій Чернігівської області», «Виготовлення екологічного обґрунтування річки Стрижень за межами міста Чернігова», «Розробка концепції по озелененню міста Чернігова», «Розробка схеми регіональної екомережі Чернігівської області».
За наукові і навчально-методичні розробки та співпрацю з навчальними установами і закладами викладачі та співробітники кафедри були відзначені на різних рівнях, зокрема Дипломом лауреата обласного конкурсу «Краща науково-технічна розробка регіону», Почесними Грамотами Управління освіти і науки міста та області та Подякою від координатора Програм малих грантів Глобального екологічного фонду, а кафедра екології та охорони природи останні п’ять років є переможцем університетського конкурсу на кращу кафедру за результатами науково-дослідної роботи.
1. Вступ до фаху
2. Загальна екологія (та неоекологія)
3. Біорізноманіття
4. Екологія тварин з основами зоології
5. Екологія рослин з основами ботаніки
6. Модельні об’єкти в екології
7. Заповідна справа
8. Урбоекологія
9. Екологічна безпека
10. Екологічне інспектування
11. Екологічна стандартизація та сертифікація
12. Організація управління екологічної діяльності
13. Великий практикум з систематики рослин
14. Великий практикум з зоології гідробіонтів
15. Великий практикум з ботанікиї гідробіонтів
16. Ландшафтна екологія
17. Глобальна екологія
18. Нормування антропогенного навантаження
19. Геоінформаційні системи в екології
20. Глобальна екологія та ноосферологія
21. Екологія
22. Гідрологія з основами гідробіології
23. Штучні системи в екології
24. Екологічна паразитологія та карантинні види
25. Основи екології
26. Інформаційні основи еколог. управління
27. Фауна прісних вод
28. Флора прісних вод
29. Фармацевтична ботаніка
30. Фауна Полісся
31. Фізіологія рослин
32. Агроекологія з основами ґрунтознавства
33. Агроекологія
34. Заповідне паркознавство
35. Заповідне лісознавство
36. Системний аналіз якості навколишнього середовища
37. Адвентиція екосистем та карантинні види
38. Моніторинг довкілля
39. Охорона праці в галузі
40. Методологія та організація наукових досліджень
41. Созологія лісів
42. Ресурсознавство
43. Еволюційне вчення
44. Еволюційні теорії
45. Сучасні технології озеленення міських систем
46. Ботаніка
47. Зоологія
48. Загальна цитологія
49. Паразитологія
50. Вибрані питання біології (паразитологія)
51. Навчальна практика з зоології (ч.1 безхребетні)
52. Навчальна практика з ботаніки
53. Навчальна практика з зоології
54. Навчально-польова практика з загальної та прикладної екології
55. Навчальна практика з заповідної справи і ландшафтної екології
56. Комплексна практика з біології (ч. фізіології рослин)
57. Навчальна практика з екології тварин
58. Навчальна практика з екології рослин
59. Навчальна практика з фармацевтичної ботаніки
60. Виробнича практика
61. Виробнича (інспекторська) практика
62. Педагогічна (асистентська) практика

Завідувач кафедри екології та охорони природи
Карпенко Юрій Олександрович / Yuriy Karpenko
Доцент кафедри екології та охорони природи / Associate professor of the Department of Ecology and Nature Protection
Google Scholar
ORCID iD
Scopus Author ID 57220092815
ResearcherID AAF-8020-2021

Лукаш Олександр Васильович / Oleksandr Lukash
Професор кафедри екології та охорони природи / Professor of the Department of Ecology and Nature Protection
Google Scholar
ORCID iD
Scopus Author ID 57202369398
ResearcherID AAF-8129-2021

Старчак Валентина Георгіївна / Valentina Starchak
Професор кафедри екології та охорони природи, доктор технічних наук, професор / Professor of the Department of Ecology and Nature Protection, Doctor of Technical Sciences, Professor
Google Scholar
ORCID iD
Scopus Author ID 7004070549
ResearcherID G-9402-2017

Жиліна Тетяна Миколаївна / Tetyana Zhylina
Доцент кафедри екології та охорони природи кандидат біологічних наук, доцент / Associate Professor of Ecology and Nature Protection, Candidate of Biological Sciences, Associate Professor
Google Scholar
ORCID iD
Scopus Author ID 57193442039
ResearcherID

Паперник Вікторія Вікторівна / Viktoriia Papernyk
Доцент кафедри екології та охорони природи, кандидат біологічних наук
Google Scholar
ORCID iD
Scopus Author ID8606869100
ResearcherID

Кирієнко Світлана Володимирівна / Kyriienko Svitlana
Доцент кафедри екології та охорони природи, кандидат біологічних наук / Аssociate professor of the Department of Ecology and Nature Protection. Candidate of Biological Sciences (Ph.D.)
Google Scholar
ORCID iD
Scopus Author ID57200961737
ResearcherID

Яковенко Олександр Іванович / Oleksandr Yakovenko
Викладач кафедри екології та охорони природи, аспірант / Lecturer at the Department of Ecology and Nature Protection
Google Scholar
ORCID iD
Scopus Author ID 57205261327
ResearcherID AAF-7401-2021

Квашук Юлія Валеріївна / Yuliia Kvashuk
Старший викладач кафедри екології та охорони природи, кандидат технічних наук / senior lecturer of the Department of Ecology and Nature Protection, PhD in Technical Sciences
Google Scholar
ORCID iD
Scopus Author ID 56856864100
ResearcherID
Концепція розвитку кафедри екології та охрони приоди на 2020-2026 рр
Навчальний план_2020-2021 (термін навчання 1р.10міс.)
Навчальний план_2020-2021 (термін навчання 3р.10міс.)
Навчально-методичне забезпечення ОП 101 Екологія перший рівень вищої освіти (1 курс)
Навчально-методичне забезпечення ОП 101 Екологія перший рівень вищої освіти (2 - 4 курси)
Концепція розвитку спеціальності 101 Екологія
Експертні висновки магістратура екологія
Висновок експертної комісії (101 Екологія, освітньо-професійна програма "Екологія", ОС "Магістр")
Графік проходження виробничої практики (47 група, 101 Екологія)
Матеріально-технічна база кафедр біології і екології та охорони природи
Список вибіркових дисциплін факультету_2020-2021
План роботи кафедри на 2020-2021 рік
План заходів на 2020-2021н.р. щодо інформування студентів спеціальності 101 Екологія
Договір про співробітництво з Національним ботанічним садом ім. М.М. Гришка
Екскурсія на очисні споруди КП Водоканал
Договір з ТОВ «Видавництво Країна мрій
Договір про співробітництво РЛП «Ялівщина»
Обговорення_ОПП_Екологія_з керівництвом Державної екологічної інспекції в Чернігівській області
Оцінювання якості ОПП 101 Екологія. Анкета виробнича практика
Оцінка якості ОПП 101 Екологія. Анкета для викладачів
Оцінка якості ОПП 101 Екологія. Анкета для здобувачів вищої освіти
Оцінка якості ОПП 101 Екологія. Анкета для роботодавців
Договір з Держекоінспекцією про проходження практики
Екскурсія_студентів-екологів_1-4 курсів_ДЕІ_в_Чернігівській_області
Співпраця з Чернігівською обласною організацією Українського товариства охорони природи
Презентація пілотного проєкту з формування партнерства «Об’єкт ПЗФ – установа освіти»
У рамках проєкту ПМГ ПРООН передано обладнання
Міжнародна співпраця здійснюється у рамках двосторонніх договорів Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка» з Поморською Академією у Слупську (Польща), Установою освіти «Гомельський державний університет імені Франциска Скорини», Поліським аграрно-екологічний інститутом НАН Білорусі (Білорусь).
Міжнародна співпраця здійснюється у таких формах наукової та освітньої діяльності:
1. Проведення спільних наукових досліджень (двосторонніх з установами-партнерами та у рамках Програм UNESCO), робота у редколегії міжнародного журналу (наукометричні бази Scopus, Web of Science). Спільні дослідження з фітоекології та фітосозології проводяться з науковцями УО «Гомельський державний університет імені Франциска Скорини» та Поліського аграрно-екологічного інституту НАН Білорусі. З Поморською Академією в Слупську здійснюються спільні дослідження з екології людини.
Доц. Кирієнко С.В. брала участь у реалізації двох дослідницьких проектів UNESCO тематики екології харчування людини спільно з науковцями Інституту біології та охорони навколишнього середовища Поморської Академії у Слупську: “Wpływ diety wysokotłuszczowej na metformin- i melatonin-zależne efekty stresu oksydacyjnego u szczurów Sprague-Dawley z rakiem sutka” (1.08.2017 – 31.12.2017), “Wpływ diety wysokotłuszczowej na metformin- i melatonin-zależne efekty stresu oksydacyjnego u szczurów Sprague-Dawley z rakiem sutka”(termin 1.07.2018 – 25.08.2018).
Результати спільних досліджень відображені у спільних публікаціях у фахових та індексованих закордонних виданнях з науковцями Поморської Академії у Слупську (Польща), Установи освіти «Гомельський державний університет імені Франциска Скорини» та у фаховому виданні «Прыроднае асяроддзе Палесся» (Поліський аграрно-екологічний інститут НАН Білорусі).
Проф. Лукаш О.В. є членом редколегії міжнародного журналу «Ecological Questions» (наукометричні бази Scopus, Web of Science, видавець Університет Миколи Коперника у Торуні (Польща)).
До реалізації міжнародного природоохоронного проєкту “The role and functioning of landscape parks in biosphere reserves” (Університет Миколи Коперника у Торуні, Тухольський ландшафтний парк, Заборський ландшафтний парк, Тухольський лісовий біосферний резерват, 2020-2021 роки) за згодою залучені проф. Лукаш О.В., доц. Карпенко Ю.О., викл. Яковенко О.І., аспірант Свердлов В.О. У 2021 році очікується вихід у світ монографії за результатами спільного проекту.
2. Організації циклічної (з 2017 р.) міжнародної наукової конференції NARBAC “Natural resources of border areas under a changing climate” («Природні ресурси прикордонних територій в умовах зміни клімату»), яку в Україні проводять Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка, Поморська Академія в Слупську та Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка, Поморська Академія в Слупську та Національний природний парк «Мезинський». До проведення конференції залучаються викладачі кафедри екології та охорони природи, аспіранти та студенти як члени організаційного комітету та як доповідачі.
Викладачі залучаються до науково-практичних конференцій і науково-методичних семінарів, які організовують кафедра ботаніки та фізіології рослин та кафедра ботаніки УО «Гомельський державний університет імені Франциска Скорини».
3. Участь студентів у міжнародній програмі семестрового обміну. Починаючи з 2016 року, у рамках професійної підготовки бакалавра спеціальністю 101 Екологія 12 студентів пройшло семестрове навчання у Інституті Біології та наук про Землю (до 2019 р. – Інституті біології на охорони навколишнього середовища) Поморської Академії в Слупську, зокрема під час зимового семестру 2019-2020 навчального року навчалося 7 студентів спеціальності 101 Екологія: Гавриленко О.Ю, Лорсанов Д.О., Одаріч Б.В., Ралко А.О., Рондар Н.Д, Атрошенко А.В., Сираш А.А. Під час навчання за програмою обміну студенти обирали як дисципліни (наприклад, загальна екологія, метеорологія і кліматологія), вивчення яких передбачено освітньо-професійною програмою підготовки фахівців першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальністю 101 Екологія, або частково вивчаються (гідрологія та водне господарство), так і ті, які у університеті для вивчення не пропонуються, насамперед еволюційна екологія.
4. Участь в програмі «Visiting professor» та залучення іноземних викладачів до реалізації освітньо-професійної програми підготовки фахівців першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальністю 101 Екологія.
Професор Лукаш О.В. запрошується як візит-професор для викладання навчальних ботаніко-екологічних дисциплін та участі у науково-дослідній роботі університетів: Поморська Академія у Слупську (у 2017-2018 та 2020-2021 навчальні роки) та УО «Гомельський державний університет імені Франциска Скорини» (2016-2017, 2017-2018 и 2019-2020 навчальні роки).
У 2017-2018 навчальному році під час проходження стажування на кафедрі екології та охорони природи проф. Аверин В.С. та доц. Дайнеко М.М. (УО «Гомельський державний університет імені Франциска Скорини») прочитали курс лекцій для студентів спеціальності 101 Екологія.
5. Стажування викладачів за кордоном. Починаючи з 2017 року 5 викладачів кафедри екології та охорони природи пройшли стажування у Поморській Академії в Слупську. Останні закордонні стажування викладачі відбулися у Поморській Академії в Слупську (Польща, 2020 р.) та Державному педагогічному університеті імені Йона Крянге (Молдова, 2021 р).
За активну участь у українсько-польському співробітництві, в рамках співпраці між Поморською академією у Слупську та Національним університетом "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка проф. кафедри екології та охрони природи, д.б.н. Лукаша О.В. було нагороджено памятною відзнакою до 30-річчя самоврядування гміни Слупськ. Співпраця між двома Університетами - це і семестрові обміни, і навчання студентів природничо-математивного факультету нашого університету у Поморській академії, міжнародні стажування викладачів та щорічна міжнародна конференція "Природні ресурси прикордонних територій в умовах змін клімату". Цього року приймаючою стороною ІV конференції on-line виступали польські науковці з Академії Поморської. Вітаємо Олексадра Васильовича з нагородою та бажаємо нових здобутків і творчої наснаги.
Презентація напрямів наукової роботи кафедри
На кафедрі екології та охорони природи працює 8 викладачів, із них: 2 доктори наук, 4 кандидати наук, 1 старший викладач, 1 викладач.
Основні напрямки наукової та дослідної роботи кафедри базуються на пріоритетах Чернігівської області як частини півночі України, міжнародних аспектах міжрегіонального співробітництва прикордонних територій з Республікою Білорусь та Польщею, технічних можливостях та її практичній спрямованості, і включають такі:
І. Біорізноманіття та його складові: фіто-, ценотичне та екосистемне різноманіття Лівобережного Полісся, його созологічні аспекти; (доц. Карпенко Ю.О.), фіторізноманіття та ценотичне різноманіття Східного Полісся; (проф. Лукаш О.В.), ентомофауна та нематодофауна Чернігівщини (доц. Жиліна Т.М.); просторово-часові трансформації ландшафтних комплексів лесових островів Чернігівського Полісся (викл. Яковенко О.І.).
ІІ. Фізіологічні та біохімічні механізми впливів та взаємодій організмів: екологічна фізіологія і біохімія водних організмів, екологічні механізми діяльності вищих гідробіонтів; (доц. Паперник В.В.).
ІІІ. Заповідна справа, інтродукція та агрокультура: нематодофауна агроекосистем, її видовий склад та консорційні зв’язки (доц. Жиліна Т.М.); заплавні лісові екосистеми, їх різноманіття та їх фітосозологічні аспекти; (доц. Карпенко Ю.О.), феноритми та екологічні зміни деревних видів родини Rosaceae (доц. Кирієнко С.В.); дендрофлора зелених зон міст Лівобережного Полісся, її систематичні та еколого-ценотичні особливості та механізми її стійкості до умов урбосередовища; (доц. Потоцька С.О.).
ІV. Екологічна освіта, виховання та природоохоронні аспекти: студентський екологічний та природоохоронний рух; практичні екологічні проекти та їх вплив на формування світоглядних аспектів студентів природничих спеціальностей ВНЗ; (доц. Карпенко Ю.О.).
V. Техноекологічні аспекти охорони довкілля та його компонентів: шляхи зменшення техногенного впливу на довкілля та його складові (проф. Старчак В.Г.), технологічні аспекти водозабезпечення і водовідведення та інші прикладні аспекти екології міських систем (ст.викл. Квашук Ю.В.).
У 2020 році викладачі кафедри брали участь (та надсилали матеріали до оргкомітетів) у 7 Міжнародних, 4 Всеукраїнських, 2 регіональних наукових, науково-практичних конференціях, семінарах, зборах та інших заходах, наводимо окремі з них:
Міжнародні (Євросоюз):
• The 4rd International Scientific Conference “Natural Resources of Border Areas under a Changing Climate” (24–25.09.2020, Słupsk, Pomaranian University in Słupsk).
Міжнародні:
Білорусь
• Трансграничное сотрудничество в области экологической безопасности и охраны окружающей среды [Электронный ресурс] : V Международная научно-практическая конференция (4–5.07. 2020, Гомель).
• Международная научно-практическая конференция, посвященная 85-летию со дня рождения известного белорусского геоботаника Сапегина Леонида Михайловича (26.11.2020, Гомель).
Україна
• Міжнародна науково-практична конференція, присвячена 80-річчю хіміко-біологічного факультету Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка «Тернопільські біологічні читання – Ternopil bioscience – 2020» (22-23 травня 2020 р., Тернопіль).
• Х Міжнародна науково-практична конференція «Комплексне забезпечення якості технологічних процесів та систем» (Чернігів, 2020).
Всеукраїнські
• Національний форум «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології» (8–10 жовтня 2020 р., м. Івано-Франківськ).
• Всеукраїнська науково-практичної конференція, присвячена 55-й річниці заснування Мезинського археологічного науково-дослідного музею та 90-літтю від дня народження відомого краєзнавця і археолога, засновника Мезинського музею В.Є. Куриленка «Історико-археологічний та природно-екологічний потенціал Мезинської округи: минуле, сучасне та перспективи розбудови» (15-16 жовтня 2020 р., Чернігів-Деснянське-Мезин).
• Друга Всеукраїнська науково-практична конференція «Євроінтеграція екологічної політики України», 22 жовтня 2020 р. Одеса.
• Всеукраїнська науково-практична конференція студентів, аспірантів і молодих учених «Крок у науку: дослідження у галузі природничо-математичних дисциплін та методик їх навчання» (20 листопада 2020 р., м. Чернігів).
• ІV Всеукраїнська науково-практична конференція «Сучасні фітосозологічні дослідження в Україні» (29 грудня 2020 р., м. Київ).
За останній (2020) рік викладачами кафедри опубліковано понад 37 друкованих матеріалів (статті, довідник, матеріали і тези конференцій).
Проф. Лукаш О.В. виступає як член редакційних рад/колегій журналів:
фахових
- «Ecological Questions» (наукометрична база Scopus) – Університет Миколи Коперника в Торуні (Польща);
- «Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. Серія Біологія» (Тернопіль);
- «Біологія та екологія» – Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка (Полтава);
науково-популярних - «Екологічний вісник» – Всеукраїнська екологічна ліга (Київ);
періодичного видання «Бібліотека Всеукраїнської екологічної ліги» (Київ).
Проф. Лукаш О.В. та зав. кафедри Карпенко Ю.О. є у складі наукового комітету міжнародної наукової конференції The 4rd International Scientific Conference “Natural Resources of Border Areas under a Changing Climate” (24–25.09.2020, Słupsk, Pomaranian University in Słupsk).
Кафедра постійно співпрацює з екологічними службами Чернігівської області в напрямку вивчення біорізноманіття та територій природно-заповідного фонду регіону.
Протягом 2016-2017 рр. кафедрою виграно 4 тендерні пропозиції через систему «Prozoro» і виконано 4 госпдоговірні теми:
• Ведення кадастру природно-заповідних територій Чернігівської області.
• Виготовлення екологічного обґрунтування річки Стрижень за межами міста Чернігова.
• Розробка концепції по озелененню міста Чернігова.
• Розробка схеми регіональної екомережі Чернігівської області.
У рамках виконання госптеми 5/2020 «Біорізноманіття Линовицької територіальної громади» доц. Карпенком Ю.О. виконано ряд польових досліджень та підготовлено Звіт про екологічний стан довкілля для представників громади 29.12.20 р., виступав в якості експерт-консультанта та виконавця екологічної частини грантового проекту фонду «Відродження» з «Розробки Звіту про Стратегічну екологічну оцінку Стратегії Линовицької територіальної громади та Плану дій з охорони навколишнього середовища на період 2021-2027 рр. (2020-2021).
Протягом звітного періоду здійснювалася співпраця з національним природним парком «Мезинський» (доц. Карпенко Ю.О., ас. Яковенко); університет з 2007 року є Науковим куратором цієї природоохоронної установи. У рамках реалізації наукової програми моніторингу на базі природно-заповідних території щорічно випускається черговий том «Літопису природи Мезинського НПП».
Викладачі кафедри залучені до реалізації розробок регіональної екологічної мережі в Чернігівській області та її складових, наукових обґрунтувань щодо створення нових природно-заповідних об’єктів.
Доц. кафедри Потоцька С.О. у 2016 році виступала керівником-координатором по Чернігівській області проекту ПМГ ГЕФ/Проект ЄС-НУО «Підтримка організацій громадянського суспільства (ОГС) в розвитку партнерства для сталого використання природно–заповідного фонду України» UKR/EU-NGOs/OP5/Y4/2016/05 в рамках партнерства «Навчальні заклади – об’єкти природно-заповідного фонду».
Проф. Лукаш О.В. одержав індивідуальний грант Академії наук Республіки Білорусь для участі в міжнародній конференції з проблем охорони біорізноманіття в Мінську. Проф. Лукаш О.В. виступає координатором студентських обмінів з Інститутом біології та охорони природи і Інститутом географії Поморської академії у Слупську (Польща).
Доц. кафедри екології та охорони природи Потоцька С.О. (2017) виграно грант на проведення студентсько-учнівської експедиції «Стежками акад. Берга», у рамках реалізації якого для університету було придбано наукового обладнання для вивчення показників довкілля вартістю 25,5 тис.грн.
Основними напрямками організаційно-масової роботи кафедри є пропаганда екологічних знань та проведення профорієнтаційної роботи. Викладачами кафедри, в т.ч. і завідувачем, у ЗМІ, на обласному радіо, телеканалах постійно висвітлювалися актуальні питання сучасного стану довкілля міста та області, охорони навколишнього середовища регіону.
Здійснюється зв’язок із освітніми закладами міста та громадськістю з проблематики сучасних аспектів екологічної науки, екологічної освіти і виховання. Викладачі кафедри ведуть активну роботу в галузі екологічної освіти, є членами ряду громадських екологічних організацій, зокрема Всеукраїнського товариства охорони природи, осередків Всеукраїнської екологічної ліги, Українського ботанічного та гідроекологічного товариств; беруть участь у засіданнях наукової ради Всеукраїнської екологічної ліги.
Щорічно кафедра бере участь в проведенні обласного етапу (ІІІ етапу Всеукраїнського олімпіади з екології) олімпіади з екології та конкурсу-захисту наукових проектів для школярів (проф. Лукаш О.В., доц.Карпенко Ю.О., викл. Яковенко О.І.). Доц. Карпенко Ю.О. та викл. Яковенко О.І. є членами журі обласного етапу-захисту наукових робіт відділення екології та аграрних наук Чернігівського територіального відділення Малої академії наук.
Доц. Карпенко Ю.О. з журналістами Чернігівського обласного радіо започаткували щотижневу радіопередачу «Екологічний щоденник».
Основні напрямки наукової роботи на навчально-науковій станції Університету, яка безпосередньо координується кафедрою, спрямовані на виконання курсових і кваліфікаційних робіт з проблематики біорізноманіття та прикладної екології. На станції продовжуються роботи по розширенню колекцій деревних рослин, хвойних коніферетуму, лікарських рослин, дендрарію та колекція зоокуточку.
До наукової роботи на кафедрі залучені студенти. Курсові, кваліфікаційні (бакалаврські) і магістерські роботи виконуються в таких напрямках як: стан, охорона та оцінка біоресурсів та природно-заповідних територій Чернігівської області; видовий склад нематодофауни і ентомофауни Чернігівщини; гідробіологічний та гідрохімічний стан екосистем малих річок; ландшафтно-екологічні дослідження; прикладні екологічні і техноекологічні дослідження; проблеми і перспективи вивчення екології у шкільній та вищій освіті.
Студенти, які виконують наукові роботи на кафедрі брали участь Міжнародних, регіональних і Всеукраїнських наукових студентських конференціях та конференціях молодих вчених, за результатами яких надруковано 15 матеріалів.
У 2016 році студентки спеціальності Екологія брали участь у Всеукраїнський олімпіаді з екології та охорони навколишнього середовища, що проходила на базі Харківського національного університету комунального господарства, а саме: студентка 43 групи Дорошенко Юлія виборола Диплом переможця ІІ ступеня, а студентка тієї ж групи Нешта Анастасія - Диплом переможця ІІІ ступеня.
Студенти освітньої програми 101 Екологія беруть участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів, аспірантів і молодих учених «Крок у науку: дослідження у галузі природничо-математичних дисциплін та методик їх навчання».
Колектив кафедри екології та охорони природи спрямовує наукову роботу в світлі розбудови таких напрямків та в рамках стратегічних підходів освіти в інтересах збалансованого розвитку як:
• регіональні пріоритети і потреби;
• навчально-методологічна і науково-дослідна робота;
• виховна і профорієнтаційна робота;
• організаційна і еколого-просвітницька діяльність.
Навчальна екостежка Дивосвіт природи Ялівщини
«Ялівщина» ꟷ окраса й неповторність Чернігова
Навчальні практики зі студентами за участі Кирієнко_С.В.
Куратор_Паперник_В.В. з групою студентів-екологів
Просвітницька робота викладачів кафедри екології та охорони природи на UA Суспільне
Основні напрямки організаційно-масової роботи еколого-освітньої кафедри екології та охорони природи
• на UA: Українське радіо "Чернігівська хвиля": викладачі кафедри брали участь у таких передачах як: "Наукові знання для повсякденного життя" (доц. Карпенко Ю.О,) з питань екобезпечної хімії, екологічно чистих продуктів харчування; прямих ефірах, присвячених питанням озеленення, спалювання листя, збору березового соку (доц. кафедри Потоцька С.О.) та передачі "Ранкові пташки" з питань екологічного туризму (доц. Карпенко Ю.О,). участь у 5 круглих столах з проблем поводження з відходами, використання сонячних батарей, проблем горіння торфовищ на Чернігівщині (проф. Лукаш О.В.) Також було презентовано 13 серій "Екологічного щоденника" з питань прикладної екології та питань життя людини в міському середовищі. (доц. Карпенко Ю.О,)
• на телекомпанії UA: Чернігів. та інших телеканалах постійно висвітлювалися актуальні питання сучасного стану довкілля міста та області, охорони навколишнього середовища регіону в програмі "Ранок" з питань утилізації сміття та його вторинної переробки (доц. Карпенко Ю.О,) з проблематики збору березового соку, "Тема дня" з проблем випалювання трави (доц. кафедри Потоцька С.О.) За сприяння телекомпанії UA: Чернігів підготовлена передача з проблем використання, придбання новорічних ялинок та створення новорічних композицій. (проф. Лукаш О.В.)
• Викладачі кафедри ведуть активну роботу в галузі екологічної освіти та просвіти, є членами ряду громадських екологічних організацій, зокрема Українського товариства охорони природи, осередків Всеукраїнської екологічної ліги, беруть участь у засіданнях: наукової ради Всеукраїнської екологічної ліги, громадської ради при Міністерстві екології та природних ресурсів України, Басейнової ради Десни та верхнього Дніпра, громадської ради при Чернігівському обласному управлінні лісового та мисливського господарства.
• Здійснюється зв’язок із освітніми закладами міста та громадськістю з проблематики сучасних аспектів екологічної науки, екологічної освіти і виховання. Підтримуються зв’язки зі загальноосвітніми навчальними та позашкільними закладами м. Чернігова і чернігівської області, органами освіти через такі формати: 3 викладачі кафедри працюють в Чернігівському обласному педагогічному ліцеї для обдарованої сільської молоді Чернігівської обласної ради (доц. Карпенко Ю.О., доц. кафедри Потоцька С.О., доц. кафедри Кирієнко С.В. ) за сумісництвом; щорічно кафедра бере участь в проведенні обласного етапу (ІІІ етапу Всеукраїнського олімпіади з екології) олімпіади з екології та конкурсу-захисту наукових проектів для школярів (проф. Лукаш О.В., доц. Карпенко Ю.О., викл. Яковенко О.І.); доценти Карпенко Ю.О., Жиліна Т.М.,. є членами журі обласного етапу-захисту наукових робіт Чернігівського територіального відділення Малої академії наук; доц. Карпенко Ю.О. був головою журі міського етапу олімпіади з біології та міського конкурсу-захисту захисту наукових робіт Малої академії наук; доц. кафедри Потоцька С.О. була головою журі міського етапу олімпіади з екології.
• Робота з журналістами у форматі зйомки фільмів. Доц. Карпенко Ю.О. був співавтором фільму «Мезинский НПП – чотири пори року» (3 серії) в рамках національного проекту «Невідома Україна».
• Організація виставок та презентацій. 11 жовтня 2018 року викладачами кафедри, студентами хіміко-біологічного відділення природничо-математичного факультету та учнями ряду міських шкіл було проведено виставку «Скарбниця Деметри», присвячену святу осіннього врожаю. 19 грудня 2019 року було проведено викладачами та співробітниками кафедри з залученням студентів природничо-математичного факультету проведено виставку-конкурс «Замість ялинки - зимовий букет», інформацію про який було опубліковано в всеукраїнських і місцевих мас-медія.
• Природоохоронні акції та толоки з прибирання і благоустрою.
1 квітня 2018 р. на території РЛП «Ялівщина» проведено природоохоронну акцію «Міжнародний день зустрічі птахів» під назвою «Подаруй свій для птахів будиночок» та розвішано учасниками 100 зроблених будиночків для птахів, зокрема шпаківень, синичників, дуплянок за підтримки Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства.
З 10 квітня по 08 травня 2018 р. проведено природоохоронну акцію «Збережи первоцвіти» спільно з Департаментом агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів, Національним університетом «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка та ін.
01 червня 2018 р. з учасниками Всеукраїнського дитячого екологічного форуму «Діти за довкілля – майбутнє обираємо ми» на тему: «Розумна енергетика в освіті» на базі Національного еколого-натуралістичного центру було проведено «Екологічне дозвілля» під гаслом: «Думати глобально – діяти локально!».
05 червня 2018 р. в співпраці з Департаментом агропромислового розвитку екології та природних ресурсів було проведено обласний екологічний фестиваль «Життя в стилі ЕКО», організатор – майстер-класів, екологічних ігор, еко-квестів, екскурсій, посадок дерев та інших заходів.
15 вересня 2018 р. в Всесвітній день прибирання спільно з Національним університетом «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка, адміністрацією РЛП «Ялівщина» проведено природоохоронну акцію «Зроби Україну чистою».
19 грудня 2018 р. співорганізатор з Національним університетом «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка виставки – конкурсу «Зимовий букет – замість ялинки» в рамках природоохоронної акції «Не рубай ялику».
22 грудня 2018 р. на території РЛП «Ялівщина» проведено природоохоронну акцію «Підгодуємо птахів взимку».
В 2018 р. (Потоцька С.О., Карпенко Ю.О.) рамках реалізації Всеукраїнської природоохоронної акції «Посади дерево миру», присвяченої Міжнародному дню попередження експлуатації навколишнього природного середовища під час війни та військових конфліктів та щорічної акції «Зелений паросток майбутнього» спільно з Департаментом агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів, Партнерською мережею «Освіта в інтересах сталого розвитку в Україні» з 7 по 13 листопада 2018 р. відбулася посадка Дерев миру, які були виділені з природоохоронного фонду з залученням учнівсько-студенської молоді: на території Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка; на пришкільній території ліцею №15, ЗОШ №19, № 5, № 1, № 33; на агробіостанції ліцею та на території РЛП «Ялівщина».
У 2018 р. проведено 4 лекції для учнівської молоді на тему: «Правильно посади дерево та догляд за ним» на базі Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка (Потоцька С.О.).
• проведення навчальних тренінгів для освітян. Доц. кафедри Потоцька С.О. виступала як координатор по Чернігівській області громадських консультацій з питань поширення обізнаності, обговорення проекту Закону України «Про ратифікацію Мінаматської конвенції про ртуть» 6 вересня 2018 р.проведено громадське обговорення на території Чернігівської області проекту закону України «Про ратифікацію Мінаматської конвенції про ртуть». В обговоренні брали участь 39 представників: структурних підрозділів обласної державної адміністрації, органи виконавчих та місцевих самоврядувань, територіальних підрозділів центрального органу виконавчої влади, науковці, студенти ВНЗ, представники громадських організацій. Багатостороннього фонду з виконання Монреальського протоколу. За результатами обговорення вирішили:
16 листопада 2018 р. та 08 квітня 2019 р доц. кафедри Потоцька С.О. виступала як координатор по Чернігівській області проекту в рамках реалізації проекту ПРООН-ГЕФ ПМГ «Підтримка Центру сталого розвитку та безпеки громади», проекту ПРООН-ГЕФ ПМГ «Підвищення рівня громадської обізнаності щодо змін клімату та захисту озонового шару» пройшло 2 навчальних тренінги "Дій за озон!" із впровадження навчального комплекту для закладів загальної середньої освіти «ОЗОНЕКШН» для вчителів загальноосвітніх навчальних закладів міста Чернігова та Чернігівської області (30 та 50 учасників).
• екскурсій для школярів і вчителів міста та області. На навчально-науковій станції Університету в межах існуючих колекцій деревних рослин, хвойних коніферетуму, лікарських рослин, дендрарію; та колекції зоокуточку (що налічує 7 видів фазанів, 1 вид павичів та 3 видів курей, цесарок) було проведено 25 екскурсії для школярів міських закладів освіти та вчителів міста та області, насамперед шкіл № 5, 11, 15, 27, 31, 34.
09 лютого 2020 року на базі Чернігівського ліцею №32 Чернігівської міської ради відбувся ІІІ (обласний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з екології.
У складі журі були представники кафедри екології та охорони природи Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка (Карпенко Ю.О. - голова журі,завідувач кафедри екології та охорони природи, кандидат біологічних наук, доцент;
Лукаш О.В. - співголова журі, професор кафедри екології та охорони природи, доктор біологічних наук, професор; Яковенко О.І. - викладач кафедри)
11 лютого 2020 року в конференц-залі Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка, з нагоди відзначення 14-ї річниці створення Мезинськогого НПП відбулося засідання круглого столу "Мезинський національний природний парк – найбільша природоохоронна територія Новгород-Сіверського Полісся: історична спадщина, природна цінність та рекреаційна привабливість".
У засіданні взяли участь викладачі та студенти природничо-математичного факультету Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т. Г. Шевченка, спеціалісти Департаменту культури та туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА, Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка, Державної екологічної інспекції, Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації, Чернігівської обласної організації Українського товариства охорони природи, Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства, Чернігівської обласної станції юних натуралістів, наукові співробітники Мезинського НПП. 17 жовтня 2020 року на території регіонального ландшафтного парку «Ялівщина» на підтримку загальнодержавної ініціативи з озеленення України «1000000 дерев за 24 години» було висаджено близько 200 садженців сосни звичайної та дуба черешчатого.
В акції взяли участь представники комунального закладу «РЛП «Ялівщина», громадські екоактивісти, науковці та студенти-екологи Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т.Г. Шевченка.
Слід зазначити, що Університет є науковим куратором РЛП Ялівщина.
Цього разу садили дерева аборигенних видів, тобто властивих території парку та добре пристосованих до місцевих умов. Для висадки було обрано ділянки на лівому березі р. Стрижень поруч із лісовими насадженнями уздовж прибережно-захисної смуги. Сподіваємося, що згодом садженці стануть величними деревами та гармонійно впишуться в природні комплекси Ялівщини.
Під час висадки дерев також було зібрано декілька мішків сміття (https://cntime.cn.ua/.../29471-u-yalivshchyni-dodalosia...).
На території регіонального ландшафтного парку "Ялівщина" розпочалася природоохоронна акція "Підгодуємо пташок взимку". До неї сьогодні долучилися студенти-екологи, учні ліцею та викладачі природничо-математичного факультету нашого університету. Розвішені годівнички, які були надані нашими лісівниками, наповнили кормами для зимуючих птахів.
Закликаємо всіх небайдужих допомогти кормами для годівничок, а прогулюючись Ялівщиною не забудьте взяти з собою кілька жменьок несмаженого насіння або кілька шматочків білого хліба.
Ваша допомога потрібна синичкам, повзикам, піщукам та іншим видам, які зимуюють у нас.
Пам'ятайте - зимуючим птахам страшний не стільки холод, а нестача їжі. А влітку вони допоможуть викорінити шкідників та їх личинок з "Ялівщини".
Яку воду ми п'ємо?...студенти-екологи вивчають
Студенти спеціальності "Екологія" залучилися до реалізації у Чернігівській області спільного проекту Всеукраїнської екологічної ліги і програмою «Головна тема» телеканалу «Україна», які запланували перевірити якість питної води в усіх регіонах України.