Кафедра педагогіки, психології та методики трудового і професійного навчання була створена в 1989 році у складі індустріально-педагогічного факультету Чернігівського державного педагогічного університету з метою підвищення ефективності психолого-педагогічної та методичної складових у професійній підготовці майбутніх учителів трудового навчання. З 2010 року назву кафедри змінено на кафедру педагогіки, психології і методики технологічної освіти.
Сьогодні на кафедрі працюють 9 викладачів, з них 6 доцентів та 3 викладачі (8 кандидатів наук).
Кафедра забезпечує викладання 21 навчального курсу з фундаментальної психолого-педагогічної та методичної підготовки бакалаврів, спеціалістів та магістрів педагогічної освіти, керує курсовими, бакалаврськими, дипломними та магістерськими роботами студентів технологічного факультету, а також здійснює організаційно-методичне керівництво різними видами педагогічних практик.
Навчально-методична робота кафедри втілюється у розроблених викладачами посібниках, таких як „Теорія трудового навчання””, „Самостійна робота студента”, „Педагогічна практика”, “Загальна психологія””, „Практикум з психології управління”, „Соціальна психологія”, „Дидактика середньої освіти”, „Методика виховної роботи в дитячих оздоровчих таборах”, „Вікова та педагогічна психологія” тощо.
Науково-дослідна робота кафедри охоплює психолого-педагогічні та методичні аспекти трудового навчання і виховання учнів різних вікових категорій, а також науково-методологічні проблеми підготовки фахівців з трудового та професійного навчання для освітньо-виховних закладів різного типу.
Кафедра підтримує наукові зв’язки з провідними науково-дослідними та навчальними установами України та Польщі.
Значні успіхи кафедри і в напрямку організації дослідницької та інноваційної діяльності студентів технологічного факультету. Провідні викладачі керують проблемними групами в таких науково-педагогічних галузях, як: педагогіка та педагогічна майстерність, історія педагогіки і теорія виховання, дидактика та методика виховання, психологія, теорія та методика трудового навчання. Підсумки науково-дослідної роботи студентів, заслуховуються на щорічних студентських науково-практичних конференціях, втілюються у дипломних роботах та публікуються у збірниках наукових статей.
Творча активність викладачів кафедри реалізується також у навчально-виховному процесі через впровадження авторських педагогічних інновацій, таких як технологія формування педагогічної майстерності (доцент Н.М.Носовець); технологія стимулювання та розвитку творчої активності майбутніх учителів трудового навчання засобами організації та залучення до роботи в студентських творчих авторських лабораторіях (доценти – Н.М.Носовець, В.М.Дрозденко, О.М.Пискун, О.М.Полетай, викладачі – Т.Г.Белан, О.М.Полетай, Г.В.Джевага ), організація і проведення психологічного клубу "Усвідомлення" (доцент О.Г.Видра)
Творчий доробок кафедри педагогіки, психології і методики технологічної освіти засвідчує її високий науково-педагогічний потенціал та суттєвий внесок у справу підготовки педагогічних кадрів для системи освіти України.
На базі технологічного факультету ЧНПУ імені Т.Г. Шевченка, починаючи з 2003 року, функціонує така форма позанавчальної діяльності студентів, як студентські творчі авторські лабораторії з різних видів декоративно-ужиткового мистецтва (скорочено вони називаються СТАЛь).
СТАЛь – це форма позанавчальної роботи, яка дозволяє:
- об'єднатися студентам зі схожими інтересами та творчими задумами для спільного їх втілення в життя, тим самим забезпечуючи потребу студентів у творчій самореалізації та спілкуванні з однодумцями;
- створити сприятливі умови для розвитку творчих здібностей, нахилів та обдарувань студентів;
- оволодіти новими знаннями та вміннями у галузі певного виду декоративно-ужиткового мистецтва шляхом вільного обміну досвідом та спільного пошуку рішення творчих завдань;
- набути досвіду спільної творчої праці, сформувати почуття команди, члени якої прагнуть до втілення спільної мети;
- стимулювати пізнавальний інтерес, підтримувати позитивну навчальну мотивацію;
- частково вирішити проблему дозвілля студентської молоді.
Ідея створення студентських творчих лабораторій виникла серед викладачів кафедри педагогіки, психології і методики технологічної освіти, одначе поштовхом до цього стали студенти факультету, обдарування яких потребували підтримки.
Сьогодні на технологічному факультеті ЧНПУ імені Т.Г. Шевченка активно і плідно працюють студентські творчі авторські лабораторії за такими напрямками:
- художнє різьблення і випалювання по деревині;
- тістопластика;
- флористика;
- вишивка стрічками;
- в'язання гачком;
- декоративний розпис;
- бісероплетіння;
- рисунок пастеллю;
- гончарство;
- лозоплетіння;
- фрезерування по склу;
- художня фотографія.
Їх керівниками є талановиті студенти І-V курсів.
Заняття лабораторій проходять регулярно, один раз на тиждень, у позанавчальний час. Розклад роботи лабораторій постійно знаходиться на дошці оголошень. Лабораторії активно співпрацюють між собою, обмінюючись досвідом.
Організація роботи студентських творчих авторських лабораторій має свої особливості, які зумовлені відсутністю формальної регламентації в системах відносин "студент – студент" і "студент – викладач". На заняттях лабораторій панує невимушена творча атмосфера, що приносить насолоду і стан творчого піднесення усім учасникам. Єдиним стимулом відвідування занять для студентів є лише їхній інтерес та бажання навчитися певному виду художньої діяльності. Є студенти, які відвідують одночасно по декілька лабораторій. Учасниками лабораторій є також і викладачі кафедри.
За результатами діяльності СТАЛі регулярно проводяться виставки, в тому числі і виїзні. Виставки є не лише підсумком діяльності, засобом рефлексії для її творців і стимулом у навчанні, але й засобом пропаганди певного виду мистецтва, заохочення і запрошення до співпраці небайдужих студентів.
Заняття в лабораторіях сприяють формуванню у студентів потреби творити прекрасне власноруч, розвивають почуття любові до рідного краю, шанобливе ставлення до самобутнього народного мистецтва та його творців, а також забезпечують спеціальну підготовку майбутнього вчителя технологій, такого вчителя, який прагне до постійного саморозвитку і самовдосконалення.
1. Психологія
2. Вступ до комп’ютерних наук
3. Педагогіка
4. Успішне працевлаштування за фахом
5. Психологія управління
6. Інклюзивна освіта
7. Основи робототехніки
8. Педагогічна майстерність
9. Теорія і методика технологічної освіти та креслення
10. Технології електронного навчання
11. Теорія дизайну
12. Растрова графіка
13. Цифрові освітні технології
14. Актуальні проблеми сучасної педагогіки
15. Теорія і методика профорієнтаційної роботи
16. Основи роботи з мультимедіа
17. Інновації в освіті
18. Векторна графіка
19. Психологія професійного спілкування
20. Тривимірна графіка
21. Психологія і педагогіка вищої школи
Завідувач кафедри педагогіки, психології і методики технологічної освіти
Белан Тетяна Григорівна/ Tetiana Belan
Кандидат педагогічних наук, доцент / PhD in Pedagogical Sciences, Associate Professor
E-mail:
ORCID: 0000-0002-4329-3080
Google Scholar
WoS Researcher ID: HGA-2602-2022
Scopus Author ID: 59242127700
Детальніше...
ОСВІТА
Чернігівський державний педагогічний університет імені Т. Г. Шевченка, 2001 р., спеціальність «Математика і фізика», вчитель математики і фізики.
Аспірантура за спеціальністю: 13.00.02 – теорія та методика навчання технологій.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук на тему: «Професійна адаптація майбутніх учителів технологій в процесі педагогічної практики».
НАУКОВІ ІНТЕРЕСИ
Педагогіка, профорієнтаційна робота, педагогічна практика студентів, професійна підготовка майбутніх учителів технологій.
ДОСВІД РОБОТИ
На факультеті, зараз інституті, працює з 2006 року.
НАВЧАЛЬНІ ДИСЦИПЛІНИ
«Успішне працевлаштування за фахом», «Педагогіка», «Профорієнтація і методика профорієнтаційної роботи», «Психологія і педагогіка вищої школи»
НАУКОВІ ДОСЯГНЕННЯ
Автор та співавтор понад 50 наукових та навчально-методичних праць.
Основні публікації:
- Белан Т. Г. Проблема формування професійно-ціннісних орієнтацій у психолого-педагогічній літературі. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2020. №8 (164). С. 132-135.
- Stoliarenko, O., Stoliarenko, O., Oberemok, A., Belan, T., Piasetska, N., & Shpylova, M. (2021). Shaping a Values-Based Attitude toward Human in the Context of Postmodernism via the Structural-Functional Model. Postmodern Openings, 12(3), 173-189. https://doi.org/10.18662/po/12.3/334.
- Белан Т. Г. Педагогічні цінності майбутніх викладачів як основа професійної діяльності. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. Серія: Педагогічні науки. Чернігів: НУ«ЧК» імені Т.Г. Шевченка, 2021. №14-15 (170-171).
- Белан Т. Г. Місце технічних засобів навчання в системі підготовки майбутніх викладачів. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2021. №12 (168). С. 169-172.
- Вадим Ребенок, Наталія Носовець, Тетяна Белан Методичні аспекти професійної підготовки майбутніх викладачів засобами інформаційно-комунікаційних технологій у закладі вищої освіти. Věda a perspektivy. Praha, České republika, 2022. №6(13). С. 179-190. https://doi.org/10.52058/2695-1592-2022-6(13)-179-191.
- Белан Т. Г. Педагогічні умови формування професійно-ціннісних орієнтацій майбутніх педагогів професійного навчання. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2022. №18 (174). С. 105-108.
- Белан Т.Г., Ющенко В, Овдієнко В. Переваги і недоліки електронного навчання в закладі вищої освіти. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2023. №22 (178). С. 97-101.
- Ребенок В. М., Носовець Н. М., Белан Т. Г. Особливості інформаційно-комунікаційних технологій під час професійної підготовки майбутніх викладачів в закладі вищої освіти. Veda a perspektivy. №10 (29) 2023. С. 74-86.
- Nehoda, Y., Piast, N., Nosovets, N., Belan, T., & Rozhkova, L. (2024). Achieving gender equity in present-day educational settings. Multidisciplinary Reviews, 7, 2024spe013. https://doi.org/10.31893/multirev.2024spe013
- Белан Т. Г. Національно-патріотичне виховання дітей та молоді в закладах освіти в умовах воєнного стану. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2024. № 29-30 (185-186). С. 201-206.
Підвищення кваліфікації та стажування:
- Міжнародне стажування. Міжнародний Економічний Інститут Чеської Республіки «Наукові перспективи та інновації в освіті: досвід Чеської Республіки (дистанційно)» 09.2021. Сертифікат N CZ 36/09-2021. 180 год (6 ECTS).
- Сертифікат про проходження курсу «Інформаційна гігієна. Як розпізнати брехню в соцмережах, в інтернеті та на телебаченні» (дистанційно) від 11.10.2021. 45 годин (1,5 кредити ЄКТС).
- Курси підвищення кваліфікації у межах імплементації проєкту «Вивчення Європи: освітній вимір» програми Erasmus+ напряму Jean Monnet 101085480-SEED-ERASMUS-JMO-2022-HEI-TCH-RSCH за програмою «Європейські практики використання мультимедійних технологій в освіті». Свідоцтво №2С 02125674/0101-23. З 01.05.2023 р. по 14.05.2023 р. Обсяг – 36 год/1,2 кредити ЄКТС.
- Міжнародне наукове стажування. Сертифікат про проходження наукового стажування при Східноєвропейській асоціації вчених (Варшава, Польща) «Європейський досвід науково-педагогічної діяльності у сфері вищої освіти: перспективи для України». 21.10.2024 – 30.11.2024. № 2110-3011-19. Обсяг – 180 год (6 кредитів ЄКТС.

Проректор з наукової роботи
Носовець Наталія Михайлівна/ Nataliia Nosovets
Кандидат педагогічних наук, доцент / PhD in Pedagogical Sciences, Associate Professor
E-mail:
ORCID: 0000-0003-1536-4870
Google Scholar
WoS Researcher ID: DIL-5492-2022
Scopus Author ID: 59241320500
Детальніше...
ОСВІТА
Чернігівський державний педагогічний інститут імені Т.Г.Шевченка, 1996 р., спеціальність: «Педагогіка і методика середньої освіти. Трудове навчання», вчитель трудового навчання і фізики.
Аспірантура за спеціальністю: 13.00.01 Загальна педагогіка та історія педагогіки.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук на тему: «Гуманістична спрямованість системи трудового виховання молоді в педагогічній спадщині А. С. Макаренка»
НАУКОВІ ІНТЕРЕСИ
Педагогіка
ДОСВІД РОБОТИ
В університеті працює з 1995 року
НАВЧАЛЬНІ ДИСЦИПЛІНИ
«Педагогічна майстерність», «Актуальні проблеми сучасної освіти», «Інновації в освіті»
НАУКОВІ ДОСЯГНЕННЯ
Автор та співавтор понад 50 наукових та навчально-методичних праць.
Основні публікації:
- Носовець Н. М., Пашко Т. О. Зміст і структура комунікативної компетентності майбутнього вчителя технологій. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2020. №8 (164). С. 221-227.
- Ivan NYSHCHAK, Liliia MARTYNETS, Mykola KURACH, Galyna BUCHKIVSKA, Valentyna GRESKOVA, Nataliia NOSOVETS. Didactic Opportunities of Information and Communication Technologies in Graphic Training of Future Technology Teachers. BRAIN. Broad Research in Artificial Intelligence and Neuroscience. Vol.11 № 2 (2020) (Covered in: Web of Science (WOS); PubMed.gov; IndexCopernicus;).
- Manchulenko, L., Nosovets, N., Chorna, H., Fonariuk, O., & Turbar, T. (2021). Construtivismo na formação de alunos de especialidades pedagógicas. Laplage Em Revista, (International), vol.7, (Extra-B), May-Aug. 2021, p. 57-67. (WOS). https://doi.org/10.24115/S2446-622020217Extra-B884p.57-67.
- Носовець Н., Пискун О., Рекун О. Теоретичне дослідження поняття «self skills» вчителя. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка. Серія: Педагогічні науки. Чернігів, 2021. Вип. 14-15 (170-171). С. 32-36.
- Marynchenko, H., Nosovets, N., Bezruchenkov, Y., Oliinyk, Y., & Bykova, S. (2022). Distance education in the conditions of martial law in institutions of higher education: development and practice. Revista Eduweb, 16(3), 79–90. https://doi.org/10.46502/issn.1856-7576/2022.16.03.6.
- Пискун О. М., Волочок Ю. В., Носовець Н.М. Розробка дизайну поліграфічної рекламно-інформаційної продукції для абітурієнтів. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2022. №18 (174). С. 87-92.
- Пискун О. М., Джевага Г. В., Носовець Н. М. Діджитал-етикет: правила комунікації в умовах онлайн-навчання. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2023. №22 (178). С. 37-45.
- Ребенок В. М., Носовець Н. М., Белан Т. Г. Особливості інформаційно-комунікаційних технологій під час професійної підготовки майбутніх викладачів в закладі вищої освіти. Veda a perspektivy. №10 (29) 2023. С. 74-86.
- Ірина Бужина, Наталія Носовець, Олександр Калмиков Здоров’язбереження здобувачів вищої освіти в умовах воєнного стану. Дидактика: Науковий журнал; голов. ред. С.В. Грищенко. Чернігів: Десна Поліграф, 2024. Вип. 1(8). С. 35-44.
- Nehoda, Y., Piast, N., Nosovets, N., Belan, T., & Rozhkova, L. (2024). Achieving gender equity in present-day educational settings. Multidisciplinary Reviews, 7, 2024spe013. https://doi.org/10.31893/multirev.2024spe013
- Ірина Бужина, Наталія Носовець, Максим Імерідзе Сутність учнівства в професійній освіті України та деяких країн європейського союзу. Порівняльна професійна педагогіка. №1 (Т. 14), 2024: наук. журнал / голов. ред. Н. М. Бідюк. Київ – Хмельницький: ХНУ, 2024. С. 32-40.
- Грищенко С.В., Носовець Н.М., Полетай О.М. Соціальні чинники та рівні професійної освіти в країнах Європейського Союзу. Актуальні питання гуманітарних наук. Вип. 76. Т. 1. 2024. С. 254–260.
- Носовець Н., Мисливець Ю., Барбаш Є. Цифровізація освітнього процесу закладів вищої освіти. Дидактика. №2, 2024. С. 8-14.
- Наталія Носовець. Інструменти і можливості Zoom для опитування учнів та вивчення нового матеріалу дистанційно. Теорія і методика професійної освіти: колективна монографія. Випуск 2. 2024. Чернігів: Десна Поліграф, 2024. С. 70-81.
- Наталія Носовець, Віктор Путніков, Олександр Калмиков. Мультимедіа як спектр інформаційних технологій, призначених для підвищення ефективності освітнього процесу учнів. Теорія і методика професійної освіти: колективна монографія. Випуск 2. 2024. Чернігів: Десна Поліграф, 2024. С. 133-145.
- Ребенок В. М., Носовець Н. М. Методичні основи професійної підготовки майбутніх викладачів транспортної галузі засобами інформаційно-комунікаційних технологій у ЗВО. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2024. № 29-30 (185-186). С. 145-150.
Підвищення кваліфікації та стажування:
- Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова Кафедра теорії і методики професійної підготовки. Довідка про проходження підвищення кваліфікації (стажування) № 128 від 01.07.2020.
- Міжнародне стажування. Scuole di Specializzazione Profesore «Conferenziere» IT-25 Regione Lombardia «Інтернаціоналізація вищої освіти. Організація освітнього процесу та інноваційні методи навчання у закладах вищої освіти Республіки Італія». 16.03.2021–18.05.2021. Сертифікат № 01842
- Курси підвищення кваліфікації науково-педагогічних та педагогічних працівників за програмою «Окрилені». Свідоцтво № 2С 02125674/0175-21 від 01 листопада 2021 р. м. Чернігів, реєстраційний №172, 120 год./ 4 кредити ЄКТС.
- Курси підвищення кваліфікації науково-педагогічних та педагогічних працівників за програмою «Окрилені» «Мистецтво педагогічного спілкування», 60 год./2 кредити ЄКТС, сертифікат № 2С 02125674/0099-22. з 15.06.22р. по 29.06.22 р.
- Курси підвищення кваліфікації у межах імплементації проєкту «Вивчення Європи: освітній вимір» програми Erasmus+ напряму Jean Monnet 101085480-SEED-ERASMUS-JMO-2022-HEI-TCH-RSCH за програмою «Європейські практики використання мультимедійних технологій в освіті». Свідоцтво №2С 02125674/0114-23. З 01.05.2023 р. по 14.05.2023 р. Обсяг – 36 год/1,2 кредити ЄКТС.
- Підвищення кваліфікації у СумДУ за програмою «Організація наукової роботи у навчальному закладі», 30 годин (1 кредит ЄКТС), сертифікат СП № 05408289/1375-24.
- Стажування за програмою ДЗВО «Університет менеджменту освіти». НАПН України, кафедра педагогіки, адміністрування і спеціальної освіти, 25.04.-16.05.2024 р., 90 годин (3 кредити ЄКТС).

Директор ННІ професійної освіти та технологій
Торубара Олексій Миколайович/ Torubara Oleksii
Доктор педагогічних наук, професор / Doctor of Pedagogy, Professor
E-mail:
ORCID: 0000-0001-8350-7883
Google Scholar
Детальніше...
ОСВІТА
Чернігівський державний педагогічний інститут імені Т. Г. Шевченка.
Тема дисертації: «Формування готовності у майбутніх вчителів трудового навчання до використання інформаційних технологій» (2010 рік).
НАУКОВІ ІНТЕРЕСИ
Професійна освіта
ДОСВІД РОБОТИ
На факультеті, зараз інституті, працює з 1987 року.
НАВЧАЛЬНІ ДИСЦИПЛІНИ
«Теорія і методика професійної освіти», «Методика навчання в закладах професійно-технічної освіти»
НАУКОВІ ДОСЯГНЕННЯ
Автор та співавтор понад 60 наукових та навчально-методичних праць.
Основні публікації:
- Ребенок В. М., Торубара О. М. Особливості використання інформаційних технологій майбутніми викладачами професійної підготовки у закладах вищої освіти. Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2020. №8 (164). С. 237-241.
- Торубара О. М., Гончаренко О. М., Ребенок В. М. Розвиток творчого потенціалу майбутніх викладачів транспорту у процесі вивчення навчальної дисципліни «Основи безпеки життєдіяльності». Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2021. №12 (168). С. 265-270.
- Гончаренко О. М., Торубара О. М. Методична практика трудової підготовки учнів базової школи засобами інформаційно-комунікаційних технологій: вітчизняний науково-педагогічний досвід. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2022. № 18 (174). С. 157-164.
- Ребенок В. М., Торубара О. М. Використання інформаційно-комунікаційні технологій майбутніми викладачами в освітньому процесі закладу вищої освіти. Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: педагогіка. 2023. №1. С. 28-35.
- Торубара О.М., Ребенок В.М. Методичні особливості професійної підготовки майбутніх викладачів засобами інформаційно-комунікаційних технологій на заняттях фахових дисциплін у ЗВО. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. Серія : Педагогічні науки. Випуск (180) 24. Чернігів: НУЧК, 2023.
- Торубара О. М., Завацький П. Використання інформаційних технологій в освітній діяльності регіональних торгово-промислових палат. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2024. № 29-30 (185-186). С. 58-63.

Видра Олександр Григорович/ Oleksandr Vydra
Кандидат психологічних наук, доцент / PhD in Psychological Sciences, Associate Professor
E-mail:
ORCID: 0000-0001-9281-915X
Google Scholar
Scopus Author ID: 57219145781
Детальніше...
ОСВІТА
1) Чернігівський державний педагогічний університет імені Т. Г. Шевченка, 2001 р., спеціальність: «Педагогіка і методика середньої освіти. Трудове навчання і фізика», вчитель трудового навчання і фізики;
2) Чернігівський державний педагогічний університет імені Т.Г. Шевченка, 2004 р., «Психологія», практичний психолог
Аспірантура за спеціальністю: 19.00.07 – Педагогічна та вікова психологія
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук на тему: «Розвиток психологічної культури майбутніх вчителів трудового навчання»
НАУКОВІ ІНТЕРЕСИ
Психологія, психотерапія
ДОСВІД РОБОТИ
На факультеті, зараз інституті, працює з 2001 року.
НАВЧАЛЬНІ ДИСЦИПЛІНИ
«Психологія», «Психологія управління», «Психологія професійного спілкування»
НАУКОВІ ДОСЯГНЕННЯ
Автор та співавтор понад 60 наукових та навчально-методичних праць.
Основні публікації:
- Видра О. Г., Дюба В. С. Специфіка інтелектуального розвитку майбутнього учителя технологій. Сучасні технології підготовки майбутніх учителів трудового навчання та технологій, педагогів професійної освіти і фахівців образотворчого та декоративного мистецтва: теорія, досвід, проблеми: збірник наукових праць. Вінниця: ТОВ «Меркьюрі-Поділля», 2020. Вип. 1. С. 3-6.
- Skoryk T.,Vozniuk A., Babkova O., Babko T., Vydra O. Aspects of formation of cognitive interest as a technology of interactive learning in higher education institutions. International Journal of Management. 2020. Vol. 11, Issue: 6, P. 1900-1906.
- Видра О.Г., Мнівець С.А. Психологічні причини прокрастинації у навчанні майбутніх учителів трудового навчання та технологій. Сучасні технології підготовки майбутніх учителів трудового навчання та технологій, педагогів професійної освіти і фахівців образотворчого та декоративного мистецтва: теорія, досвід, проблеми: збірник наукових праць / О.В. Марущак (голова) та [ін.]. Вінниця: ТОВ «Меркьюрі-Поділля», 2021. Вип. 4. С. 5-8.
- Видра О. Г., Мнівець С. А. Дослідження причин прокрастинації учнів основної школи під час виконання проєктів на уроках трудового навчання. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2022. №18 (174). С. 151-156.
- Видра О. Г., Мнівець С. А. Організація виконання STEAM-проєкту з технології вибійки. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2023. №22 (178). С. 139-144.
- Видра О.Г., Мнівець С.А. Обґрунтування теми проєкту сукні з елементами оздоблення вибійкою. Сучасні тенденції підготовки майбутніх учителів трудового навчання та технологій, педагогів професійної освіти і фахівців образотворчого та декоративного мистецтва: теорія, досвід, проблеми: збірник наукових праць / О.В. Марущак (голова) та [ін.]. Вінниця: ТОВ «Меркьюрі-Поділля», 2023. Вип. 6. С.46-48.
- Видра О. Г. Методика формування і розвитку умінь самопрезентації на заняттях циклу психологічної підготовки студентів магістратури. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2024. №26 (182). С. 94–98.
- Видра О. Г., Заіка Г. А. Організація виконання проєкту «Авторська текстильна лялька». Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2024. № 29-30 (185-186). С. 178-182.
Підвищення кваліфікації та стажування:
- Глухівський національний педагогічний університет імені Олександра Довженка Кафедра педагогіки, психології, соціальної роботи та менеджменту. З 03.10.2022 р. по 31.01.2023 р. Реєстраційний номер 2304/23 від 31.01.2023р., 180 годин (6 кредитів ЄКТС).
- Курси підвищення кваліфікації у межах імплементації проєкту «Вивчення Європи: освітній вимір» програми Erasmus+ напряму Jean Monnet 101085480-SEED-ERASMUS-JMO-2022-HEI-TCH-RSCH за програмою «Європейські програми в галузі освіти: можливості для України». Свідоцтво №2С 02125674/0060-23. З 30.01.2023 р. по 11.02.2023 р. Обсяг – 60 год/2 кредити ЄКТС.

Джевага Григорій Васильович/ Hryhorii Dzhevaha
Кандидат педагогічних наук, доцент / PhD in Pedagogical Sciences, Associate Professor
E-mail:
ORCID: 0000-0001-6853-885X
Google Scholar
WoS Researcher ID: JFK-4876-2023
Детальніше...
ОСВІТА
Диплом спеціаліста Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка, 2006 р., спеціальність: «Педагогіка і методика середньої освіти. Трудове навчання (технічна праця) і фізика». Професійна кваліфікація: вчитель трудового навчання, фізики, автосправи, креслення, астрономії і безпеки життєдіяльності.
Аспірантура за спеціальністю: 13.00.02 – теорія та методика навчання технологій.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук на тему: «Розвиток творчих здібностей учнів основної школи у процесі сільськогосподарського дослідництва».
Диплом магістра Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка, 2020 р., спеціальність – Середня освіта (Інформатика). Професійна кваліфікація: викладач інформатики
НАУКОВІ ІНТЕРЕСИ
Методика технологічної освіти, мультимедійні технології в освіті, VR-технології, комп’ютерна графіка, графічний дизайн, веб-дизайн, програмування, робототехніка, промислова електроніка.
ДОСВІД РОБОТИ
На факультеті, зараз інституті, працює з 2004 року.
НАВЧАЛЬНІ ДИСЦИПЛІНИ
«Вступ до комп’ютерних наук», «Основи робототехніки», Теорія і методика технологічної освіти та креслення», «Операційні системи», «Тривимірна графіка», «Растрова графіка», «Векторна графіка», «Основи роботи з мультимедіа», «Цифрові технології в навчальній і професійній діяльності»
НАУКОВІ ДОСЯГНЕННЯ
Автор та співавтор понад 50 наукових та навчально-методичних праць.
Основні публікації:
- Джевага Г. В. Організація самостійної роботи учнів над проєктами з інформатики засобами соціальних мереж. Сучасні технології підготовки майбутніх учителів трудового навчання та технологій, педагогів професійної освіти і фахівців образотворчого та декоративного мистецтва: теорія, досвід, проблеми: збірник наукових праць. Вінниця: ТОВ «Меркьюрі-Поділля», 2020. Вип. ІІ.С. 92–94.
- Nataliia Bakhmat, Kristina Torop, Hryhorii Dzhevaha, Nataliia Kuchumova, Roksolyana Shvay STEM EDUCATION IN GENERAL SECONDARY EDUCATIONAL INSTITUTIONS. Laplage em Revista (International), vol.7, n. Extra C, 2021, p.294-302.
- Джевага Г. В. Організація самостійної проєктно-технологічної діяльності учнів в умовах дистанційного навчання. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2021. №12 (168). С. 106-109.
- Джевага Г. В., Павленко А. А. Використання мультимедійного супроводу під час проведення вступного інструктажу. Сучасні технології підготовки майбутніх учителів трудового навчання та технологій, педагогів професійної освіти і фахівців образотворчого та декоративного мистецтва: теорія, досвід, проблеми: збірник наукових праць. Вінниця: ТОВ «Меркьюрі-Поділля», 2021. Вип. 3. С. 59-62.
- Starko V., Azhnov V., Dzhevaha H., Hurbansk A., Mykhaliuk A. Information technologies in education: current realities and development trends. Mar 30 2022 | INTERNATIONAL JOURNAL OF COMPUTER SCIENCE AND NETWORK SECURITY 22 (3) , pp.547-552 (Web of Science) https://doi.org/10.22937/IJCSNS.2022.22.3.70
- Джевага Г.В., Давиденко С.М. Технологічна освіта учнів з особливими освітніми потребами під час дистанційного навчання. Сучасні тенденції підготовки майбутніх учителів трудового навчання та технологій, педагогів професійної освіти і фахівців образотворчого та декоративного мистецтва: теорія, досвід, проблеми: збірник наукових праць. Вінниця: ТОВ «Меркьюрі-Поділля», 2022. Вип. 5. С. 97-99.
- Джевага Г. В. Вибір сервісу відеоконференцій для забезпечення дистанційної освіти. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2022. №18 (174). С. 49-54.
- Джевага Г.В., Борисенко Л.І. Оцінювання навчальних досягнень учнів 5-6 класів на уроках «Технології» згідно з концепцією НУШ. Педагогічні обрії, №2 (125). 2023. С. 59-63.
- Stepanenko, O., Dzhevaha, H., Holiiad, I., Miroshnikova, O., Dynko , V., & Lilik , O. (2023). Technologies of Visualization of Educational Material - One of the Ways to Form Information Competence. BRAIN. Broad Research in Artificial Intelligence and Neuroscience, 14(2), Рр. 198-210. https://doi.org/10.18662/brain/14.2/451
- Джевага Г. В., Клименко Р. М. Зміст навчального предмету «Робототехніка» для 5 класу. Сучасні тенденції підготовки майбутніх учителів трудового навчання та технологій, педагогів професійної освіти і фахівців образотворчого та декоративного мистецтва: теорія, досвід, проблеми: збірник наукових праць / О.В. Марущак (голова) та [ін.]. Вінниця: ТОВ «Меркьюрі-Поділля», 2023. Вип. 6, С. 109-111.
- Пискун О. М., Джевага Г. В., Носовець Н. М. Діджитал-етикет: правила комунікації в умовах онлайн-навчання. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2023. №22 (178). С. 37-45.
- Джевага Г., Яковлев К., Філіпович В. Цифровізація методів навчанняв умовах дистанційної освіти. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2024. № 29-30 (185-186). С. 189-194.
Підвищення кваліфікації та стажування:
- Міжнародне стажування педагогічних і науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти I-IV рівнів акредитації на базі Вищої школи бізнесу – National Louis University у м. Новий Сонч, Польща, за програмою підвищення кваліфікації на тему: «Дистанційна освіта: інноваційні методи та цифрові технології». Тривалість програми стажування – 180 годин (6 залікових кредитів ECTS). Сертифікат: №200/2020/2021. з 1 червня по 30 липня 2021 року.
- Дистанційне навчання від ТОВ «Академія цифрового розвитку» «Цифрові інструменти Google для закладів вищої, фахової передвищої освіти» з 04 до 18 жовтня 2021 р. (30 год.). Сертифікат № 5GW-0046.
- Підвищення кваліфікації під час проходження курсу «3D Design» (30 годин – 1 кридит ECTS) від освітнього порталу «Lernum». Сертифікат №73429.
- Підвищення кваліфікації тренерів НУШ з 20-25 листопада 2023 року. Сертифікат № 24375.
- Підвищення кваліфікації під час проходження курсу “ІТ-інструменти для викладачів” від освітнього порталу «Global Logic», липень 2023 р. (18 годин – 0,6 кридити ECTS).

Пискун Оксана Миколаївна/ Oksana Pyskun
Кандидат педагогічних наук, доцент / PhD in Pedagogical Sciences, Associate Professor
E-mail:
ORCID: 0000-0002-9825-8741
Google Scholar
Детальніше...
ОСВІТА
Чернігівський державний педагогічний університет імені Т. Г. Шевченка, 1998 р., спеціальність: «Трудове та професійне навчання (обслуговуюча праця)», Вчитель трудового та професійного навчання (обслуговуюча праця).
Аспірантура за спеціальністю: 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук на тему: «Дидактичні засади художньо-конструкторської підготовки майбутнього вчителя трудового навчання»
НАУКОВІ ІНТЕРЕСИ
Педагогіка, трудове навчання та технології, підготовка вчителя, дизайн, творчість.
ДОСВІД РОБОТИ
На факультеті, зараз інституті, працює з 1998 року.
НАВЧАЛЬНІ ДИСЦИПЛІНИ
«Теорія і методика технологічної освіти та креслення», «Технології електронного навчання», «Теорія дизайну», «Цифрові освітні технології»
НАУКОВІ ДОСЯГНЕННЯ
Автор та співавтор понад 45 наукових та навчально-методичних праць.
Основні публікації:
- Пискун О. М., Шевченко Я. Л. Розвиток екологічної компетентності школярів у процесі технологічної освіти засобами плетіння з газетної «лози». Сучасні технології підготовки майбутніх учителів трудового навчання та технологій, педагогів професійної освіти і фахівців образотворчого та декоративного мистецтва: теорія, досвід, проблеми: збірник наук. праць. Вінниця, 2020. Вип. 1. С. 121-125.
- Носовець Н., Пискун О., Рекун О. Теоретичне дослідження поняття «self skills» вчителя. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка. Серія: Педагогічні науки. Чернігів, 2021. Вип. 14-15 (170-171). С. 32-36.
- Пискун О. М., Горелько Д. М. Художньо-стилістичні особливості традиційної вишивки Чернігівщини. Сучасні технології підготовки майбутніх учителів трудового навчання та технологій, педагогів професійної освіти і фахівців образотворчого та декоративного мистецтва: теорія, досвід, проблеми: збірник наукових праць. Вінниця: ТОВ «Меркьюрі-Поділля», 2021. Вип. 3. С. 114-116.
- Пискун О. М., Волочок Ю. В., Носовець Н.М. Розробка дизайну поліграфічної рекламно-інформаційної продукції для абітурієнтів. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2022. №18 (174). С. 87-92.
- Пискун О. Теорія і методика технологічної освіти. Проєктна технологія навчання: Навчально-методичний посібник до виконання практичних робіт для студентів спеціальності «Середня освіта (Трудове навчання та технології)». Чернігів: НУЧК імені Т.Г. Шевченка, 2023. 103 с.
- Пискун О. М., Джевага Г. В., Носовець Н. М. Діджитал-етикет: правила комунікації в умовах онлайн-навчання. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2023. №22 (178). С. 37-45.
- Пискун О. М. Підготовка майбутніх педагогів до застосування цифрових засобів для організації інтерактивної взаємодії учасників освітнього процесу. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2024. №26 (182). С. 64–68.
- Пискун О.М. Аналіз можливостей застосування штучного інтелекту у роботі вчителя технологій. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2024. № 29-30 (185-186). С. 47-52.
Підвищення кваліфікації та стажування:
- Глухівський національний педагогічний університет імені Олександра Довженка. Кафедра технологічної і професійної освіти. Свідоцтво СПК № 002685 від 10 червня 2020 р. Обсяг – 180 год. / 6 кредитів ECTS.
- Дистанційне навчання від ТОВ «Академія цифрового розвитку» «Цифрові інструменти Google для закладів вищої, фахової передвищої освіти» з 04 до 18 жовтня 2021 р. (30 год.). Сертифікат № 13GW-135 від 19.10.2021 р.

Полетай Олена Михайлівна/ Olena Poletay
Кандидат педагогічних наук, доцент / PhD in Pedagogical Sciences, Associate Professor
E-mail:
ORCID: 0000-0002-6966-0205
Google Scholar
Scopus Author ID: 59243801800
Детальніше...
ОСВІТА
Чернігівський державний педагогічний інститут імені Т.Г.Шевченка, 1996 р., спеціальність: «Початкове навчання», вчитель початкового навчання.
Аспірантура за спеціальністю: 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук на тему: «Педагогічні умови підготовки вчителів трудового навчання до роботи з технічно обдарованими дітьми»
НАУКОВІ ІНТЕРЕСИ
Технічні задатки і здібності, технічна обдарованість, гурткова робота, національно-патріотичне виховання, інклюзивна освіта, дистанційна освіта, технології створення освітнього аудіовізуального контенту.
ДОСВІД РОБОТИ
В університеті працює з 1991 р., на факультеті, зараз інституті – з 2003 року.
НАВЧАЛЬНІ ДИСЦИПЛІНИ
«Педагогіка», «Інклюзивна освіта»
НАУКОВІ ДОСЯГНЕННЯ
Автор та співавтор понад 35 наукових та навчально-методичних праць.
Основні публікації:
- Полетай О. М., Полетай В. М. Культура здоров’я педагога вищої школи як важлива умова якісної підготовки майбутніх вчителів. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2020. №8 (164). С. 36-40.
- Полетай О. М. Вплив предмету «Інклюзивна освіта» на формування професійної компетентності та громадянської позиції майбутнього вчителя. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2021. №12 (168). С. 242-246.
- Полетай О. М. Роль курівника у науково-дослідній роботі здобувачів освіти. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2024. №26 (182). С. 69–73.
- Грищенко С.В., Носовець Н.М., Полетай О.М. Соціальні чинники та рівні професійної освіти в країнах Європейського Союзу. Актуальні питання гуманітарних наук. Вип. 76. Т. 1. 2024. С. 254–260.
- Oleksandr Chastnyk, Mykhailo Zoria, Olena Poletay, Oleksandr Shumskyi, Yuliia Klochkova. Exploring the influence of interactive education on academic progress: Evaluating effectiveness and implementation approaches. Multidisciplinare Revlews, 2024, 7(Special Issue), e2024spe029.
- Полетай О. М. Формування у майбутніх педагогів професійного навчання готовності до роботи в інклюзивному освітньому середовищі. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. 2024. № 29-30 (185-186). С. 135-139.
Підвищення кваліфікації та стажування:
- Свідоцтво про підвищення кваліфікації СПК №002687 від 10 червня 2020 року. Тема стажування: Сучасні тенденції підготовки майбутніх вчителів трудового навчання до розвитку національно-патріоти¬чної самосвідомості школярів у процесі технологічної освіти. Обсяг (тривалість) стажування: 180 годин / 6 кредитів ЄКТС.
- Курси підвищення кваліфікації науково-педагогічних та педагогічних працівників за програмою «Окрилені». Свідоцтво № 2С 02125674/0175-21 від 01 листопада 2021 р. м. Чернігів, реєстраційний №175, 120 год./ 4 кредити ЄКТС.
- Курси підвищення кваліфікації у межах імплементації проєкту «Вивчення Європи: освітній вимір» програми Erasmus+ напряму Jean Monnet 101085480-SEED-ERASMUS-JMO-2022-HEI-TCH-RSCH за програмою «Європейські програми в галузі освіти: можливості для України». Свідоцтво №2С 02125674/0082-23. З 30.01.2023 р. по 11.02.2023 р. Обсяг – 60 год/2 кредити ЄКТС.
- Підвищення кваліфікації за освітньо-професійною програмою «Науково-педагогічні працівники університетів, академій, інститутів». Напрямок: «Технології створення освітнього аудіовізуального контенту: навчальні фільми, кліпи, ролики». ДЗВО «Університет менеджменту освіти» м. Київ. Свідоцтво СП 35830447/2159-23 від 21 жовтня 2023 р. Обсяг – 180 год/ 6 кредитів ЄКТС.
- Проходження курсів підвищення кваліфікації за програмою «Європейські практики використання мультимедійних технологій в освіті» з 20.01.2025 р. по 31.01.2025 р. Свідоцтво №2С 02125674/0027-25. Тривалість (обсяг) програми – 36 годин/1,2 кредити ЄКТС.
Ковтун Олександр Григорович
Старший лаборант кафедри.
Горелько Дарина Миколаївна
Старший лаборант кафедри.