Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка
T.H. Shevchenko National University «Chernihiv Colehium»
НУЧК імені Т.Г Шевченка

Кафедра екології, географії та природокористування створена у 2023 році шляхом перейменування кафедри екології та охорони природи (створена 2003 року) та приєднання до неї кафедри географії Вона є випусковою та забезпечує підготовку фахівців за освітнім ступенем бакалавр (ОП 101 Екологія, 014 Середня освіта (Географія), 103 Науки про Землю, 106 Географія); за освітнім ступенем магістр (освітньої програми: 101 Екологія, 014 Середня освіта (Географія).

На кафедрі працює 9 викладачів: 2 доктори наук, професори; 6 кандидатів наук, доцентів та 1 викладач. Завідувач — кандидат біологічних наук, доцент Карпенко Юрій Олександрович.

Фейсбук кафедри - https://www.facebook.com/EcologyNatureConservation Conservation

Email -

Історія кафедриНавчальні дисципліниСклад кафедриНормативні документиЛіцензування та акредитаціяЗабезпечення освітнього процесуРобота зі стейкхолдерами, співпраця з екологічними службами і установамиСпівпраця з громадськими екологічними організаціямиМіжнародне співробітництвоНаукова робота викладачів і студентівПідвищення кваліфікаціїЗдобутки викладачів та співробітників кафедриВипускники кафедриНавчально-наукова станціяСтудентське середовищеЕколого-просвітницька роботаПрофорієнтаційна роботаДоговори та угоди

Кафедра забезпечує викладання понад 60 фахових курсів на природничо-математичному факультеті при підготовці фахівців бакалаврату і магістратури ряду освітніх програм природничо-математичного факультету, зокрема: 101 Екологія, 103 Науки про Землю, 106 Географія, 091 Біологія, 014 Середня освіта (Біологія та здоров'я людини, Географія, Хімія).

Концепція діяльності кафедри в напрямку підготовки фахівців базується на таких засадах: формування знань про цілісність живої матерії, діяльність з формування системних знань про ієрархію живого та його взаємозв’язок і залежність живої і неживої природи, які зафіксовані у вигляді окремих видів знань (теорій, законів, понять, фактів тощо); формування у студентів структурованих знань з оцінки екологічної ситуації, з антропогенного забруднення довкілля та природоохоронної діяльності; удосконалення методичної бази шляхом створення методичних посібників, рекомендацій та підручників з теоретично-практичних курсів природничого, екологічного і географічного циклів дисциплін, а також польових щоденників, альбомів, путівників з метою сприяння самостійності в опрацюванні навчального матеріалу студентами та систематизації їхніх практичних вмінь та навичок; надання методичної допомоги учням, вчителям та студентам при проходженні ними виробничих та навчально-польових практик.

Основні напрямки наукової та дослідної роботи кафедри базуються на наукових пріоритетах Чернігівської області як частини півночі України, міжнародних аспектах міжрегіонального співробітництва з європейськими партнерами, технічних можливостях, її практичній спрямованості та інформаційному забезпеченні і включають такі:

  • созологічне вивчення флористичного, ценотичного та ландшафтного розмаїття, встановлення сучасного стану територій та об’єктів природно-заповідного фонду, розробка шляхів оптимізації природоохоронної і екологічної мереж Чернігівщини в системі розвитку екосередовища регіону та його біостроми;
  • екозоологічні дослідження ентомофауни та нематодофауни різних груп ґрунтів в умовах природних та антропогенізованих систем;
  • вивчення стану популяцій рідкісних і охороняємих хребетних, дослідження гідробіонтів малих річок як індикаторів стану водних екосистем, еколого-біохімічних механізмів їх стійкості в умовах дії екстремальних факторів середовища та токсикантів;
  • вплив полютантів на процеси корозії сталі у ґрунті, зокрема некондиційних пестицидів як один з шляхів одержання інгібуючих композицій;
  • вивчення теорії та методології географії, методики еколого-географічних і ландшафтних досліджень;
  • вивчення природного, демографічного та виробничого потенціалів регіону та України в цілому);
  • дослідження сучасних та похованих (давніх) ґрунтів під курганами, валами, в межах городищ, в заплавах річок.
  • вивчення сучасних підходів в природничій, екологічній і географічній освіті та вихованні молоді з врахуванням регіональних процесів; психологічних умов розвитку професійного мислення у майбутніх фахівців, підготовки майбутніх вчителів географії та фахівців екологів і біологів;

Викладачі кафедри екології, географії та природокористування постійно беруть участь у роботі науково-практичних конференцій різного рівня. Результати наукових досліджень відображено на сторінках видань, які включено до переліку фахових видань України, зокрема: «Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія Біологія», «Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Серія: Біологія.», «ScienceRise: Biological Science», Ecological Questions та ін.

Кафедра разом з Інститутом біології та охорони середовища Поморського університету в Слупську виступили співзасновниками щорічної International Scienttific Conference «Natural Resources of Border Areas under a Changing Climate» (з 2017 року).

Практична підготовка фахівців включає науково-дослідну роботу на навчально-науковій станції, що знаходиться в регіональному ландшафтному парку «Ялівщина», колекційний фонд рослин якої нараховує понад 1000 видів і форм.

Викладачі кафедри екології, географії та природокористування співпрацюють з Всеукраїнською екологічною лігою, Чернігівською обласною організацією ВДС «Екологічна варта», з Українським товариством охорони природи, Українським географічним товариством, науковими установами НАН України (зокрема, Інститутом ботаніки, Інститутом географії, Інститутом геологічних наук, Українським гідрометеорологічним інститутом) та НААН України (Інститутом водних проблем і меліорації (м. Київ); університетами (Ніжинським державним університетом імені Миколи Гоголя, Сумським державним педагогічним університетом імені А.С. Макаренка, Університетом Григорія Сковороди в Переяславі, ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука», Житомирським державним університетом імені Івана Франка, Полтавським національним педагогічним університетом імені В.Г. Короленка); науково-дослідними й управлінськими організаціями: Мезинським національним природним парком, регіональним ландшафтним парком «Ялівщина», Чернігівським обласним центром з гідрометеорології, Дочірнім підприємством ПрАТ НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія», Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області, Департаментом екології і природних ресурсів Чернігівської ОДА, Деснянським басейновим управлінням водних ресурсів, які є базовими для проходження навчальних та виробничих практик, підвищення професійної підготовки майбутніх фахівців, обміну досвідом, розробки та впровадження інноваційних технологій в освітній простір, участі студентів у наукових конференціях, участі у спільних наукових проєктах та програмах.

Кафедра має тісні творчі зв’язки з багатьма науковими, державними екологічними службами та установами м.Чернігова та Чернігівської області, які є базовими для проходження навчально-польових та виробничих практик, написання бакалаврських і магістерських робіт.

Професор Лукаш О.В. виступає в складі: як член редакційної ради журналу «Ecological Questions» (наукометрична база Scopus) – Університет Миколи Коперника в Торуні (Польща), член редколегії журналу «Екологічний вісник» (Київ), член редколегії періодичного видання «Бібліотека Всеукраїнської екологічної ліги» (Київ), двох наукових фахових видань України категорії «Б». Головний редактор міжнародного наукового журналу «Biota. Human. Technology», очолює Наукову раду обласної організації Всеукраїнської екологічної ліги.

Завідувач кафедри Карпенко Ю.О. координує наукову, еколого-освітню роботу та туристично-рекреаційну діяльність Мезинського національного природного парку; входить до складу громадських рад екологічного спрямування, надає консультування Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської ОВА, Мезинському НПП, РЛП Ялівщина, UA Суспільне, Че-line.

Викладачі кафедри постійно співпрацюють з національним природним парком «Мезинський», науковим куратором яких університет є з 2007 року. На цих територіях щорічно проводяться спільні екологічні, флористичні і мікологічні дослідження, навчально-польові практики студентів, в рамках реалізації наукової програми моніторингу на базі природно-заповідних території щорічно випускається черговий том «Літопису природи Мезинського НПП».

Викладачі кафедри залучені до виконання ряду наукових державних тем і міжнародних проектів, зокрема: «Виготовлення екологічного обґрунтування річки Стрижень в межах міста Чернігова», «Ведення кадастру природно-заповідних територій Чернігівської області», «Виготовлення екологічного обґрунтування річки Стрижень за межами міста Чернігова». «Розробка концепції по озелененню міста Чернігова», «Розробка схеми регіональної екомережі Чернігівської області», Курганні суспільства з ІІІ і ІІ тис. до Р.Х. басейну верхнього Дністра у світлі міждисциплінарних досліджень, Wpływ diety wysokotłuszczowej na metformin- i melatonin-zależne efekty stresu oksydacyjnego u szczurów Sprague-Dawley z rakiem sutka.

 

 

  1. Адвентиція екосистем та карантинні види
  2. Біогеографія
  3. Біорізноманіття
  4. Ботаніка
  5. Великий практикум з ботаніки гідробіонтів
  6. Великий практикум з зоології гідробіонтів
  7. Великий практикум з систематики рослин
  8. Вибрані питання біології (паразитологія)
  9. Виробнича (асистентська) практика)
  10. Виробнича (інспекторська) практика
  11. Виробнича (педагогічна) практика
  12. Вступ до фаху
  13. Географічні основи заповідної справи
  14. Географія грунтів з основами ґрунтознавства
  15. Географія материків і океанів
  16. Географія населення з основами демографії
  17. Географія населення та розселення
  18. Географія природно-ресурсного потенціалу України
  19. Географія світового господарства
  20. Геоінформаційні системи в екології
  21. Геоінформаційні технології в географії
  22. Геологія з основами геоморфології
  23. Геологія з основами палеонтології
  24. Геоморфологія і палеогеографія
  25. Геотектоніка
  26. Гідрологія з основами гідробіології
  27. Глобальна екологія
  28. Глобальна екологія та ноосферологія
  29. Ґрунтознавство
  30. Еволюційні теорії
  31. Екологічна безпека
  32. Екологічна паразитологія та карантинні види
  33. Екологічна стандартизація та сертифікація
  34. Екологічне інспектування
  35. Екологія
  36. Екологія тварин з основами зоології
  37. Економіка природокористування
  38. Загальна геологія
  39. Загальна гідрологія
  40. Загальна екологія (та неоекологія)
  41. Загальна психологія
  42. Загальна цитологія
  43. Загальне землезнавство
  44. Заповідна справа
  45. Заповідне лісознавство
  46. Заповідне паркознавство
  47. Зоологія
  48. Інформаційні основи еколог. управління
  49. Картографія
  50. Картографія з основами топографії
  51. Комплексна практика з біології (ч. фізіології рослин)
  52. Комплексна практика з фізичної географії
  53. Ландшафтна екологія
  54. Метеорологія і кламітологія
  55. Методи геодемографічних досліджень
  56. Методика навчання географії
  57. Методологія та організація наукових досліджень
  58. Мінералогія і кристалографія
  59. Модельні об’єкти в екології
  60. Моніторинг довкілля
  61. Навчальна практика з ботаніки
  62. Навчальна практика з географії грунтів
  63. Навчальна практика з екології тварин
  64. Навчальна практика з заповідної справи і ландшафтної екології
  65. Навчальна практика з зоології
  66. Навчальна практика з зоології (ч.1 безхребетні)
  67. Навчальна практика з картографії та основ топографії
  68. Навчальна практика з основ промисловості і сільського господарства
  69. Навчальна практика з фармацевтичної ботаніки
  70. Навчальна практика: Комплексна практика з економічної і соціальної географії
  71. Навчально-польова практика з загальної та прикладної екології
  72. Нормування антропогенного навантаження
  73. Організація управління екологічної діяльності
  74. Основи екології
  75. Основи промисловості і сільського господарства
  76. Основи сільського господарства
  77. Паразитологія
  78. Педагогічна (асистентська) практика
  79. Педагогічна (пропедевтична) практика  
  80. Політична географія з основами геополітики
  81. Психологічні основи організації індивідуальної роботи зі школярами
  82. Психологія
  83. Психологія освіти
  84. Психологія управління
  85. Радіобіологія та радіоекологія
  86. Радіоекологія
  87. Ресурсознавство
  88. Системний аналіз якості навколишнього середовища
  89. Созологія лісів
  90. Соціальна психологія
  91. Сучасні технології озеленення міських систем
  92. Урбоекологія
  93. Фармацевтична ботаніка
  94. Фауна Полісся
  95. Фауна прісних вод
  96. Фізична географія України
  97. Фізіологія рослин
  98. Фітомеліорація
  99. Флора прісних вод
  100. Штучні системи в екології

 

Karpenko

 

Завідувач кафедри екології, географії та природокористування 

 

кандидат біологічних наук, доцент

 

Карпенко Юрій Олександрович / Yuriy Karpenko

 

Google Scholar

ORCID iD https://orcid.org/0000-0002-1703-8473

Scopus Author ID 57220092815

ResearcherID AAF-8020-2021

Детальніше...

 

Народився 15.06.1971 р. в м.Чернігові.

 

Освіта. Закінчив Чернігівський державний педагогічний інституту ім. Т.Г. Шевченка за спеціальністю «хімія і біологія» (1993), кандидат біологічних наук (1999), доцент (2003). Тема кандидатської дисертації «Диференціація угруповань рослинності нижньої частини межиріччя Десна-Сейм, її созологічна цінність».

 

Навчальні дисципліни: вступ до фаху, загальна екологія та неоекологія, екологія, заповідна справа, ботаніка, біорізноманіття, заповідне лісознавство.

 

Коло наукових інтересів: фітоекологія, заповідна справа, оцінка впливу на довкілля, біорізноманіття, формування екологічної мережі.

 

Автор обґрунтувань щодо створення природоохоронних територій та наукових розробок з реалізації проектів створення екологічної та смарагдової мереж.

 

Публікації. Автор та співавтор понад 300 наукових публікацій у галузі фітоекології, заповідної справи, оцінки впливу на довкілля, охорони фіторізноманіття, у т.ч. 7 монографій.

 

Наукове керівництво. Був керівником 9 проектів держбюджетної і госпрозрахункової тематики у галузі прикладної екології, природокористування та експертної діяльності (оцінки впливу на довкілля).

 

Відзнаки: Нагороджений Почесними грамотами Міністерства освіти і науки України (2008, 2010, 2012, 2014), лауреат обласних премій Софії Русової та Георгія Вороного (2014, 2021), відмінник освіти України, лауреат знаків Міністерства освіти і науки України «Василь Сухомлинський», «За особливі освітні і наукові здобутки».

 

Практичні заходи з безпосередньої популяризації екологічної науки та природоохоронних заходів:

 

1. Автор (та співавтор) 15 наукових і науково-популярних книг та видань (Загадковими стежками Ялівщини, Природа Мезинського НПП, Зелені скарби Чернігівщини, Вищі спорові судинні рослини Чернігівщини, Голонасінні Чернігівщини, Стежками Сокирянського парку, Дивосвіт природи історії Батурина, Про воду для дітей і дорослих, Про ліс для дітей і дорослих, Сто запитань про ліс та його мешканців, Дивосвіт природи Чернігівщини та інш.), автор та учасник радіопередач та інтерв’ю в засобах масової інформації з питань екології та природничих наук.

 

2. Голова журі міського, обласного етапів Всеукраїнської олімпіади з екології екологічних проектів школярів (з 2014), голова журі та експерт відділення екології та аграрних наук КЗ «Чернігівська Мала академія наук» Чернігівської обласної ради (2013-2023), член редколегії журналу «Біота. Людина. Технології» (Чернігів, Україна, з 2022 року), член науково-технічної ради Мезинського НПП, член президії (голова секції екологічної освіти) Чернігівської обласної організації Українського товариства охорони природи.

 

3. Наукове консультування Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської ОВА, Мезинському НПП, РЛП Ялівщина, UA Суспільне, Че-line та іншим учасникам інформаційного середовища.

 

4. Співорганізатор та учасник еколого-освітніх та практичних природоохоронних заходів, зокрема: Всеукраїнського дитячого екологічного форуму «Діти за довкілля – майбутнє обираємо Ми» (2019-2020), Всеукраїнської акції «І проросте пагіння з минулого в майбуття» (до 150 річчя з дня народження Лесі Українки, 2021), обласного фестивалю «Життя в стилі Еко» (2020), обласних природоохоронних акцій «Збережи первоцвіти» (2018-2023), «Підгодуємо птахів узимку» (2018-2023), виставки-конкурсу «Зимовий букет – замість ялинки» (2018-2021, обласного конкурсу «Одна планета – одне майбутнє» (2021-2022), а також багатьох екологічних заходів в освітньому середовищі Чернігівської області.

In more detail...

Yuriy Karpenko, Head of the Department of Ecology, Geography and Nature Management T.H. Shevchenko National University “Chernihiv Colehium”. associate professor

ORCID iD

Scopus Author ID 57220092815

ResearcherID AAF-8020-2021

Born on June 15, 1971 in Chernihiv. Graduated from T.G. Shevchenko Chernihiv State Pedagogical Institute in the field of Chemistry and Biology (1993), Candidate of Biological Sciences (1999), Associate Professor (2002), The subject of the thesis for the Candidate’s degree is “Differentiation of vegetation groups of the lower part of the Desna-Seym interfluve, its sozological value ”.

Courses: introduction to the specialty, general ecology and neoecology, ecology, protected area, botany, biodiversity, protected forestry.

The range of the scientific interests: the phytoecology, the conservation, environmental impact assessment, the biodiversity protection. the assessment of anthropogenic influence on forest ecosystems, the protection of biodiversity. The author of the grounds on optimizing the conservation of biodiversity and scientific researches on the implementation of the projects of ecological and emerald networks.

The author and co-author of more than 300 scientific publications in the field of botany, ecology, plant protection of Polissia, including 7 monographs. He was the head of 5 science projects in the ecology and field of nature management.

Awarded with the Diploma of the Honorary Diplomas of the Ministry of Education and Science of Ukraine (2008, 2010, 2012, 2014), laureate of the Sofia Rusova and Georgy Voronyi Prize (2014, 2021),, excellent student of education of Ukraine, laureate of the "Vasyl Sukhomlynsky", "Special educational and scientific achievements".badge.

Practical measures to directly popularize science:

1. Author (and co-author) of 15 scientific and popular books and publications (Mysterious Paths of Yalivshchyna Region, Nature of Mezyn National Park, Green Treasures of Chernihiv Region, Higher Spore Vascular Plants of Chernihiv Region, Gymnosperms of Chernihiv Region, Ways of the Sokyryntsi park, Natural wonders of the history of Baturyn, About water for children and adults, About the forest for children and adults, A hundred questions about the forest and its inhabitants, Natural wonders of the Chernihiv region, etc.), author and participant in radio programs and interviews in Mass media on ecology and natural sciences/

2. Chairman of the jury of city and regional stages of the All-Ukrainian Olympiad on the ecology of environmental projects of schoolchildren (since 2014), Chairman of the jury and expert of the Department of Ecology and Agricultural Sciences of the Chernihiv Small Academy of Sciences of the Chernihiv Regional Council (2013-2023), Member of the editorial board of the journal "Biota. Man. Technologies” (Chernihiv, Ukraine, since 2022), Member of the Scientific and Technical Council of the Mezyn NNP, Member of the Presidium (Head of the Department of Environmental Education) of the Chernihiv Regional Organization of the Ukrainian Society for Nature Protection.

3/ Scientific advice from the Department of Ecology and Natural Resources of Chernihiv Region, Mezyn NNP, RLP Yalivshchyna, UA Suspilne, Che-line and other participants of the information environment.

4. O-organizer and participant of ecological, educational and practical environmental protection events, in particular: All-Ukrainian ecological children's forum "Children for the environment - we choose the future" (2019-2020), All-Ukrainian action "And sprouting shoots from the past to the future" (for the 150th birthday of Lesya Ukrainka, 2021), the regional festival “Living in an eco-style” (2020), the regional conservation campaigns “Save the primroses” (2018-2023), “Feeding the birds in winter” (2018-2023 ), the exhibition competition "Winter bouquet - instead of a Christmas tree" (2018-2021), the regional competition "One planet - one future" (2021). -2022) as well as many environmental events in the educational environment of the Chernihiv region.


Lukash

Лукаш Олександр Васильович / Oleksandr Lukash

доктор біологічних наук, професор кафедри екології, географії та природокористування / Professor of the Department of Ecology and Nature Protection

Google Scholar
ORCID iD
Scopus Author ID 57202369398
ResearcherID AAF-8129-2021

 

Детальніше...

Народився 28.10.1972 у м. Чернігові.

Освіта. Закінчив Чернігівський державний педагогічний інститут ім. Т.Г. Шевченка за спеціальністю «хімія і біологія» (1994, з відзнакою), магістратуру у Поморській академії у Слупську (Польща) за спеціальністю «географія» зі спеціалізацією «менеджмент та управління охороною навколишнім середовищем» (2018, з відзнакою), аспірантуру за спеціальністю «ботаніка» у Інституті ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України (1998), докторантуру за спеціальністю «ботаніка» у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка (2009). Кандидат біологічних наук (1999), доцент кафедри біології (2003), доктор біологічних наук (2010), професор кафедри екології та охорони природи (2011). Тема кандидатської дисертації «Рослинність, флористичні та созологічні особливості межиріччя Десна – Остер», докторської – «Напрямки розвитку та созологічна оцінка флори судинних рослин Східного Полісся».

Навчальні дисципліни: ботаніко-екологічного, біолого-географічного та методологічного циклів, еволюційне вчення, економіка природокористування, академічна доброчесність у ЗВО.

Коло наукових інтересів: флора, рослинність Полісся та їх охорона, оцінка антропогенного впливу та кліматичних змін на геоекосистеми, реакція біологічних систем на стрес-фактори, краєзнавство. Автор обґрунтувань щодо оптимізації збереження біорізноманіття Полісся та наукових розробок з реалізації проектів виділення в Україні мережі ботанічно важливих територій (IPA), створення екологічної та смарагдової мереж.

Публікації. Автор та співавтор понад 450 наукових публікацій у галузях ботаніки, ботанічної географії, біології, екології, охорони природи, екологічної та біологічної освіти, у т.ч.:15 монографій (з них 3 одноосібні), 4 навчальні посібники, 19 статей у виданнях наукометричних баз Scopus та Web of Science (2016–2023), 12 статей в енциклопедичних виданнях «Екологічна енциклопедія» (2006–2008) та «Червона книга України» (2009).

Наукове керівництво. Підготував 1 кандидата наук (2015), науковий керівник 4 здобувачів наукового ступеня «доктор філософії» з біології (2023). Керівник 4 міжнародних наукових проектів у галузі природокористування (2009–2014). Керівник 4 науково-дослідних робіт учнів-членів МАН, які посіли призові місця на ІІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів (2004, 2010).

Участь у роботі редколегій наукових періодичних видань. Член редколегії журналу «Ecological Questions» (наукометрична база Scopus; видавець – Університет Миколи Коперника в Торуні, Польща), двох наукових фахових видань України категорії «Б». Головний редактор міжнародного наукового журналу “Biota. Human. Technology”.

Міжнародна діяльність. Візит-професор Поморського університету в Слупську (Польща ) у 2018, 2021, 2023 роках. Голова та співголова наукового та організаційного комітетів міжнародної наукової конференції “Natural Resources of Border Areas under a Changing Climate” (2017–2023). Координатор міжнародної програми семестрового обміну студентів.

Державна та громадська діяльність. Член Національної комісії з формування національної екологічної мережі України (2009–2015). Член робочої групи «Екологічна безпека» при Національній раді з відновлення України від наслідків війни (з 2022 р.). Голова наукової ради Чернігівського обласного осередку Всеукраїнської екологічної ліги.

Відзнаки: Грамота Верховної Ради України (2017), Почесна грамота Міністерства освіти і науки України (2008, 2010), Диплом лауреата обласної премії імені Георгія Вороного (2011), Почесна грамота Чернігівської обласної державної адміністрації (2004, 2010), Почесна грамота Чернігівського обласного управління освіти (1995, 1999), Грамота Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації (2004), Почесна Управління освіти Чернігівської міської ради (2014) та відзнаки освітніх установ і громадських екологічних організацій/

In more detail...

Oleksandr Lukash, Doctor of Biological Sciences, Professor of the Department of Ecology, Geography and Nature Management T.H. Shevchenko National University “Chernihiv Colehium”. Born on October 28, 1972 in Chernihiv.

Education. Graduated from T.G. Shevchenko Chernihiv State Pedagogical Institute in the field of chemistry and biology (1994, with honors), master's degree at the Pomaranian Academy in Słupsk (Poland) in the field of geography, Environmental Management and Planning (2018, with honors), postgraduate studies in the specialty “botany” at the M.G. Kholodny Institute of Botany of the National Academy of Sciences of Ukraine (1998), doctoral studies in the specialty “botany” at Taras Shevchenko Kyiv National University (2009). Candidate of Biological Sciences (1999), Associate Professor (2003), Doctor of Biological Sciences (2010), Professor (2011). The subject of the thesis for the Candidate’s degree is “The vegetation, floral and sozological peculiarities of the Desna and Oster rivers”, for the Doctor’s degree is “Development lines and sozological rating of Eastern Polissya vascular plants' flora”.

Educational disciplines: botanical-ecological, biological-geographical and methodological cycles, evolutionary theory, economics of nature management, academic integrity in higher education.

Scientific interests: Polissia flora and vegetation of and their protection, assessment of anthropogenic impact and climatic changes on geoecosystems, response of biological systems to stress factors, local history. The author of justifications for optimizing the preservation of Polissia's biodiversity and scientific developments for the implementation of projects for the allocation of a network of important plant areas (IPA) in Ukraine, ecological and emerald networks creation.

Publications. Author and co-author of more than 450 scientific publications in the fields of botany, botanical geography, biology, ecology, nature conservation, environmental and biological education, including: 15 monographs (3 of which are individual), 4 manuals, 19 articles in scientific publications databases Scopus and Web of Science (2016–2023), 12 articles in the encyclopedic publications “Ecological Encyclopedia” (2006–2008) and “The Red Book of Ukraine” (2009).

Scientific management. He trained 1 candidate of sciences (2015); now he is the scientific supervisor of 4 PhD holders in biology (2023). He was the head of 4 international science projects in the field of nature management. (2009–2014). He was the promoter of 4 scientific research works of members of the Small Academy of Sciences, which became prize-winners of the III stage of the All-Ukrainian competition of schoolchildren's research works (2004, 2010).

Participation in the work of editorial boards of scientific periodicals. He is a member of the editorial board of the journal "Ecological Questions" (scientometric database Scopus; publisher - Nicolaus Copernicus University in Toruń, Poland), two scientific professional publications of category “B” of Ukraine. He is the editor-in-chief of the international scientific journal "Biota. Human. Technology".

International activity. He was a visiting professor at the Pomeranian University in Slupsk (Poland) in 2018, 2021, 2023. He was the chairman and co-chairman of the scientific and organizational committees of the international scientific conference “Natural Resources of Border Areas under a Changing Climate” (2017–2023). He is the coordinator of the international student semester exchange program.

State and public activity. He was a member of the National Commission for the Formation of the National Ecological Network of Ukraine (2009–2015). He is a member of the “Ecological Safety” working group at the National Council for the Recovery of Ukraine from the Consequences of the War (since 2022). He is the a head of the Scientific Council of the Chernihiv Regional Branch of the All-Ukrainian Ecological League.

Awarded with the Diploma of the Supreme Rada of Ukraine (2017), the Honorary Diplomas of the Ministry of Education and Science of Ukraine (2008, 2010), Diploma of the Laureate of the Heorhiy Voroni Regional Prize (2011) and others.


Gilina

Жиліна Тетяна Миколаївна / Tetyana Zhylina

 

Доцент кафедри екології географії та природокористування, кандидат біологічних наук, доцент / Associate Professor of the Department of Ecology, Geography and Nature Management, Candidate of Biological Sciences, Associate Professor

 

Google Scholar

ORCID iD

Scopus Author ID 57193442039

ResearcherID EHL-8730-2022

 

Детальніше...

На факультеті працює з 1996 року.

Освіта: Чернігівський державний педагогічний університет імені Т.Г.Шевченка, хіміко-біологічний факультет, спеціальність "Хімія і біологія" (1996); аспірантура за спеціальністю "Фітопатологія" при Інституті захисту рослин УААН (2001-2005).

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук на тему: "Паразитичні нематоди картоплі в Східному Поліссі України: поширення, шкодочинність та методи контролю чисельності" за спеціальністю "Фітопатологія" (2005).

Викладає курси дисциплін: екологія тварин з основами зоології, зоологія, загальна цитологія, паразитологія, екологічна паразитологія та карантинні види,фітогельмінтологія, екофауна України, екологічна диференціація зообіоти, грунтова зоологія, грунтознавство, охорона та раціональне використання грунтів, навчально-польові практики з зоології та екології тварин.

Наукові інтереси: ґрунтова зоологія, нематодологія, гельмінтологія, ентомологія, раритетні види.

Наукові досягнення: автор більше 100 наукових та методичних робіт (з них 3 у виданнях, що входять до Scopus), учасник понад 70 міжнародних та всеукраїнських наукових та науково-практичних конференцій, виконавець науково-дослідних робіт.

Науково-методична діяльність: член журі конкурсу-захисту наукових робіт учнів-членів МАН, член Українського товариства охорони природи.

In more detail...

He has been working at the faculty since 1996.

Education: Taras Shevchenko Chernihiv State Pedagogical University, Faculty of Chemistry and Biology, specialty "Chemistry and Biology" (1996); postgraduate study in "Phytopathology" at the Institute of Plant Protection UAAS (2001-2005).

The dissertation on competition of a scientific degree of the candidate of biological sciences on a theme: "Parasitic nematodes of a potato in the Eastern Polissya of Ukraine: distribution, harmfulness and methods of control of number" on a specialty "Phytopathology" (2005).

Teaches courses of disciplines: zoology, general cytology, parasitology, freshwater fauna.

Research interests: soil zoology, nematodology, helminthology, entomology, rare species.

Scientific achievements: author of more than 80 scientific and methodical works, participant of more than 50 international and all-Ukrainian scientific and scientific-practical conferences, executor of research works.


Krivoshipa

Паперник Вікторія Вікторівна / Viktoriia Papernyk

 

Доцент кафедри екології географії та природокористування,

 

кандидат біологічних наук, доцент

 

Google Scholar
ORCID iD
Scopus Author ID8606869100
ResearcherID

 

Детальніше...

На факультеті працює з 2001 року.

Освіта: Дніпропетровський національний університет, біолого-екологічний факультет, спеціальність «Зоологія», кваліфікація спеціаліста «Біолог. Зоолог-Еколог» (1995). Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук на тему: «Вплив стрес-факторів водного середовища на адаптивні функції нервової системи коропа» за спеціальністю 03.00.10 – Іхтіологія (2001). У 2008 році отримала вчене звання доцента.

Навчальні дисципліни: Гідрологія з основами гідробіології, Екологія тварин, Нормування антропогенного навантаження на природні системи, Глобальна екологія та ноосферологія, Основи екології, Екологія людини.

Наукові інтереси: механізми адаптації прісноводних риб до токсикантів водного середовища, розробка на їх основі методів біохімічного моніторингу і моделювання екосистем для очищення забруднених вод; оцінка комплексного впливу токсикантів та природних фізичних факторів на екосистему малої річки (на прикладі річок Чернігівського Полісся), комплексна оцінка дії гербіцидів, які застосовуються в Україні, на гідробіонтів, пошук біоіндикаторів.

Наукові досягнення: автор більш ніж 50 наукових та науково-методичних праць (з них 6 у виданнях що входять до Scopus), 2 навчальних посібників.

Участь (відповідальний виконавець) у держбюджетних темах:

«Морфофізіологічні адаптації різновікових груп Cyprinus carpio L. за несприятливої дії екологічних факторів» (01.01.2009-31.12.2009р.; № державної реєстрації 0109U000799). «Комплексна оцінка дії гербіцидів, які застосовуються в Україні на гідробіонтів, пошук біоіндикаторів.» (01.01.2009-31.12.2009р.; № державної реєстрації 0109U001298).«Зменшення негативного впливу пестицидного навантаження на гідробіонтів за допомогою мікробних препаратів – пробіотиків» (01.01.2010 – 31.12.2011; № державної реєстрації 0111U001178).

Науково-методична діяльність: член журі конкурсу-захисту наукових робіт учнів-членів МАН, член Чернігівського відділення Гідроекологічного товариства України та Чернігівського відділення Біохімічного товариства України.

In more detail...

She has been working at the department since 2001.

Education: graduated from Dnipropetrovsk National University, biology and ecology department, specialty: “Zoology”, qualification: "Biologist. Zoologist-Ecologist" (1995). PhD dissertation in Biology on the theme: “The impact of aqueous medium stress factors on the adaptive functions of nervous system of the carp”, field of specialization 03.00.10 – Ichthyology (2001). In 2008 was awarded the academic rank of Associate Professor.

Academic subjects: Hydrology with Hydrobiology Basics, Ecology of Animals, Rationing of Anthropogenic Load on Nature Systems, Global Ecology and Noospherelogy, Basics of Ecology, Ecology of the Human Being.

Scientific appeals: adaptation mechanisms of freshwater fish to aqueous medium toxic agents, elaboration on their basis of biochemical monitoring methods and modelling of ecosystems for polluted water treatment; evaluation of toxic agents varied impact and natural physical factors on the small river ecosystem (with a case study of Chernihiv Polissia rivers), comprehensive assessment of the effect of herbicides applied in Ukraine on hydrocoles, search of bioindicators.

Scientific contribution: author of more than 50 scientific and scientific and methodological publications (including 6 Scopus ranking publications), 2 teaching aids.

Participation (executive officer) in research of state budget themes:

• “Morphophysiological adaptation of various groups of Cyprinus carpioL. under the adverse effect of ecological factors” (01.01.2009 –31.12.2009; state registration No. 0109U000799).

• “Comprehensive assessment of the effect of herbicides applied in Ukraine on hydrocoles, search of bioindicators” (01.01.2009 –31.12.2009; state registration No.0109U001298).

• “Alleviation of negative impact of pesticide load on hydrocoles with the application of microbial preparation – probiotics” (01.01.2010 – 31.12.2011; state

Scientific and methodological activity: member of jury for secondary school student scientific works contest among members of the Junior Academy of Science of Ukraine, member of Chernihiv Branch of the Hydroecological Society of Ukraine and Chernihiv Branch of the Biochemical Society of Ukraine.


Kirienko

Кирієнко Світлана Володимирівна / Kyriienko Svitlana

 

Доцент кафедри екології, географії та природокористування, кандидат біологічних наук / Аssociate professor of the Department of Ecology and Nature Protection. Candidate of Biological Sciences (Ph.D.)

Google Scholar
ORCID iD
Scopus Author ID57200961737
ResearcherID

Детальніше...

На факультеті працює з 2005 року.

Освіта: Чернігівський державний педагогічний університет імені Т.Г. Шевченка, хіміко-біологічний факультет; спеціальність «Педагогіка і методика середньої освіти. Хімія і біологія» (2004), магістратура, спеціальність «Педагогіка і методика середньої освіти. Екологія» (2005).

Поморська академія у Слупську (Польща) за спеціальністю «Географія» зі спеціалізацією «Менеджмент та управління охороною навколишнього середовища» (2018).

Кандидат біологічних наук (2012). Дисертація на тему: «Види кущових рослин родини Rosaceae Лівобережного Полісся: біоекологічні та морфологічні особливості, репродукція, перспективи використання» за спеціальністю "Ботаніка".

Наукові інтереси: фітоекологія, аналіз та охорона екосистем, адвентизація флори та фауни, фізіологія рослин.

Наукові досягнення. Автор і співавтор понад 75 наукових публікацій у галузі ботаніки, екології, фізіології рослин і тварин, методики викладання біології та екології, географії. Учасник понад 45 міжнародних наукових і науково-практичних конференцій, виконавець 5 міжнародних науково-дослідних проектів.

Учасник двох міжнародних проектів під егідою Юнеско (2017 та 2018 років) - Program of Fellowships under the Polish National Commission for UNESCO, 2017-2018.

Проблема над якою працює:

Пріоритетні напрямки освоєння еколого-професійної діяльності при формуванні екологічної культури особистості

Суспільно – громадська, навчальна та наукова активність: участь в складі комісії Київського регіонального центру оцінювання якості освіти (2017-2021).

Участь у роботі громадських організацій: Всеукраїнська екологічна ліга, «Освітній дім прав людини»

Участь в атестації наукових працівників - офіційний опонент (2016-2022), керівник науково-дослідних робіт МАН України.

Гурткова робота на базі «Чернігівської обласної станції юних натуралістів"

Викладацька робота: Курси дисциплін: Системний аналіз якості навколишнього середовища, Карантинні види та адвентизація екосистем, Екологічна безпека, Урбоекологія, Екологічний менеджмент і аудит, Управління земельними ресурсами, Фізіологія рослин, Комплексні практики з ботаніки та фізіології рослин.

 

In more detail...

Еducation:

Chernihiv State Pedagogical Institute, a degree in “Pedagogy and methods of secondary education. Chemistry and Biology” (2004), a master’s degree in “Pedagogy and methods of secondary education. Ecology” (2005), Pomeranian Academy in Słupsk (Poland), a degree in “Geography” with a specialization in the field of “Environmental Management and Planning in the area of natural sciences, social sciences” (2018).

Candidate of Biological Sciences (2012), a subject of dissertation is “Species of the shrubbery plants of Rosaceae family of Left Bank Polissya Ukraine: bioecological and morphological characteristics, reproduction, using”, a degree in “Botany”.

Scientific interests: phytoecology, analysis and protection of ecosystems, adventitia of flora, plant physiology.

Scientific achievements. An author and co-author of more than 60 scientific publications in the field of botany, ecology, plant and animal physiology, methods of teaching biology and ecology.

A participant of more than 25 international scientific and scientific-practical conferences, an executor of 5 international research works, a participant of two international projects under the auspices of UNESCO (2017 and 2018) - Program of Fellowships under the Polish National Commission for UNESCO, 2017-2018.

Participation in the commission of the Kyiv Regional Center for Educational Quality Assessment (2017-2020). Head of research works of the Junior Academy of Sciences of Ukraine.

Teaching work. Courses of disciplines: system analysis of environmental quality, quarantine species and adventitia of ecosystems, plant physiology, botany, complex practices in botany and plant physiology.


Yakovenko

Яковенко Олександр Іванович / Oleksandr Yakovenko

Викладач кафедра екології, географії та природокористування / Lecturer at the Department of Ecology and Nature Protection

Google Scholar
ORCID iD
Scopus Author ID 57205261327
ResearcherID AAF-7401-2021

 

Детальніше...

На факультеті працює з 2004 року.

Освіта: Чернігівський державний педагогічний університет імені Т.Г. Шевченка, хіміко-біологічний факультет, спеціальність "Екологія і охорона навколишнього середовища"; аспірантура за спеціальністю 091 Біологія (2019-2022).

Навчальні дисципліни:  вступ до фаху (практичні заняття), загальна екологія та неоекологія (лаб. заняття), ландшафтна екологія (лекції, лаб. заняття), геоінформаційні системи в екології (лаб. заняття), інформаційні основи екологічного управлянні, модельні об'єкти в екології, сучасні технології дослідження довкілля, метеорологія і кліматологія (лаб. заняття), біорізноманіття (практ. заняття), нозологія лісів (практ. заняття), екологічне інспектування (практ. заняття).

Наукові інтереси: ландшафтне різноманіття Чернігівського та Новгород-Сіверського Полісся; просторово-часова трансформація ландшафтів; ГІС–картографування; рослинність лесових островів Чернігівського Полісся

Наукові досягнення: автор більш ніж 57 наукових та методичних робіт (в т.ч. 4 публікації у фахових зарубіжних періодичних виданнях, які входять до наукометричної бази Scopus; співавтор 2 монографій), учасник понад 32 конференцій, виконавець 4 науково-дослідних робіт.

Пройшов міжнародне стажування в Інституті Біології та Наук про Землю Поморської Академії в Слупську (Республіка Польща).

In more detail...

He has been working at the faculty since 2004.

Education: Chernihiv State Pedagogical University named after Taras Shevchenko, Faculty of Chemical Biology, specialty "Ecology and Environmental Protection"; postgraduate studies in the specialty 091 Biology (2019-2022).

Teaches disciplines: introduction to the specialty (practical classes), general ecology and neoecology (lab. classes), landscape ecology (lab. classes), geographic information systems in ecology (lab. classes), informational bases of ecological management, model objects in ecology, modern technologies of environmental research, meteorology and climatology (lab classes), biodiversity (practical classes), forest nosology (practical classes), ecological inspection (practical classes).

Research interests: landscape diversity of Chernihiv and Novgorod-Siversky Polissya; spatio-temporal transformation of landscapes; GIS mapping; vegetation of the loess islands of Chernigov Polesie.

Scientific achievements: author of more than 57 scientific and methodological works (including 4 publications in specialized foreign periodicals included in the Scopus scientometric database; co-author of 2 monographs), participant of more than 32 conferences, performer of 4 research works.

He completed an international internship at the Institute of Biology and Earth Sciences of the Pomeranian Academy in Slupsk (Republic of Poland).


Пархоменко Олександр Григорович

Кандидат географічних наук, доцент (доктор філософії) кафедри екології, географії та природокористування

 

ORC ID: 0000-0001-7939-9576

 

SCOPUShttps://www.scopus.com/authid/detail.uri?authorId=57210551735

 

Google scholarhttps://scholar.google.com.ua/citations?user=RXY8fFIAAAAJ&hl=uk

 

e-mail: 

 

Детальніше...

Освіта: Ніжинський державний педагогічний університет імені Миколи Гоголя, природничо-географічний факультет, спеціальність: «Географія та біологія» (2001 р.). Аспірантура Інституту географії НАН України за спеціальністю «Геоморфологія та палеогеографія» (2002-2004 рр.). Кандидатську дисертацію захистив у спеціалізованій вченій раді Інституту географії НАН України на тему: «Розвиток голоценових ґрунтів Середнього Придніпров’я» (2007 р.). На факультеті працює з 2014 року.

Навчальні дисципліни: «Загальне землезнавство», «Регіональна економічна та соціальна географія», «Політична географія з основами геополітики», «Фізична географія України», «Соціальна та економічна географія України», «Географічне країнознавство», «Палеогеографія».

Наукові інтереси: геоархеологія, краєзнавство та країнознавство.

Наукові досягнення: автор понад 90 наукових та науково-методичних праць.

Участь у проєктах: грант Національної Програми розвитку гуманітарних наук «Каталог курганних могильників комарівської культури в басейні Верхнього Дністра (колишнє Станіславське воєводство)» (керівник проекту доктор габілітований, професор Пшемислав Макарович, Університет імені Адама Міцкевича в Познані) (nr 12H 001891).

Науково-методична та громадська діяльність: голова відділення наук про Землю Чернігівської Малої академії наук учнівської молоді;; голова предметної екзаменаційної комісії з географії Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка; голова Чернігівського обласного осередку Українського географічного товариства; голова Чернігівського відділу Всеукраїнської громадської організації Карпати кличуть; член Українського товариства охорони пам’яток історії та культури; дійсний член наукової організації Центр українсько-європейського наукового співробітництва; член Чернігівської обласної федерації спортивного туризму України.

In more detail...

 

Education: Nizhyn State Pedagogical University named after Mykola Gogol, Faculty of Natural Geography, speciality: "Geography and Biology" (2001). Postgraduate studies at the Institute of Geography of the National Academy of Sciences of Ukraine, majoring in Geomorphology and Paleogeography (2002–2004). He defended his candidate dissertation on "Development of Holocene soils of the Middle Dnieper" (2007) at the Specialized Scientific Council of the Institute of Geography of NAS of Ukraine.

             Courses: General Geoscience, Political Geography with the Fundamentals of Geopolitics, Physical Geography of Ukraine, "Social and Economic Geography of Ukraine", "Geographical country studies", "Paleogeography".             Research interests: geoarchaeology, local history and country studies.

Scientific achievements: author of more than 90 scientific and scientific-methodical works.

 

Grant Narodowego Centrum Nauki «Kontynuacja i zmiana. Społeczności kurhanowe z III i II tys. przed Chr. w dorzeczu górnego Dniestru w świetle badań multidyscyplinarnych». Sygnatura. Переклад укр.: «Продовження і зміна. Курганні суспільства з ІІІ і ІІ тис. до Р.Х. басейну верхнього Дністра у світлі міждисциплінарних досліджень» (2018/31/B/HS3/01326).

 

Participation in projects: Grant of the National Programme for the Development of the Humanities "Catalogue of Burial Mounds of the Komariv Culture in the Upper Dniester Basin (Former Stanisław Voivodeship)". The project leader is Doctor Habilitated, Professor Przemyslaw Makarowicz, Adam Mickiewicz University in Poznan. (nr 12 H 001891).

 

Grant Narodowego Centrum Nauki "Continuation and change. Mounds of society from the III and II millennium BC Upper Dniester basin in the light of interdisciplinary research" (2018/31/B/HS3/01326).

 

Scientific and methodical activity: Chairman of the jury of the all-Ukrainian contest-defence of research works at RMOEI "Chernihiv JAS of student youth".

 

Scientific-methodical and social activities:Head of the Department of Earth Sciences of the Department of Education and Science of the Chernihiv Regional State Administration of the Chernihiv Small Academy of Sciences for Students of the Chernihiv Regional Council; Chairman of the jury of Earth Sciences Department of the Chernihiv Junior Academy of Sciences;

 

head of the subject examination commission for geography of the Chernihiv Collegium National University named after T.G. Shevchenko;

 

Chairman of the Chernihiv regional branch of the Ukrainian Geographical Society; head of the Chernihiv branch of the All-Ukrainian public organization "The Carpathians are Calling";member of the Ukrainian Society for the Protection of Historical and Cultural Monuments;

 

active member of the scientific organization "Center of Ukrainian-European Scientific Cooperation"; member of the Chernihiv Regional Sports Tourism Federation of Ukraine.


Слюта Аліна Миколаївна/ Sliuta Alina

 

Доцент кафедри екології географії та природокористування, кандидат біологічних наук, доцент / Associate Professor of the Department of Ecology, Geography and Nature Management, кандидат педагогічних наук (доктор філософії), доцент / Сandidate of pedagogical sciences (PhD), аssociate рrofessor

 

 

ORC ID: 0000-0002-6055-1344

Scopus Author ID: 57200968330

Google scholar: https://scholar.google.com.ua/citations?user=fiQDFAgAAAAJ&hl=uk&oi=ao

ResearcherID AAE-6360-2021

Науковці України ID: 0521159

e-mail:

 

 

Детальніше...

На факультеті працює з 2012 року.

Освіта: Чернігівський національний педагогічний університет імені Т.Г.Шевченка, хіміко-біологічний факультет, спеціальність «Екологія та охорона   навколишнього   середовища» (2012 р.) (диплом з відзнакою). Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, інститут  природничо-географічної освіти та екології, спеціальність «Екологія та охорона навколишнього середовища» (2013 р.) (диплом з відзнакою). Аспірантура Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка, спеціальність «Теорія і методика професійної освіти», кафедра екології та охорони природи (2012-2015 рр.). Захищена кандидатська дисертація на тему: «Формування професійних умінь майбутніх екологів у процесі виробничої практики» за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти (2015 р.).

Навчальні дисципліни: Методика навчання географії, Географія Чернігівської області; Картографія з основами топографії; Геоекологія; Географія населення та розселення.

Наукові інтереси: системно-поетапний підхід у процесі підготовки студентів до майбутньої професійної діяльності, професійні уміння майбутніх вчителів географії, аналіз та охорона природних екосистем.

Наукові досягнення: авторка понад 90 наукових та методичних праць, 5 навчальних посібників, учасниця понад 40 міжнародних наукових і науково-практичних конференцій, учасниця 3 міжнародних науково-дослідних роботах, учасниця міжнародних проєктів під егідою ЮНЕСКО (2017-2018 роки).

Участь у держбюджетних темах та проєктах: 4 теми МОН України та ряд закордонних, зокрема: – Дослідний проєкт в Інституті біології та охорони навколишнього природного середовища в Польщі, Комітет ЮНЕСКО Instytut Biologii i Ochrony Środowiska Akademii Pomorskiej w Słupsku Polskiego Komitetu do spraw UNESCO Program of Fellowships under the Polish National Commission for UNESCO, 2018. Projekt badawczy «Wpływ diety wysokotłuszczowej na metformin- i melatonin-zależne efekty stresu oksydacyjnego u szczurów Sprague-Dawley z rakiem sutka».

Діяльність: член Всеукраїнської екологічної ліги – громадська організація, метою діяльності якої є поліпшення екологічної ситуації в державі, формування нового природоохоронного менталітету. член Чернігівської ОО НМЦ «Екологічні ініціативи», член Чернігівського обласного осередку Українського географічного товариства, керівник науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН

In more detail...

She has been working at the faculty since 2012.

Education: Chernihiv T.H. Shevchenko National Pedagogical University, Faculty of Chemistry and Biology, speciality: "Ecology and Environmental Protection" (2012) (diploma with honours). National M.P. Drahomanov Pedagogical University, the Institute of Natural and Geographical Education and Ecology, speciality: "Ecology and Environmental Protection" (2013) (diploma with honours). Postgraduate studies at the Chernihiv T.H. Shevchenko National Pedagogical University, speciality: "Theory and Methods of Professional Education", Department of Ecology and Nature Protection (2012-2015). She defended the candidate's dissertation on "Forming future ecologists’ professional skills in the process of in-service practice", speciality 13.00.04 – Theory and Methods of Professional Education (2015).

Courses: "Methods of Teaching Geography", "Geography of Chernihiv Region", "Cartography with the Basics of Topography", "Geoecology", analysis and protection of ecosystems.

Research interests: systemic and staged approach in the process of preparing students for future professional activities, professional skills of future geography teachers.

Scientific achievements: author of more than 90 scientific and methodical works, 5 textbooks, а participant of more than 40 international scientific and scientific-practical conferences, participation in 3 international research works, participant of international projects under the auspices of UNESCO (2017-2018).

Participation in state budget topics:

Research project at the Institute of Biology and Environmental Protection in Poland, UNESCO Committee Instytut Biologii i Ochrony Środowiska Akademii Pomorskiej w Słupsku Polskiego Komitetu do spraw UNESCO Program of Fellowships under the Polish National Commission for UNESCO, 2018. Projekt badawczy «Wpływ diety wysokotłuszczowej na metformin- i melatonin-zależne efekty stresu oksydacyjnego u szczuraw Sprague-Dawley z rakiem sutka».

Scientific and methodical activity: supervisor of student members’ research works at the Junior Academy of Sciences of Ukraine.

Social activities: member of the All-Ukrainian Ecological League (public organization whose goal is to improve the environmental situation in the country)? member of the Chernihiv RO NYC "Environmental Initiatives" of children’s ecological union "Environmental Guard", member of the Chernihiv regional branch of the Ukrainian Geographical Society

 

 

ОПП Екологія 2024-2025

ПРОЄКТ ОПП Екологія 2024-2025

ОПП Екологія 2023-2024

Рецензія 101 Екологія 1

Рецензія 101 Екологія 2

Відгук ДЕІ в Чернігівській обл

Відгук ДЕП Екології Чернігівської ОВА

ВІдгук Екологічна ліга

Концепція розвитку спеціальності 101 Екологія

Експертні висновки комісії МОН України

Графік проведення консультації викладачами кафедри

Матеріально-технічна база кафедри екології, географії та природокористування

Навчально-методичне забезпечення ОП Середня освіта (Географія)

Методичні розробки

Формування та розвиток екомережі. Методичні рекомендації до практичних робіт для студентів спеціальності 101 Екологія (ОР магістр)

Кирієнко С.В_Методичні вказівки для проведення_занять з Системного аналізу 

Методичні вказівки Теорія і практика сталого розвитку 101. Екологія, Потоцька С.О.

Академічна доброчесність у закладах вищої освіти. Дидактичні матеріали до практичних робіт 

 МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ для виконання практичних завдань із навчальної дисципліни «ТЕОРІЯ І ПРАКТИКА СТАЛОГО РОЗВИТКУ» для здобувачів вищої освіти освітньої програми другого (магістерського) рівня 101 Екологія.

 Екологічне інспектування. Методичні рекомендації до практичних робіт для студентів спеціальності 101 Екологія (ОР магістр)

ГІС в екології. Методичні рекомендації до практичних робіт для студентів спеціальності 101 Екологія (ОР магістр)

Альбом для лабораторних робіт з екології тварин з основами зоології / Жиліна Т.М., Шевченко В.Л. Чернігів, 2020

Навчальна практика з ботаніки. Методичні вказівки до організації самостійної роботи студентів/ Лукаш О.В., Карпенко Ю.О., Кирієнко С.В. Чернігів, 2020

Лукаш О.В. Еволюційне вчення. Еволюційна біологія. Чернігів, 2020

Лукаш О.В. Флора прісних вод. Методичні розробки до лабораторних робіт

Шевченко В.Л., Жиліна Т.М. Щоденник навчально-польової практики з зоології безхребетних

Шевченко В.Л., Жиліна Т.М. Методичні розробки до лабораторних занять з фауни прісних вод

Урбоекологія_метод.реком._до_практичних_Квашук_Ю.В.

Інформаційні_основи_екологічного_управління_Метод.реком._Квашук_Ю.В.

Методичні_реком_напис_оформл_кваліфік_роб_Лукаш_Карпенко_БАКАЛАВР_Екологія

Методичні_рекомендації_ККЕкзамен_з_екології_Лукаш_Карпенко_2020

Методичні рекомендації для виконання курсових робіт для здобувачів вищої освіти

Моніторинг_довкілля_Метод.посібник_Старчак,_Карпенко,_Цибуля

Заповідна_справа_Практикум_Карпенко_Ю.О.

Загальна_екологія_Лабораторний_практикум_Карпенко_Ю.О.

Вступ_до_фаху_Тематика.сем._Карпенко_Ю.О.

Навчально-методичні рекомендації Навчальна практика з екології рослин Потоцька С.О.

Лабораторний альбом Екологія рослин з основами ботаніки частина 1. Потоцька С.О.

Лабораторний альбом Екологія рослин з основами ботаніки частина 2. Потоцька С.О.

Нормування_антроп.нав._Навчально-методичний комплекс до курсу_Паперник_В.В.

Гідрологія_з_основами__Навч.метод.коплекс_Паперник

Альбом_з екології хребетних тварин з основами зоології_Паперник_2020

Ландшафтна екологія (лаб.роботи). Методичні рекомендації_Кирієнко_С.В._Яковенко_О.І.

Польовий щоденник з ландшафтної екології_Кирієнко_С.В._Яковенко_О.І.

Анотації до дисциплін за вибором

 ОП 101 Екологія (магістерський рівень)

 Anot. Біотехнічні заходи з охорони природи

Anot.Сучасна екобіотехнологія

Аnot. Екологічні послуги

Аnot. Міжнарод_екол_діяльн_європ_досів

Аnot. Міжнародне-екологічне-законодавство

Аnot. Соціальна екологія з осн.глобалістики

Аnot. Управління поводження з відходами

Анот. Технологічні оснвои виробництв

Анот_Акліматизаціяі розведення диких тварин

Анот_Відновлення трансформованих екосистем

Анот_Глобальні екологчні проблеми сучасного світу

Анот_Екологічний маркетинг

Анот_Менеджмент інвайзійних видів

Анот_Созологія лісів

Анот_Сучасні технології озеленення міських систем та екологічний дизайн 2023-2024

Анотацiя Практичний курс англійської мови для дослідників

Анотація Екологіна відповідальність бізнесу

Анотація Фітомеліорація з осн.фітомерідіації

Анотація_Адвентизація екосистем і карантинні види

Анотація_Сучасні технології озеленення міських систем та екологічний дизайн

 

 

106 Географія

Анотація_Антропогенне ландшафтознавство

Анотація_Географічне країнознавство

Анотація_Географія Чернігівської області

Анотація_Геоурбаністика

Анотація_Динамічна геоморфологія

Анотація_Екологічне лісознавство

Анотація_Загальна гідрологія з основами океанології

Анотація_Земельний кадастр та бонітування

Анотація_Землелогія

Анотація_Історико-географічні системи землекористування

Анотація_Історична геологія

Анотація_Конструктивна географія

Анотація_Меліоративне грунтознавство

Анотація_Моделювання та прогнозування стану довкілля

Анотація_Основи географічного моделювання

Анотація_Основи історичного ландшафтознавства

Анотація_Основи теорії суспільної географії

Анотація_Охорона навколишнього середовища

Анотація_Паркознавство і рекреалогія

Анотація_Природнича географія України

Анотація_Природні ресурси світу

Анотація_Регіональний географічний аналіз

Анотація_Регіональні проблеми стійкого розвитку

Анотація_Рекреаційна географія

Анотація_Ресурсознавство

Анотація_Суспільно-географічна районологія та основи регіональної політики

Анотація_Сучасні технології агровиробництва

Анотація_Технологія комунікації та взаємодії в колективі

Анотація_Топоніміка Чернігівської області

Анотація_Управління земельними ресурсами

Анотація_Чинники успішного працевлаштування за фахом

 

 014 Середня освіта (Географія)

Анотація_Біогеографія

Анотація_Географічне країнознавство

Анотація_Географічні основи заповідної справи

Анотація_Географія світового господарства

Анотація_Географія Чернігівської області

Анотація_Гігієна та основи здоров_я

Анотація_Екологічна географія України

Анотація_Краєзнавство

Анотація_Методика позакласної роботи з географії

Анотація_Методика розв’язання задач з географії

Анотація_Методика розв’язування задач з біології

Анотація_Методика шкільного експерименту з біології

Анотація_Мікробіологія з основами вірусології та імунології

Анотація_Органічна та біологічна хімія

Анотація_Основи педагогічної творчості

Анотація_Основи політології та соціології

Анотація_Охорона навколишнього середовища

Анотація_Палеогеографія

Анотація_Політична географія світу з основами геополітики

Анотація_Регіональна економічна і соціальна географія

Анотація_Рекреаційна географія

Анотація_Суспільна географія

Анотація_Теоретичні основи організації індивідуальної роботи зі школярами

Анотація_Технологія комунікації та взаємодії в колективі

Анотація_Фізична та колоїдна хімія

Анотація_Фізіологія рослин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

АНОТАЦІЯ_Заповідне_лісознавство

АНОТАЦІЯ_Флора Прісних Вод

АНОТАЦІЯ_Радіохімія

АНОТАЦІЯ_Оцінка_впливу_на_довкілля та стратегічна екологічна оцінка

АНОТАЦІЯ_Екологічна психологія

АНОТАЦІЯ_Інформаційні основи екологічного управління

АНОТАЦІЯ_Технологія комунікації та взаємодії в колективі

АНОТАЦІЯ_Чинники успішного працевлаштування

АНОТАЦІЯ_Екологія мікроорганізмів з основами мікробіології

АНОТАЦІЯ_Екологічна біотехнологія

АНОТАЦІЯ_Екофлора України

АНОТАЦІЯ_Екологічна диференціація фітобіоти

АНОТАЦІЯ_Екофауна України

АНОТАЦІЯ_Екологічна диференціація зообіоти

АНОТАЦІЯ_Модельні об'єкти в екології

АНОТАЦІЯ_Екологія наземних і водних систем

АНОТАЦІЯ_Агроекологія

АНОТАЦІЯ_Сучасні технології агровиробництва

АНОТАЦІЯ_Екологія людини

АНОТАЦІЯ_Охорона навколишнього середовища

АНОТАЦІЯ_Економіка природокористування

АНОТАЦІЯ_Еволюційна екологія

АНОТАЦІЯ_Екологічна паразитологія та карантинні види

АНОТАЦІЯ_Ресурсознавство

АНОТАЦІЯ_Паркознавство з основами рекреалогії

АНОТАЦІЯ_Екологічне_лісознавство

АНОТАЦІЯ_Хімічна екологія

АНОТАЦІЯ_Радiоекологiя

АНОТАЦІЯ_Екологічний маркетинг

АНОТАЦІЯ_Навчальна дослідницька практика

АНОТАЦІЯ_Великий практикум з зоології гідробіонтів

АНОТАЦІЯ_Великий практикум з ботаніки гідробіонтів

АНОТАЦІЯ_Біотехнологія

АНОТАЦІЯ Освіта в інтересах збалансованого розвитку

АНОТАЦІЯ_Заповідне паркознавство

Робочі програми

РП Формування та розвиток екомережі

РП Біорізноманіття

РП виб Сучасна екобіотехнологія

РП виб Адвентизація екосистем та карнтинні види

РП виб Міжнародна екологічна діяльність та європейська практика захисту довкілля 2024

РП_Виробнича практика

РП Оцінка впливу на довкілля та стратеколог.оцінка

РП Екологічне інспектування

РП Геоінформаційні системи в екології

РП Системний аналіз якості НС

РП Глобальні та регіональні проблеми

РП Керування екологічними проєктами та грантова діяльність

РП Теорія і практика сталого розвитку

РП_Методологія та організація наукових досліджень в екології

РП_Академічна доброчесність у закладах вищої освіти

РП виб Управління поводження з відходами

 

РП_Історія України

РП_Філософія та культурологія

РП_Українська мова за професійним спрямуванням

РП_Іноземна мова

РП_Основи політології та соціології

РП_Правознавство

РП_Природоохоронне законодавство та екологічне право

РП_Вища математика

РП_Фізика

РП_Безпека життєдіяльності та цивільний захист

РП_Хімія з основами біогеохімії

РП_Біологія

РП_Інформатика та системологія

РП_Валеологія та основи медичних знань

РП_Екологія рослин з основами ботаніки

РП_Екологія тварин з основами зоології

РП_Аналітична хімія

РП_Фізична та колоїдна хімія

РП_Вступ до фаху

РП_Загальна екологія (та неоекологія)

РП_Геологія з основами геоморфології

РП_Ґрунтознавство

РП_Метеорологія і кліматологія

РП_Гідрологія з основами гідробіології

РП_Ландшафтна екологія

РП_Техноекологія

РП_Урбоекологія

РП_Екологічна безпека

РП_Моделювання та прогнозування стану довкілля

РП_Моніторинг довкілля

РП_Нормування антропогенного навантаження на навколишнє середовище

РП_Організація та управління в природоохоронній діяльності

РП_Заповідна справа

РП_Навч.пр._з екології рослин і тварин

РП_Навч.пр._з загальної і прикладної екології

РП_Навч.пр._з заповідної справи та ландшафтної екології

РП_Виробнича практика

РП_Українознавство

РП_Економіка природокористування

РП_Екологічна експертиза

Syllabus

101 Екологія (другий (магістерський) рівень вищої освіти)

Силабус_ Основи наукової комунікації іноземною мовою

Силабус Керування екологічними проєктами та грантова діяльність

Силабус Теорія і практика сталого розвитку

Силабус_Академічна доброчесність у закладах вищої освіти

Силабус_Методологія та організація наукових досліджень в екології

Силабус_Глобальні і регіональні екологічні проблеми

Силабус Системний аналіз якості навколишнього середовища

Силабус_Екологічний_менеджмент_і_аудит

Силабус Геоінформаційні системи в екології

Силабус Екологічне інспектування

Силабус_Оцінка впливу на довкілля та стратегічна екологічна оцінка

Силабус_Біорізноманіття

Силабус Формування та розвиток екомережі

Силабус_Виробнича практика

Силабус Науково-екологічна практика

Силабус_Виконання_квалiфiкацiйноi_роботи

 

106 Географія

РП_Кваліфікаційна робота

Syllabus_ Безпека життєдіяльності та цивільний захист

Syllabus_Антропогенне ландшафтознавство

Syllabus_Біогеографія

Syllabus_Валеологія та основи медичних знань

Syllabus_Виробнича практика

Syllabus_Географічне країнознавство

Syllabus_Географія грунтів з основами грунтознавства

Syllabus_Географія материків і океанів

Syllabus_Географія світового господарства

Syllabus_Географія Чернігівської області

Syllabus_Геодемографія

Syllabus_Геоінформаційні технології в географії

Syllabus_Геоморфологія

Syllabus_Геоурбаністика

Syllabus_Екологічне лісознавство

Syllabus_Екологія

Syllabus_Економічна і соціальна географія України

Syllabus_Загальна геологія

Syllabus_Загальна гідрологія з основами океанології

Syllabus_Землелогія

Syllabus_Іноземна мова

Syllabus_Інформатика і інформаційні технології

Syllabus_Історична геологія

Syllabus_Історія України

Syllabus_Комплексна практика з економічної і соціальної географії

Syllabus_Комплексна практика з фізичної географії

Syllabus_Конструктивна географія

Syllabus_Ландшафтознавство

Syllabus_Метеорологія і кліматологія

Syllabus_Навчальна практика з географії грунтів

Syllabus_Навчальна практика з ландшафтознавства

Syllabus_Навчальна практика з основ промисловості і сільського господарства

Syllabus_Навчальна практика з топографії з основами геодезії

Syllabus_Основи вищої математики

Syllabus_Основи географічного моделювання

Syllabus_Основи охорони праці

Syllabus_Основи політології та соціології

Syllabus_Основи промисловості і сільського господарства

Syllabus_Охорона навколишнього середовища

Syllabus_Палеогеографія

Syllabus_Політична географія світу

Syllabus_Правознавство

Syllabus_Природнича географія України

Syllabus_Природні ресурси світу

Syllabus_Психологія

Syllabus_Регіональна економічна та соціальна географія

Syllabus_Сучасні технології агровиробництва

Syllabus_Топографія з основами геодезії

Syllabus_Українська мова за професійним спрямуванням

Syllabus_Управління земельними ресурсами

Syllabus_Фізика за професійним спрямуванням

Syllabus_Фізична географія України

Syllabus_Філософія та культурологія

Syllabus_Хімія з основами геохімії

Syllabus_Чинники успішного працевлаштування за фахом

 

Бакалавр

SYLLABUS_Історія України

SYLLABUS_Українська мова за професійним спрямуванням

SYLLABUS_Іноземна мова

SYLLABUS_Природоохоронне законодавство та екологічне право

SYLLABUS_Вища математика

SYLLABUS_Фізика

SYLLABUS__БЖД_та цивільний захист

SYLLABUS_Хімія з основами біогеохімії

SYLLABUS_Біологія

SYLLABUS_Інформатика_та_системологiя

SYLLABUS_Валеологія_та_осн._мед_знань

SYLLABUS_Екологія рослин з основами ботаніки

SYLLABUS_Екологія тварин з осн.зоології

SYLLABUS_Аналітична хімія

SYLLABUS_Фізична і колоїдна хімія

SYLLABUS_Вступ_до_фаху

SYLLABUS_Загальна_екологія_та_неоекологія

SYLLABUS_Геологія з основами геоморфології

SYLLABUS_Ґрунтознавство

SYLLABUS_Метеорологія і кліматологія

SYLLABUS_Гідрологія з основами гідробіології

SYLLABUS_Ландшафтна екологія

SYLLABUS_Техноекологія

SYLLABUS_Урбоекологія

SYLLABUS_Екологічна_безпека

SYLLABUS_Моделювання та прогнозування стану довкілля

SYLLABUS_Моніторинг довкілля

SYLLABUS_Нормування антропогенного навантаження на навколишнє середовище

SYLLABUS_Організація та управління в природоохоронній діяльності

SYLLABUS_Заповідна справа

SYLLABUS_Практика з екології ролин і тварин

SYLLABUS_Практика загальна та прикладна екологія

SYLLABUS_навч.практика_Заповідна-справа_Ландшафтна екологія

SYLLABUS_виробнича практика

SYLLABUS_Економіка_Природокористування

SYLLABUS_Екологічна експертиза

 

014 Середня освіта (Географія)

Syllabus_Анатомія людини

Syllabus_Безпека життєдіяльності та цивільний захист

Syllabus_Біогеографія

Syllabus_Ботаніка

Syllabus_Виробнича педагогічна практика

Syllabus_Вікова фізіологія валеологія та основи медичних знань

Syllabus_Генетика з основами селекції

Syllabus_Географічне країнознавство

Syllabus_Географічні основи заповідної справи

Syllabus_Географія грунтів з основами грунтознавства

Syllabus_Географія материків і океанів

Syllabus_Географія населення та розселення

Syllabus_Географія світового господарства

Syllabus_Географія Чернігівської області

Syllabus_Геоінформаційні технології в географії

Syllabus_Геологія з основами геоморфології

Syllabus_Гігієна та основи здоров'я

Syllabus_Еволюційне вчення

Syllabus_Екологічна географія України

Syllabus_Екологія

Syllabus_Економічна і соціальна географія України

Syllabus_Загальна цитологія і гістологія з основами ембріології

Syllabus_Загальне землезнавство

Syllabus_Зоологія

Syllabus_Іноземна мова

Syllabus_Інформатика і інформаційні технології

Syllabus_Історія України

Syllabus_Картографія з основами топографії

Syllabus_Комплексна практика з біології

Syllabus_Комплексна практика з економічної і соціальної географії

Syllabus_Комплексна практика з фізичної географії

Syllabus_Краєзнавство

Syllabus_Ландшафтознавство

Syllabus_Методика навчання біології та основ здоров'я

Syllabus_Методика навчання географії

Syllabus_Методика позакласної роботи з географії

Syllabus_Методика розв'язування задач з біології

Syllabus_Методика розв’язування задач з географії

Syllabus_Методика шкільного експерименту з біології

Syllabus_Мікробіологія з основами вірсології та імунології

Syllabus_Навчальна практика з ботаніки і зоології

 Syllabus_Навчальна практика з географії грунтів

Syllabus_Навчальна практика з картографії та основ топографії

Syllabus_Нові інформаційні технології в географії

Syllabus_Органічна та біологічна хімія

Syllabus_Основи вищої математики

Syllabus_Основи педагогічної творчості

Syllabus_Основи політології та соціології

Syllabus_Охорона навколишнього середовища

Syllabus_Палеогеографія

Syllabus_Педагогіка

Syllabus_Педагогічна (пропедевтична) практика

Syllabus_Політична географія світу з основами геополітики

Syllabus_Правознавство

Syllabus_Психологія

Syllabus_Регіональна економічна і соціальна географія

Syllabus_Рекреаційна географія

Syllabus_Суспільна географія

Syllabus_Технологія комунікації та взаємодії в колективі

Syllabus_Українська мова за професійним спрямуванням

Syllabus_Фізика за професійним спрямуванням

Syllabus_Фізична географія України

Syllabus_Фізична та колоїдна хімія

Syllabus_Фізіологія людини і тварин

Syllabus_Фізіологія рослин

Syllabus_Філософія та кільтурологія

Syllabus_Хімія з основами геохімії

 

Магістр

2023-2024 н.р.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2021-2022 н.р.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Договір проходження практики Департамент екології Чернігівської ОДА

Договір проходження практики ДЕІ в Чернігівській обл

Договір наукова співпраця Мезинський НПП

Договір співпраця ДНДЕКЦ МВС України

Договір проходження практик 101 Екологія

Договір про співробітництво з Національним ботанічним садом ім. М.М. Гришка

Договір_з_Мезинським_НПП

Екскурсія на очисні споруди КП Водоканал

Національний університет Чернігівський колегіум імені Т. Г. Шевченка як науковий куратор РЛП Ялівщина

Договір з ЧОПЛ

Договір з ТОВ «Видавництво Країна мрій

Договір про співробітництво РЛП «Ялівщина»

Договір ЧОІППО

Обговорення_ОПП_Екологія_з керівництвом Державної екологічної інспекції в Чернігівській області

Угода про співпрацю_ЦПРПП

Екскурсія_студентів-екологів_1-4 курсів_ДЕІ_в_Чернігівській_області

Робота зі стейкхолдерами спеціальності 106 Географія

Міжнародна співпраця здійснюється у рамках угоди від 22.06.2021 р. про співпрацю Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка» (НУЧК) та Поморського університету у Слупську (до 01.06.2023 – Поморська академія в Слупську (АПС)) (Польща) [Umowa_Akademia_Pomorska_22_06_2021], угоди про науковий консорціум між НУЧК та Інститутом біології та наук про Землю АПС від 02.11.2021 р. [Umowa_konsorsjum_02.11.21].

Міжнародна співпраця здійснюється у таких формах наукової та освітньої діяльності:

1. Проведення спільних наукових досліджень. Спільні дослідження виконується з фітоекології (Assessment of radioisotope concentrations of Cesium-137 and Strontium-90 in herbaceous phytocenoses plants of the Dnieper river floodplain ecosystems (Northern Ukraine) та екофізіології тварин (Photoperiod-dependent changes in oxidative stress markers and season-dependent component in the evaluation of morphological and biochemical blood parameters of Shetland pony). З вересня 2024 р. розпочалося виконання спільного проекту за фінансування International Visegrad Fund (Bratislava, Slovakia) “Potential beneficial effects of Black locust (Robinia pseudoacacia L.) and Clammy locust (Robinia viscosa Michx. ex Vent.) in antioxidant and antibacterial activities”.

Результати досліджень представлені у наступних публікаціях.

Lukash, O., Tkaczenko, H., Szikura, A., Karpenko, Y., Yakovenko, O., Sahach, O., Kyriienko, S., Sliuta, A., Papernyk, V., Pototska, S., & Kurhaluk, N. (2024). Accumulation Radiocesium (137Cs) By Plants of the Dnipro River’s Floodplain Ecosystems after Chernobyl Contamination. Global Journal of Ecology, 9(2), 117– 121. https://doi.org/10.17352/gje.000104

Kurhaluk, N., Lukash, O., Tkachenko, H. Photoperiod-dependent changes in oxidative stress markers in the blood of Shetland pony mares and stallions involved in recreational horseback riding. Chronobiology International, 2022. Vol. 39. Issue 11. Р. 1419-1434. https://doi.org/10.1080/07420528.2022.2115922.

Tkaczenko, H., Lukash, O., & Kurhaluk, N. (2024). Analysis of the season-dependent component in the evaluation of morphological and biochemical blood parameters in Shetland ponies of both sexes during exercise. Journal of veterinary research. 2024. Vol. 68, No 1. P. 155–166. https://doi.org/10.2478/jvetres-2024-0017

Lukash, O., Morskyi, V., Kurhaluk, N,, Tkaczenko, H. (2024). Black Locust (Robinia pseudoacacia L.) as a medicinal plant with antibacterial activities . MOJ Food Process Technols, 12(2):152‒154. https://doi.org/10.15406/mojfpt.2024.12.00312

2. Членство у редколегії міжнародних наукових журналів (у т.ч. наукометричної бази Scopus, Web of Science).

Члени кафедри екології, географії та природокористування НУЧК (проф. Лукаш О.В. як головний редактор, завідувач кафедри, доц. Карпенко Ю.О., доц. Кирієнко С.В., як члени редколегії) та професори Поморського університету (Ткаченко Г. як заступник головного редактора та Кургалюк Н. як член редколегії) працюють над включенням до міжнародних науко метричних баз Index Copernicus, Scopus, Web of Science міжнародного наукового журналу “Biota. Human. Technology” (видавець – НУЧК; згідно до наказу Міністерства освіти та науки України №220 від 21 лютого 2024 року, журнал Biota. Human. Technology включено до Переліку наукових фахових видань України (категорія «Б») з біологічних та технічних наук, за спеціальностями 091 (Біологія та біохімія), 101 (Екологія) та 161 (Хімічні технології та інженерія).

https://journal.chnpu.edu.ua/index.php/biota/about/editorialTeam

Проф. Лукаш О.В. є членом редколегії міжнародного журналу «Ecological Questions» (наукометричні бази Scopus, Web of Science, видавець Університет Миколи Коперника у Торуні (Польща)).

https://apcz.umk.pl/czasopisma/index.php/EQ/about/editorialTeam

3. Членство у Рада співробітників та зовнішніх зацікавлених сторін Інституту біології Поморського університету у Слупську. Зав. кафедри Карпенко Ю.О. та проф. Лукаш О.В. залучені до роботи Рада співробітників та зовнішніх зацікавлених сторін Інституту біології Поморського університету у Слупську [Zaproszenie_do_Rady_PracownIB_UPS], [Zgoda_UP_Inst_Biol_scan], беручи участь у спільному обговоренні освітніх програм партнерських університетів та інших дидактичних та наукових питань, що виносяться на розгляд Ради.

4. Організації циклічних міжнародних наукових конференцій спільно з партнерським університетом. “Natural resources of border areas under a changing climate” (NARBAC, «Природні ресурси прикордонних територій в умовах зміни клімату»), яку в Україні проводили Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка (2017, 2019, 2021, 2023 роки) та Поморський університет в Слупську (до 01.06.2023 – АПС; 2018, 2020, 2022 роки).

https://drive.google.com/drive/folders/1mgxBGpqy0RZODF4azyG9I3oI8caADuUW?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1xRqYRol41VqcN3k7z-9ohpmq2FvAMp3X/view?usp=sharing

Продовженням семирічної традиції конференції NARBAC стала міжнародна наукова конференція «Biogeosphere and Socium» (BGS). До співорганізаторів цього наукового зібрання долучився ще й Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці ІІ. 25–27 вересня 2024 року BGS-2024 відбулася в Інституті біології Поморського університету в Слупську. До проведення конференції долучилися викладачі та аспіранти кафедри екології, географії та природокористування, а також здобувачі освіти ОП Екологія як члени наукового та організаційного комітетів та як доповідачі. [BGS_ISC_2024_Abstracts_book].

5. Участь студентів у міжнародній програмі семестрового обміну. У першому семестрі 2020-2021 н. р, у рамках професійної підготовки за спеціальністю 101 Екологія магістрантка Марчан А.А. пройшла навчання за програмою семестрового обміну в Інституті Біології та наук про Землю АПС. Після 2022 р. можливість навчання за програмою семестрового обміну є, але наявні перешкоди для виїзду за кордон не дають повноцінної можливості реалізувати право мобільного навчання.

6. Залучення іноземних викладачів до реалізації освітньо-професійної програми Екологія та участь у програмі «Visiting professor».

Професори Ткаченко Г., Собіш З., Кургалюк Н. (Поморський університет у Слупську) щорічно читають гостьові лекції для здобувачів освіти ОП Екологія під час вивчення дисциплін «Методологія та організація наукових досліджень в екології» або «Міжнародна екологічна діяльність та європейська практика захисту довкілля». Є домовленість про залучення ще 2 професорів Поморського Університету для викладання вибіркових навчальних дисциплін на умовах погодинної оплати з 2025 р.

Професор Лукаш О.В. був запрошений як візит-професор для викладання навчальних ботаніко-екологічних дисциплін Поморського університету у Слупську у 2020-2021, 2022-2023, 2023-2024 навчальних роках.

7. Стажування викладачів у партнерському університеті. Щорічні стажування викладачів кафедри екології, географії та природокористування у Поморському університеті здійснюється з 2017. Останні стажування 2024 року викладачі, задіяні до реалізації ОП Екологія 2 рівня, пройшли онлайн у обсязі 60 годин (3 кредити ECTS): Карпенко Ю.О., Кирієнко С.В., Яковенко О.І., та стаціонарно: Лукаш О.В. (165 годин; 5,5 кредитів ECTS), Жиденко А.О. та Мехед О.Б. (по 30 годин; 1 кредит ECTS).

 

Презентація напрямів наукової роботи кафедри

Наукові публікації кафедри
Конференції, круглі столи, семінари за участі викладачів кафедри
Відзнаки, нагороди, сертифікати

 

На кафедрі екології, географії та природокористування працює 11 викладачів, із них: 3 доктори наук, 5 кандидати наук, 1 старший викладач, 2 викладачі.

Основні напрямки наукової та дослідної роботи кафедри базуються на пріоритетах Чернігівської області як частини півночі України, міжнародних аспектах міжрегіонального співробітництва прикордонних територій з Республікою Білорусь та Польщею, технічних можливостях та її практичній спрямованості, і включають такі:

І. Біорізноманіття та його складові: фіто-, ценотичне та екосистемне різноманіття Лівобережного Полісся, його созологічні аспекти; (доц. Карпенко Ю.О.), фіторізноманіття та ценотичне різноманіття Східного Полісся; (проф. Лукаш О.В.), ентомофауна та нематодофауна Чернігівщини (доц. Жиліна Т.М.); просторово-часові трансформації ландшафтних комплексів лесових островів Чернігівського Полісся (викл. Яковенко О.І.).

ІІ. Фізіологічні та біохімічні механізми впливів та взаємодій організмів: екологічна фізіологія і біохімія водних організмів, екологічні механізми діяльності вищих гідробіонтів; (доц. Паперник В.В.).

ІІІ. Заповідна справа, інтродукція та агрокультура: нематодофауна агроекосистем, її видовий склад та консорційні зв’язки (доц. Жиліна Т.М.); заплавні лісові екосистеми, їх різноманіття та їх фітосозологічні аспекти; (доц. Карпенко Ю.О.), феноритми та екологічні зміни деревних видів родини Rosaceae (доц. Кирієнко С.В.); дендрофлора зелених зон міст Лівобережного Полісся, її систематичні та еколого-ценотичні особливості та механізми її стійкості до умов урбосередовища; (доц. Потоцька С.О.).

ІV. Екологічна освіта, виховання та природоохоронні аспекти: студентський екологічний та природоохоронний рух; практичні екологічні проекти та їх вплив на формування світоглядних аспектів студентів природничих спеціальностей ВНЗ; (доц. Карпенко Ю.О.).

V. Техноекологічні аспекти охорони довкілля та його компонентів: шляхи зменшення техногенного впливу на довкілля та його складові (проф. Старчак В.Г.), технологічні аспекти водозабезпечення і водовідведення та інші прикладні аспекти екології міських систем (ст.викл. Квашук Ю.В.).

У 2020 році викладачі кафедри брали участь (та надсилали матеріали до оргкомітетів) у 7 Міжнародних, 4 Всеукраїнських, 2 регіональних наукових, науково-практичних конференціях, семінарах, зборах та інших заходах, наводимо окремі з них:

Міжнародні

• The 4-7 rd International Scientific Conference “Natural Resources of Border Areas under a Changing Climate” (вересень .2020-2023, Słupsk, Pomaranian University in Słupsk, Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка).

Всеукраїнські

• Національний форум «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології» (2020 -2024 рр.).

• Всеукраїнська науково-практична конференція «Євроінтеграція екологічної політики України», (2020-2024 рр. ОдесДЕУ.

• Всеукраїнська науково-практична конференція студентів, аспірантів і молодих учених «Крок у науку: дослідження у галузі природничо-математичних дисциплін та методик їх навчання» (2020-2024 рр., м. Чернігів, НУЧК імені Т.Г.Шевченка).

• Всеукраїнська науково-практична конференція «Сучасні фітосозологічні дослідження в Україні» (грудень 2020-2024 р., м. Київ).

 

Щорічно викладачами кафедри публікують близько 50 друкованих матеріалів (статті, довідник, матеріали і тези конференцій).

Проф. Лукаш О.В. виступає як член редакційних рад/колегій журналів:

фахових

«Ecological Questions» (наукометрична база Scopus) – Університет Миколи Коперника в Торуні (Польща);

«Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. Серія Біологія» (Тернопіль);

«Біологія та екологія» – Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка (Полтава);

науково-популярних - «Екологічний вісник» – Всеукраїнська екологічна ліга (Київ);

періодичного видання «Бібліотека Всеукраїнської екологічної ліги» (Київ).

Проф. Лукаш О.В. та зав. кафедри Карпенко Ю.О. є у складі наукового комітету міжнародної наукової конференції The 4rd International Scientific Conference “Natural Resources of Border Areas under a Changing Climate” (24–25.09.2020, Słupsk, Pomaranian University in Słupsk).

Кафедра постійно співпрацює з екологічними службами Чернігівської області в напрямку вивчення біорізноманіття та територій природно-заповідного фонду регіону.

Кафедрою долучилася до тендерних пропозицій через систему «Prozoro» і виконано 4 госпдоговірні теми:

• Ведення кадастру природно-заповідних територій Чернігівської області.

• Виготовлення екологічного обґрунтування річки Стрижень за межами міста Чернігова.

• Розробка концепції по озелененню міста Чернігова.

• Розробка схеми регіональної екомережі Чернігівської області.

У рамках виконання госптеми 5/2020 «Біорізноманіття Линовицької територіальної громади» доц. Карпенком Ю.О. виконано ряд польових досліджень та підготовлено Звіт про екологічний стан довкілля для представників громади, виступав в якості експерт-консультанта та виконавця екологічної частини грантового проекту фонду «Відродження» з «Розробки Звіту про Стратегічну екологічну оцінку Стратегії Линовицької територіальної громади та Плану дій з охорони навколишнього середовища на період 2021-2027 рр.

Протягом звітного періоду здійснювалася співпраця з національним природним парком «Мезинський» (доц. Карпенко Ю.О., ас. Яковенко); університет з 2007 року є Науковим куратором цієї природоохоронної установи. У рамках реалізації наукової програми моніторингу на базі природно-заповідних території щорічно випускається черговий том «Літопису природи Мезинського НПП».

Викладачі кафедри залучені до реалізації розробок регіональної екологічної мережі в Чернігівській області та її складових, наукових обґрунтувань щодо створення нових природно-заповідних об’єктів.

Доц. кафедри Потоцька С.О. виступала керівником-координатором по Чернігівській області проекту ПМГ ГЕФ/Проект ЄС-НУО «Підтримка організацій громадянського суспільства (ОГС) в розвитку партнерства для сталого використання природно–заповідного фонду України» UKR/EU-NGOs/OP5/Y4/2016/05 в рамках партнерства «Навчальні заклади – об’єкти природно-заповідного фонду».

Проф. Лукаш О.В. одержав індивідуальний грант Академії наук Республіки Білорусь для участі в міжнародній конференції з проблем охорони біорізноманіття в Мінську. Проф. Лукаш О.В. виступає координатором студентських обмінів з Інститутом біології та охорони природи і Інститутом географії Поморської академії у Слупську (Польща).

Доц. кафедри екології та охорони природи Потоцька С.О. (2017) виграно грант на проведення студентсько-учнівської експедиції «Стежками акад. Берга», у рамках реалізації якого для університету було придбано наукового обладнання для вивчення показників довкілля вартістю 25,5 тис.грн.

Основними напрямками організаційно-масової роботи кафедри є пропаганда екологічних знань та проведення профорієнтаційної роботи. Викладачами кафедри, в т.ч. і завідувачем, у ЗМІ, на обласному радіо, телеканалах постійно висвітлювалися актуальні питання сучасного стану довкілля міста та області, охорони навколишнього середовища регіону.

Здійснюється зв’язок із освітніми закладами міста та громадськістю з проблематики сучасних аспектів екологічної науки, екологічної освіти і виховання. Викладачі кафедри ведуть активну роботу в галузі екологічної освіти, є членами ряду громадських екологічних організацій, зокрема Всеукраїнського товариства охорони природи, осередків Всеукраїнської екологічної ліги, Українського ботанічного та гідроекологічного товариств; беруть участь у засіданнях наукової ради Всеукраїнської екологічної ліги.

Щорічно кафедра бере участь в проведенні обласного етапу (ІІІ етапу Всеукраїнського олімпіади з екології) олімпіади з екології та конкурсу-захисту наукових проектів для школярів (проф. Лукаш О.В., доц.Карпенко Ю.О., викл. Яковенко О.І.). Доц. Карпенко Ю.О. та викл. Яковенко О.І. є членами журі обласного етапу-захисту наукових робіт відділення екології та аграрних наук Чернігівського територіального відділення Малої академії наук.

Доц. Карпенко Ю.О. з журналістами Чернігівського обласного радіо започаткували щотижневу радіопередачу «Екологічний щоденник».

Основні напрямки наукової роботи на навчально-науковій станції Університету, яка безпосередньо координується кафедрою, спрямовані на виконання курсових і кваліфікаційних робіт з проблематики біорізноманіття та прикладної екології. На станції продовжуються роботи по розширенню колекцій деревних рослин, хвойних коніферетуму, лікарських рослин, дендрарію та колекція зоокуточку.

До наукової роботи на кафедрі залучені студенти. Курсові, кваліфікаційні (бакалаврські) і магістерські роботи виконуються в таких напрямках як: стан, охорона та оцінка біоресурсів та природно-заповідних територій Чернігівської області; видовий склад нематодофауни і ентомофауни Чернігівщини; гідробіологічний та гідрохімічний стан екосистем малих річок; ландшафтно-екологічні дослідження; прикладні екологічні і техноекологічні дослідження; проблеми і перспективи вивчення екології у шкільній та вищій освіті.

Студенти, які виконують наукові роботи на кафедрі брали участь Міжнародних, регіональних і Всеукраїнських наукових студентських конференціях та конференціях молодих вчених, за результатами яких надруковано 15 матеріалів.

Студенти освітньої програми 101 Екологія беруть участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів, аспірантів і молодих учених «Крок у науку: дослідження у галузі природничо-математичних дисциплін та методик їх навчання».

Колектив екології, географії та природокористування спрямовує наукову роботу в світлі розбудови таких напрямків та в рамках стратегічних підходів освіти в інтересах збалансованого розвитку як:

• регіональні пріоритети і потреби;

• навчально-методологічна і науково-дослідна робота;

• виховна і профорієнтаційна робота;

• організаційна і еколого-просвітницька діяльність.

Карпенко_Сертифікат_літня школа_2022

Лукаш_Свідотцво_90год_2023

Потоцька С.О.лист ПРООН ГЕФ

Посвідчення Карпенко Ю.О.

Паперник

Жиденко

Яковенко_Слупськ_стажування_06.2024

Яковенко_міжнародне стажування стаціонарне_Слупськ_2022

Лукаш_Стажування_Слупськ_2023_120год

Потоцька_стажування_Слупськ_сертифікат_10.2020

Лукаш_міжнародне стажування стаціонарне_Слупськ_300924

Кирієнко_06.24

Карпенко_Слупськ_стажування_06.2024

Довідка_Пархоменко О.Г._2023

Сертифікат_Пархоменко О.Г_2021

Сертифікати і свідоцтва_Карпенко_Ю.О.

Сертифікат_Стажування Лукаш О.В.

Сертифікат_Кирієнко С.В.

Свідоцтво_Жиліна_Т.М.

Сертифікат_Паперник

Стажування_Яковенко О.І.

10_2022_Sicilia

27-29_09_2023_Підвищення_кваліф_Слюта

27-29_09_2023_Чернігів_Слюта

Sliuta Alina 04-06_05_2023

Курси_30_01_11_02_2023

Слюта 6-12.12.2023

Слюта Аліна Миколаївна (форум_відходи)

Слюта Аліна Миколаївна 14-19.02.2024

Слюта Аліна_01_03_2024_МАН

Слюта Аліна_15-16_12_2023_МАН

Слюта Аліна_26.10.2023_НАПН

Слюта_01_02_2023

Слюта_09_11_2023_Суми

Слюта_27-29_12_2023

Досягнення кафедра екології, географії та природокористування

Студенти Неформальна освіта_Сертифікати_Екол.ліга_ПСГ_10.24

Сертифікати_магістри_літня школа_Чернігів-це ми_2022

ЕКОЛОГО-ТУРИСТИЧНА МАНДРІВКА ЧОРНОГІРСЬКИМ ХРЕБТОМ
ТУРИСТИЧНА ПОДОРОЖ НА «КАМ’ЯНУ ГОРУ»
НАУКОВА ЕКСПЕДИЦІЯ НА ТЕРЕНАХ МЕЗИНСЬКОГО ПАРКУ

Студенти-екологи НУЧК імені Т. Г. Шевченка разом з Товариством охорони природи долучилося до флешмобу Дій за озон!

Навчальні практики зі студентами за участі Кирієнко_С.В.

Куратор_Паперник_В.В. з групою студентів-екологів

Похід на гору Петрос

Програма Сторінки експедиції Берга

Волейбол

Грамоти студентів-екологів

ЗМІ 2024

Просвітницька робота викладачів кафедри екології та охорони природи на UA Суспільне

Новорічний букет замість ялинки

 

Екологічні підсумки 2023 року | Праймвечір.Акценти Українське Радіо «Чернігівська хвиля». Гості: Юрій Карпенко – завідувач кафедри екології, географії та природокористування Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка, Христина Литвиненко – зооволонтерка, ведуча: Ірина Воробей

У Ялівщині провели зимовий облік пташок: виявили поширені та не дуже типові види для Чернігівщини

Зимовий паводок другий рік поспіль вирує на Чернігівщині: екологи Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка пояснили причини

Піна на річці у Мені: еколог пояснив що це і чому так відбувається. Про те що це за піна і чому вона з’явилась на річці ми розпитали у еколога, кандидата біологічних наук Юрія Карпенка Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка

Інвазійні види рослин – це рослини, які активно розмножуються, захоплюють нові території та витісняють аборигенні види. У цьому їх основна небезпека для екосистеми.

Чи дійсно це так, з’ясовували разом із чернігівським екологом Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка Юрієм Карпенком.

Актуальна тема - Збереження крокусів у Карпатах.

Коментар - завідувача кафедри екології, географії та природокористування Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка Юрія КАРПЕНКА.

Сніданок з 1+1,

Як рятують екосистеми Чернігівщини від спалювання? Праймвечір. Акценти

Гості: Юрій Карпенко – завідувач кафедри екології, географії та природокористування Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка

Радіон Лігун – начальник управління запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в області

Марія Калач – заступниця начальника відділу дільничних офіцерів ГУ нацполіції в області.

Завідувач кафедри екології, географії та природокористування Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка Юрій Карпенко розповів про загрози для існування деяких видів тварин в Чернігівській області.

За словами відомого чернігівського еколога (завідувача кафедри екології, географії та природокористування Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка) Юрія Карпенка, кліщів на Чернігівщині вже достатня кількість. Різні види можна побачити в лісах, на відкритих ділянках луків.

Які екологічні збитки обстрілів Чернігівщини? | Праймвечір. Акценти

Гості: Олександр Лось – заступник директора департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської ОДА

Юрій Карпенко – завідувач кафедри екології, географії та природокористування Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка   

Територія «Ялівщини» є осередком цінних видів і значного фіторізноманіття, яке ми можемо спостерігати», – у коментарі для ЧЕЛАЙН зазначив Юрій Карпенко, завідувач кафедри екології, географії та природокористування Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка

Коли мошки припиняють свою активність та які запахи їх відлякують? Про це у коментарі Суспільному розповів кандидат біологічних наук, завідувач кафедри екології, географії та природокористування @Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка Юрій Карпенко

Кандидат біологічних наук, завідувач кафедри екології, географії та природокористування Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка Юрій Карпенко звернув увагу на масове квітування лип у Чернігові. «Цьогоріч липа на два тижні раніше проявила себе», – наголосив Юрій Карпенко.

Завідувач кафедри екології, географії та природокористування Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка   кандидат біологічних наук Юрій Карпенко про температурні рекорди, зміни клімату та зміни в екосистемах Чернігівщини. Пряма мова: еколог про зміни клімату. Час Чернігівський.

Що таке амоній, який виявили в Сеймі, та чому від його впливу гине риба й тварини?

Про це Суспільному розповіла доцент кафедри екології, географії та природокористування Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка, кандидат біологічних наук Світлана Кирієнко.

Мертва риба в Сеймі та забруднена Десна┃"ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ". Суспільне Чернігів.

Гості програми: Юрій Карпенко – завідувач кафедри екології, географії та природокористування Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка, Олександр Лось - в.о. директора Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської облдержадміністрації

Річка в біді: екологічна катастрофа на Десні | Праймвечір. Акценти

Що відбувається з річкою Десна та як її врятувати? На це запитання відповіли учасники програми «Праймвечір. Акценти» на Українському Радіо Чернігів. Гостями програми стали Сергій Цибуля — професор, заступник директора навчально-наукового інституту механічної інженерії, технологій та транспорту НУ «Чернігівська політехніка», та Юрій Карпенко — завідувач кафедри екології, географії та природокористування Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка

На Чернігівщині у вересні вдруге за рік розцвіли бузок, яблуня та декоративні рослини.

Із чим пов’язане таке пізнє та повторне цвітіння рослин розповів у коментарі ЧЕЛАЙН Юрій Карпенко, чернігівській еколог, завідувач кафедри екології, географії та природокористування Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка.

Чи насправді Десна – перша мертва річка Європи: роз’яснення відомого чернігівського еколога, Юрія Карпенка, завідувача кафедри екології, географії та природокористування.

 

ДОВКІЛЛЯ СТАЛО ЗЕЛЕНІШИМ

 

У рамках весняних толок квітня 2023 року викладачі та студенти Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка долучилися до висадки декоративних деревних рослин на різних локаціях нашого міста. До акції в університеті долучилися ректор, викладачі, співробітники і студенти природничо-математичного факультету, працівники регіонального офісу ДП "Ліси України". http://chnpu.edu.ua/.../3967-universytetskyi-sad-peremohy

 

 

 

До Дня туризму 2023

 

День туризму щорічно відзначають 27 вересня. Свій початок це свято бере ще у 1979 році з іспанського міста Торремолінос. Україна ж розпочала святкувати разом з усім світом День туризму 27 вересня 1998 року.

 

Кафедра екології, географії та природокористування Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т.Г.Шевченка кожного року, традиційно, для студентів організовує екоквест в РЛП "Ялівщина".

 

https://www.facebook.com/EcologyNatureConservation/posts/pfbid0tTYT1vQemaZK3rGHwuptx1c18Mjz4KFjckju1m2u3U1rLiviW5n29VbhHda5uiMRl

 

 

 

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЕКОЛОГІЇ ТА ЕКОЛОГІВ 2023: НУЧКІВЦІ ДОЛУЧИЛИСЯ ДО ЗАХОДІВ

 

1 листопада 2023 року відзначається Всесвітній день екології та екологів, у рамках якого проводяться освітні та практичні природоохоронні заходи, насамперед екскурсії в природу, висаджування дерев, впорядкування території та екологічні толоки.

 

Екологи - викладачі, аспіранти та студенти Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т.Г.Шевченка різнопланово, кількаденно долучилися до відзначення даної події.

 

https://www.facebook.com/EcologyNatureConservation/posts/pfbid02o1hvUapGVZjX4j1MS9UnjEr6rN6Pr3yu4yv7rA4qbFCo1UVoTi4k9ewjz3PsJnhil

 

 

 

 

 

Зустрічі зі стейкхолдерами

 

 

 

ЕКОЛОГІЯ ТА ВИКЛИКИ СЬОГОДЕННЯ. 12 квітня 2023 року викладачі кафедри екології та охорони природи Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка (Юрій Карпенко, Тетяна Жиліна, Вікторія Паперник, Юлія Квашук та Олександр Яковенко) зустрілися з начальником Держекоінспеції у Чернігівській області Сергієм Жуком та співробітниками Інспекції - начальником відділу організаційно-аналітичної діяльності, документування, взаємодії з громадськістю та ЗМІ Катериною Насінник і начальником відділу інструментально-лабораторного контролю Ольгою Шедько. Обговорювалися питання організації виробничої практики студентів 4 і 5 курсів ОП Екологія та питання сучасних екологічних викликів та впливів на довкілля військової агресії.

 

https://www.facebook.com/EcologyNatureConservation/posts/pfbid02F2E6dFsMVaEPuMLEnKmxV6ewnnMpmjmQzBPoN7eAqV4wUD9JUaxzrLUVmkuDv6fsl

 

 

 

ЕКОЛОГИ НУЧК ІМЕНІ Т.Г. ШЕВЧЕНКА У ДЕПАРТАМЕНТІ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОДА

 

18 квітня 2023 року відбулася зустріч викладачів кафедри екології та охорони природи Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т.Г.Шевченка (зав.кафедри Ю.Карпенко, доц. Т.Жиліна, доц. В.Паперник, ст.викл. Ю.Квашук, викл.

 

О.Яковенко) з директоркою Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської ОДА Наталією Грудницькою. Обговорювалися питання організації виробничої практики студентів-магістрів ОП 101 Екологія. Також під час зустрічі були накреслені можливі напрями співробітництва університету та екодепартаменту у вирішенні регіональних екологічних проблем.

 

https://www.facebook.com/EcologyNatureConservation/posts/pfbid0GprJpdocJaJMbSrn2pJu23fFkcLaBG56GpGRd3wVJAGHafR6HVet78Zqxu8vr1bHl

 

 

 

ЛІСІВНИКИ РОЗКРИВАЛИ ТАЄМНИЦІ ПРОФЕСІЇ СТУДЕНТАМ БІОЛОГАМ І ЕКОЛОГАМ НУЧК ІМЕНІ Т.Г.ШЕВЧЕНКА

 

У рамках відзначення Всесвітнього дня екології доц.кафедри біології Світлана ПОТОЦЬКА 2 листопада 2023 р. для студентів спеціальностей Біологія та Екологія організувала зустріч з працівниками ДП «Чернігівське лісове господарство».

 

Про структуру, діяльність і особливості роботи підприємства розповів головний лісничий Денис ЗЕМЛЯНКО.

 

https://www.facebook.com/EcologyNatureConservation/posts/pfbid035MRzTLQUtAvz6mACcS73a3tmdpHkN786mXVEyXwMNn5vrbXC7ZwjHHaD4QBTpWoWl

 

 

 

 

 

Виступи та інтерв’ю викладачів кафедри на радіо, телебаченні, у інтернет - ЗМІ:

 

 

 

Січень 2023. Як урятувати пташок Чернігівщини від загибелі? | Праймвечір. Акценти, Українське Радіо «Чернігівська хвиля» - Юрій Карпенко – завідувач кафедри екології та охорони природи НУ «Чернігівський колегіум» -

 

https://soundcloud.com/uachernihivradio/yak-uryatuvati-ptashok

 

 

 

Січень 2023. Птахи на водоймах Чернігова: зима і популяція «лінивих» качок.

 

«Якщо говорити про те, що зима стає м’якшою і багато тих перелітних птахів, яких ми звикли бачити навесні та влітку, залишаються в нас зимувати… Серед них і водоплавні птахи. Так, частина з них потребує нашої допомоги, якщо дзеркало вод замерзає…», — Юрій Карпенко, еколог, біолог.

 

https://cheline.com.ua/chelinetv/suspilstvo-video/strong-ptahi-na-vodojmah-chernigova-zima-i-populyatsiya-linivih-kachok-video-strong-337727

 

 

 

Січень 2023. Плюс-мінус: як різкі зміни температури повітря впливають на нас.

 

Юрій Карпенко – еколог, кандидат біологічних наук.

 

https://cheline.com.ua/news/society/plyus-minus-yak-rizki-zmini-temperaturi-povitrya-vplivayut-na-nas-video-337708?fbclid=IwAR03_QkQu3Z2rWGwxGudIXa1Wq8Jz_jF2R4USb9gQfyhIx03kJtxZtKzluE

 

 

 

Січень 2023. Нинішня зимова повінь на Чернігівщині – є аномальною і сенсаційною.

 

Юрій Карпенко, завідувач кафедри екології та охорони природи Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка.

 

https://cntime.cn.ua/ninishnya-zimova-povin-na-chernigivshini-ye-anomal-article/?fbclid=IwAR2XYNIGXQZImwA4p6ZvinpQfzOw7COiOybMf_OByGK1sWiBqUm9P2tkqVU

 

 

 

Січень 2023. Зимова повінь: чи загрожує велика вода Чернігову?

 

Юрій Карпенко, завідувач кафедри екології та охорони природи Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка.

 

https://newch.tv/zymova-povin-chy-zahrozhuie-velyka-voda-chernihovu-72824/?fbclid=IwAR1DWYTxiKo6sgTPkAdWCmRqVLiSy8Pbl_h3bI_BAcho1Y7V8sg_uzksWCY

 

 

 

Лютий 2023. Чому в річках Чернігівщини підвищується рівень води в зимовий період? | Праймвечір. Акценти, Українське Радіо «Чернігівська хвиля» - Світлана Кирієнко – доцентка кафедри екології та охорони природи НУ "Чернігівський колегіум" імені Т.Г.Шевченка

 

https://soundcloud.com/uachernihivradio/chomu-v-rchkakh-cherngvshchini-pdvishchutsya-rven-vodi-v-zimoviy-perod-praymvechr-aktsenti?fbclid=IwAR3xN1BhrZITG4d_xb0MXbbb_NodPbn0IkBibLXB3iAazCBy2KsqCzDrjzU

 

 

 

Травень 2023. Як війна вплинула на диких тварин Чернігівщини: подробиці - Юрій Карпенко, завідувач кафедри екології та охорони природи Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка.

 

https://mynizhyn.com/news/misto-i-region/28208-jak-viina-vplinula-na-dikih-tvarin-chernigivshini-podrobici.html?fbclid=IwAR2gr0s4gRtDeUGTcrHdvKOgFjm3CokmzDVYr2075moTjT3CQ1wgg2pWwvs

 

 

 

Травень 2023. Піковий період розмноження мошок у Чернігові: скільки це триватиме та як від них рятуватися. Суспільне Чернігів. - Юрій Карпенко, завідувач кафедри екології та охорони природи Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка.

 

https://www.youtube.com/watch?v=-HUhAGxJ_ww

 

 

 

Травень 2023. Як позбутися змій на городі | Інтерв'ю з екологом та кандидатом біологічних наук Юрієм Карпенком. Суспільне Чернігів

 

https://www.youtube.com/watch?v=wKUglU2nHV0

 

 

 

Травень 2023. Нашестя мошок і комарів на Чернігівщині: скільки ще терпіти і чого вони бояться. Челайн. - Юрій Карпенко, завідувач кафедри екології та охорони природи Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка.

 

https://cheline.com.ua/news/society/nashestya-moshok-i-komariv-na-chernigivshhini-skilki-shhe-terpiti-i-chogo-voni-boyatsya-357474?fbclid=IwAR0RzeAQ0dM6Fz-DuoiXLjyJuJTswVJ9dn9DDXz9TmSPpDZW9eSbC4LqnrE

 

 

 

Травень 2023. Коли закінчиться навала мошок у Чернігові – відповідь еколога - Юрій Карпенко, завідувач кафедри екології та охорони природи Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка.

 

https://www.0462.ua/news/3603164/koli-zakincitsa-navala-mosok-u-cernigovi-vidpovid-ekologa?fbclid=IwAR3As2-Z3YELmYpcm27TF9RhulOS9-DZ3zzm84ygqaRg013GcDtxMGaxADE

 

 

 

Червень 2023. Як змінилося життя птахів та звірів Чернігівщини в умовах війни? | Праймвечір. Акценти, Українське Радіо «Чернігівська хвиля» - Юрій Карпенко, завідувач кафедри екології та охорони природи НУ «Чернігівський колегіум».

 

https://soundcloud.com/uachernihivradio/yak-zmnilosya-zhittya-ptakhv-ta-zvrv-cherngvshchini-v-umovakh-vyni-praymvechr-aktsenti?p=a&c=0&si=4fbec33b19f04f058ae287941a8e4f65&utm_source=other&utm_medium=text&utm_campaign=social_sharing&fbclid=IwAR3wNBRUk-hMY58GSDETttbDIJqT-vXB0R7In_Iiob13qh-q9qddS2EHQsE

 

 

 

Червень 2023. Міль атакує каштани у Чернігові: чи доживуть вони до української Перемоги? - Юрій Карпенко, завідувач кафедри екології та охорони природи НУ «Чернігівський колегіум».

 

https://www.0462.ua/news/3619857/mil-atakue-kastani-u-cernigovi-ci-dozivut-voni-do-ukrainskoi-peremogi?fbclid=IwAR2k-b80KKUJvERSYt84BxrbEtiGtAckajRvsWyy2obKa-hsGNuyTOiixY4

 

 

 

Червень 2023. Еколог розповів чим загрожує природі Чернігівщини російське вторгнення. Час Чернігівський. - Юрій Карпенко, завідувач кафедри екології та охорони природи НУ «Чернігівський колегіум».

 

https://www.youtube.com/watch?v=XcND3Pg-nWo

 

 

 

Липень 2023. Де поховати домашніх тварин та як це зробити на території Чернігівщини? | Праймвечір. Акценти, Українське Радіо «Чернігівська хвиля» - Юрій Карпенко, завідувач кафедри екології та охорони природи НУ «Чернігівський колегіум».

 

https://soundcloud.com/uachernihivradio/de-pokhovati-domashnkh-tvarin-ta-yak-tse-zrobiti-na-teritor-cherngvshchini-praymvechr-aktsenti?fbclid=IwAR0JKpEGNmJTegB8RnWPFxaV_InUNKsm0lbCPm8kETdkeNE2YhMOMvW9_2g

 

 

 

Вересень 2023. Чому дикі тварини завітали до Чернігова? | Праймвечір. Акценти, Українське Радіо «Чернігівська хвиля» - Юрій Карпенко, завідувач кафедри екології та охорони природи НУ «Чернігівський колегіум».

 

https://soundcloud.com/uachernihivradio/chomu-dik-tvarini-zavtali-do-cherngova-praymvechr-aktsenti?fbclid=IwAR3SU2A-1kQw-e5PmYXX-MyaJIrKYbcr9khy6qDeQSBnvPRqhoFLXLBgCUk

 

 

 

 

 

 

 

Участь викладачів кафедри в роботі журі екологічних олімпіад і МАН

 

 

 

ЕКОЛОГІЧНА ОЛІМПІАДА 2023: КРОКИ ДО ЗБЕРЕЖЕННЯ ДОВКІЛЛЯ

 

12 лютого 2023 року відбувся обласний етап Всеукраїнської олімпіади з екології. Викладачі кафедри екології та охорони природи нашого університету (зав.каф. Юрій Карпенко (голова журі), проф. Олександр Лукаш (співголова), викл. Олександр Яковенко) та вчителі біології і екології регіону як члени журі, перевіряли олімпіадні завдання та заслуховували захист екологічних проєктів учасників.

 

https://www.facebook.com/EcologyNatureConservation/posts/pfbid02S12jm1jCp9nyAYDffifvdhD2gGj74xKN3QCJTtZmaTD66VnrzUSUQ3FT48P8AU99l

 

 

 

КРОКИ У ВЕЛИКУ НАУКУ ПОЧИНАЮТЬСЯ З МАН

 

21 лютого 2023 року завершився обласний етап конкурсу-захисту учнівських робіт Чернігівської малої академії наук. Конкурс включав три складові - заочне оцінювання робіт, постерний захист та конференція-презентація результатів досліджень. Понад 20 юних науковців змагалися у 8 секціях двох відділень. Найкращі МАНівці представлятимуть команду області на Всеукраїнському етапі конкурсу-захисту. Головою журі відділення екології та аграрних наук був Юрій Карпенко, завідувач кафедри екології та охорони природи нашого університету, а в складі журі відділення наук про Землю - викладач кафедри Олександр Яковенко.

 

Слід зазначити, що науковими керівниками багатьох учнівських робіт, у тому числі і найкращих, були викладачі природничо-математичного факультету Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т.Г.Шевченка, які долучаються до співпраці з освітніми закладами міста Чернігова.

 

https://www.facebook.com/EcologyNatureConservation/posts/pfbid02h53ELxsYZF7Pz2TXSWfho9787bQ7Fs6gCpKP8ah4M7Ta2BLHmhsvUDhrR9L7m74il

 

 

 

Співробітництво кафедри з науковими установами України і Європи

 

 

 

У рамках співробітництва з університетами України 17 березня 2023 р. професор кафедри екології та охорони природи Олександр Лукаш провів гостьову лекцію «Рівні охорони рослинного світу». Слухачами були здобувачі першого – третього рівнів вищої освіти спеціальності «біологія» та викладачі Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. До лекції долучилися також науковці національних парків «Подільські Товтри» та «Хотиинський».

 

https://www.facebook.com/EcologyNatureConservation/posts/pfbid02KvHKJPwABQE15pJzjo4svAKJuy1c84MHYvZJL7N9PE4dgYsfuxjDAefu5GBpHpw8l

 

 

 

До Інституту біології та наук про Землю Поморської академії в Слупську (Польща) згідно з угодою про співпрацю запрошений професор кафедри екології та охорони природи Олександр Лукаш як візит-професор та для проведення спільних наукових досліджень з біології та екології. В рамках перебування в університеті-партнері Олександр Лукаш викладає для польської студентської аудиторії курс "Фізіологія рослин".

 

22 квітня до Дня Землі студенти Поморської академії спеціальності "біологія медична" та "біологія вчительська" спільно з проф. О. Лукашем під час вивчення представників різних типів фотосинтезу долучилися до акції очищення Землі від побутового сміття.

 

https://www.facebook.com/EcologyNatureConservation/posts/pfbid0WvBMjQEvDmYox7ns7yRKLREWRruvxi3GrDordcDnCUG7GzQjAESnd3QoNfZUeUuTl

 

 

 

СЕМЕСТРОВИЙ ОБМІН У ПОМОРСЬКІЙ АКАДЕМІЇ (м. СЛУПСЬК, ПОЛЬЩА)

 

У цьому семестрі студентки Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т.Г.Шевченка студіюють у Поморській академії в Слупську в рамках семестрового обміну. Серед учасників програми студентського обміну і студентка 3 курсу спец. Екологія природничо-математичного факультету Каріна Чепурна.

 

https://www.facebook.com/EcologyNatureConservation/posts/pfbid04aL6J5VtL1kTmWQJjfgJ9dZnFxENsjQJwt9y2P7a3su8cqSXfbbFVbychW7L5HSDl

 

 

 

 

 

 

 

Участь співробітників кафедри та студентів у конференціях, семінарах-тренінгах та інше

 

 

 

ПОСИЛЕННЯ РОЛІ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД У ПРОЦЕДУРІ ОЦІНКИ ВПЛИВУ НА ДОВКІЛЛЯ У ПІСЛЯВОЄННИЙ ПЕРІОД

 

10 квітня 2023 року зав. кафедри екології та охорони природи Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка Юрій Карпенко, аспірант кафедри Євгеній Асмаковський та випускниця аспірантури Тетяна Івусь долучилися до участі у однойменному семінарі-тренінгу як представники Чернігівської територіальної громади. Захід організувала і провела міжнародна організація Екологія.Право.Людина для представників 4 областей північно-східного регіону, який відбувся у Львові Екологи нашого університету знайшли час обстежити парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва "Високий замок". Від організаторів учасники отримали сучасну довідкову та навчальну літературу, яку використають у процесі підготовки фахівців екологів.

 

https://www.facebook.com/EcologyNatureConservation/posts/pfbid0TPr6WD8bF1NCxeS2o49pXxu7LtexKTyaz8yUn1BevWFy5tCjHZosrLRBaqB1aaCQl

 

 

 

СТРАТЕГІЧНА ЕКОЛОГІЧНА ОЦІНКА ЯК ІНСТРУМЕНТ СТАЛОГО РОЗВИТКУ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД У ПІСЛЯВОЄННИЙ ПЕРІОД

 

23 травня 2023 року делегація нашого університету, зокрема зав.кафедри екології та охорони природи Юрій КАРПЕНКО, аспірант кафедри Евгеній АСМАКОВСЬКИЙ та студенти-екологи Юлія ТЕРЕЩЕНКО та Денис МАЛЕЦЬКИЙ, долучилися до тренінгу, який проводив львівський офіс МБО "Екологія-Право-Людина".

 

https://www.facebook.com/EcologyNatureConservation/posts/pfbid02XQgXB5Kw6Ln22DWdjgEWgqSmY5y9jxBgi872n6gr8eFnZfoKt6oRbvh7QcD1uTGCl

 

 

 

Екологічна освітньо-наукова платформа

 

30 травня 2023 р. студенти спеціальностей «біологія», «середня освіта (біологія)» та «екологія» разом з викладачами природничо-математичного факультету, які є членами Всеукраїнської екологічної ліги, долучилися до організації та проведення екологічної освітньо-наукової платформи, яка відбулася у Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці імені В.Г. Короленка.

 

https://www.facebook.com/EcologyNatureConservation/posts/pfbid02LbGbXWjbmfP63jcsgWueiNMW6P2QRpWUMtE7zkyWpU6d1TCQbFBjN9XJEJJR8SWxl

 

 

 

СТУДЕНТИ-ЕКОЛОГИ ЗНАЙОМЛЯТЬСЯ З УСТАНОВОЮ КОНТРОЛЮ ЗА СТАНОМ ДОВКІЛЛЯ

 

31 травня 2023 року відбулася екскурсія студентів ОП 101 Екологія 1, 2 і 3 курсів, окремих першокурсників-агрономів та викладачів природничо-математичного факультету (В. ПАПЕРНИК, С. ПОТОЦЬКА) Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т.Г.Шевченка   до Державної установи "Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України".

 

https://www.facebook.com/EcologyNatureConservation/posts/pfbid0utsS6ZGh7Vw6gqUGKhE4QaCrtB9TDWXXXmeftLhUoSmL3H9aUKQG2NDs1t9zj2bfl

 

 

 

ЕКОЛОГІЯ У МАЙБУТНЬОМУ ПЕРЕЛІКУ ГАЛУЗЕЙ ЗНАНЬ І СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ

 

17 серпня 2023 року відбулося online засідання наукового комітету Міжнародної асоціації екологів (Professional Association of Environmentalists of the world) у форматі громадського обговорення питань збереження окремої спеціальності Екологія, без відповідних поєднань з нею Географії.

 

Завідувач кафедри екології та охорони природи нашого університету Юрій Карпенко також долучився до участі у засіданні, підтримав пропозиції, висловлені учасниками.

 

https://www.facebook.com/EcologyNatureConservation/posts/pfbid034YUHrBsPgZA654uaVj8ueH57XKC2UnG1sF4Q7ZbQjjnos7VA6svXcwGAATd4FeApl

 

 

 

Студентка-еколог – учасниця міжнародного проекту “2023 edition of the TSSP NatSci program”

 

Протягом чотирьох тижнів липня та серпня 2023 р. в рамках програми TSSP NatSci program польського університету Миколи Коперника в Торуні (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu — UMK) наукові дослідження проводила студентка третього курсу спеціальності «екологія» природничо-математичного факультету Дарина Усик. Таку можливість здобувачка освіти НУЧК отримала після перемоги у конкурсі “2023 edition of the TSSP NatSci program” та отримання стипендії для студентів, які цікавляться природничими науками. До конкурсу Дарину Усик готував професор кафедри екології та охорони природи Олександр Лукаш.

 

https://www.facebook.com/EcologyNatureConservation/posts/pfbid02Xu5QhmZLUG6ALR9osPvr5P4Y4ctVxBsxBjDQ5DzvqmJo7cGejZp78BakqJrQxREGl

 

 

 

ЕКОЛОГИ І ЛІСІВНИКИ РОЗШИРЮЮТЬ МЕРЕЖУ ЗАПОВІДНИХ ТЕРИТОРІЙ

 

30 серпня 2023 р. науковці НУЧК імені Т.Г.Шевченка - завідувач кафедри екології Юрій Карпенко та викладач цієї кафедри Олександр Яковенко спільно з працівниками Корюківського лісового господарства, зокрема майстером лісу В.І.Котницьким, лісничим І.М. Бібіком, інженером лісового господарства С.В.Сахном, головним лісничим В.А. Скоробогатим, провели наукові обстеження гідрологічного заказника місцевого значення "Спаський" (Сосницьке лісництво) та прилеглої лісової території з метою приєднання до заказника.

 

https://www.facebook.com/EcologyNatureConservation/posts/pfbid0b92aYYiXnaq9jceoTSBUgp49eiatR6zFn5HUBHdRAE9Apqv8DU4NbphhByJFQZLfl\

 

 

 

ЕКОЛОГИ ВИВЧАЮТЬ ЛІСОВІ ТЕРИТОРІЇ ПОНИЗЗЯ РІЧКИ СНОВ

 

На минулих вихідних екологи Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т.Г.Шевченка здійснили експедиційні дослідження лісових природно-заповідних територій в околицях сіл Петрове, Гориця та Брусилів. Обстеження фіторізноманіття проводилися у рамках вивчення лісових природно-заповідних територій Чернігівської області та виконання дисертаційного дослідження аспіранта Асмаковського Евгенія під керівництвом завідувача кафедри екології, географії та природокористування Юрія Карпенка.

 

https://www.facebook.com/EcologyNatureConservation/posts/pfbid02BTGpDCeSERJq67XnHf2AxJAmkx8JvyndvZnY6eNyZMabBpLnWFREDVCz9dy5tXQsl\

 

 

 

ВИРОБНИЧА ПРАКТИКА - ВАЖЛИВА СКЛАДОВА ПІДГОТОВКИ ФАХІВЦІВ

 

Виробнича практика студентів 4 курсу освітніх програм "Географія" і "Науки про Землю" цього року проходить на базі Мезинського національного природного парку. Студенти, майбутні бакалаври, закріплюють отримані вміння, навички та компетентності безпосередньо комунікуючи з різними фахівцями (формат практики - змішаний).

 

https://www.facebook.com/EcologyNatureConservation/posts/pfbid02kPU4r4iSLvVmVGB7XtNwDWw9bnryJctRUmjWJd5rbZDazetiY9nePwbFf1YDLj3Pl

 

 

 

 

 

27–29 вересня 2023 р. у Національному університеті «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка відбулася VII Міжнародна наукова конференція «Природні ресурси прикордонних територій в умовах зміни клімату» – NARBAC-2023 (“Natural Resourcesof Border Areas under a Changing Climate”). Співорганізаторами NARBAC-2023 були Поморський університет в Слупську, Національний природний парк «Мезинський» та Чернігівська обласна організація Всеукраїнської екологічної ліги. У конференції взяв участь 91 учасник з 4 країн Європи, 38 університетів та наукових установ, а також екологічних й громадські організації.

 

http://chnpu.edu.ua/component/k2/item/4128-pryrodni-resursy-prykordonnykh-terytorii-v-umovakh-zminy-klimatu?highlight=YToxOntpOjA7czo2OiJuYXJiYWMiO30%3D&fbclid=IwAR185u49RBfhDTlwmayIFIgDZdJ6ksDsZnDvT3CPd-IcWBg3zQuW2HahbNQ

 

 

 

Викладачі та здобувачі освіти кафедри екології, географії та природокористування – учасники Національного форуму «Поводження з відходами в Україні»

 

Серед понад 800 учасників X Національного форуму «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології», який відбувся у місті Івано-Франківськ 21–23 листопада 2023 року, – викладачі та здобувачі освіти кафедри екології, географії та природокористування НУЧК імені Т.Г. Шевченка. 22–23 листопада науковці та здобувачі освіти НУЧК долучилися не лише до пленарної сесії «Нові законодавчі ініціативи та нормативно-правові акти у сфері управління відходами в Україні: орієнтація на європейські правила та стандарти», а й представили результати своїх досліджень, будучи безпосередньо модераторами та учасниками круглих столів та дискусійних панелей, зокрема:

 

- круглий стіл «Збитки для природних екосистем, природоохоронних територій та об’єктів ПЗФ внаслідок російської збройної агресії» – проф. Олександр Лукаш, зав. каф. Юрій Карпенко, аспірант Володимир Свердлов;

 

- дискусійна панель «Чи можна щось змінити: Нові правила технічної експлуатації полігонів. Негативний вплив місць розміщення відходів на природні екосистеми та здоров’я населення» - проф. Олександр Лукаш, доц. Аліна Слюта, аспірант Віталій Морський, магістрант Олександр Ярещенко;

 

- круглий стіл «Впровадження екологічно безпечних енергетичних технологій перероблення відходів лісогосподарської галузі в Україні» – зав. каф. Юрій Карпенко.

 

https://www.facebook.com/EcologyNatureConservation/posts/pfbid032Z9PcAsPKv85LV5aAQx7RhrV9iotCHzhyuaCtCemZZDrrEsNw8PV6vWYRoGD1Evml

 

 

 

Основні напрямки організаційно-масової роботи еколого-освітньої кафедри екології та охорони природи

• на UA: Українське радіо "Чернігівська хвиля": викладачі кафедри брали участь у таких передачах як: "Наукові знання для повсякденного життя" (доц. Карпенко Ю.О,) з питань екобезпечної хімії, екологічно чистих продуктів харчування; прямих ефірах, присвячених питанням озеленення, спалювання листя, збору березового соку (доц. кафедри Потоцька С.О.) та передачі "Ранкові пташки" з питань екологічного туризму (доц. Карпенко Ю.О,). участь у 5 круглих столах з проблем поводження з відходами, використання сонячних батарей, проблем горіння торфовищ на Чернігівщині (проф. Лукаш О.В.) Також було презентовано 13 серій "Екологічного щоденника" з питань прикладної екології та питань життя людини в міському середовищі. (доц. Карпенко Ю.О,)

• на телекомпанії UA: Чернігів. та інших телеканалах постійно висвітлювалися актуальні питання сучасного стану довкілля міста та області, охорони навколишнього середовища регіону в програмі "Ранок" з питань утилізації сміття та його вторинної переробки (доц. Карпенко Ю.О,) з проблематики збору березового соку, "Тема дня" з проблем випалювання трави (доц. кафедри Потоцька С.О.) За сприяння телекомпанії UA: Чернігів підготовлена передача з проблем використання, придбання новорічних ялинок та створення новорічних композицій. (проф. Лукаш О.В.)

• Викладачі кафедри ведуть активну роботу в галузі екологічної освіти та просвіти, є членами ряду громадських екологічних організацій, зокрема Українського товариства охорони природи, осередків Всеукраїнської екологічної ліги, беруть участь у засіданнях: наукової ради Всеукраїнської екологічної ліги, громадської ради при Міністерстві екології та природних ресурсів України, Басейнової ради Десни та верхнього Дніпра, громадської ради при Чернігівському обласному управлінні лісового та мисливського господарства.

• Здійснюється зв’язок із освітніми закладами міста та громадськістю з проблематики сучасних аспектів екологічної науки, екологічної освіти і виховання. Підтримуються зв’язки зі загальноосвітніми навчальними та позашкільними закладами м. Чернігова і чернігівської області, органами освіти через такі формати: 3 викладачі кафедри працюють в Чернігівському обласному педагогічному ліцеї для обдарованої сільської молоді Чернігівської обласної ради (доц. Карпенко Ю.О., доц. кафедри Потоцька С.О., доц. кафедри Кирієнко С.В. ) за сумісництвом; щорічно кафедра бере участь в проведенні обласного етапу (ІІІ етапу Всеукраїнського олімпіади з екології) олімпіади з екології та конкурсу-захисту наукових проектів для школярів (проф. Лукаш О.В., доц. Карпенко Ю.О., викл. Яковенко О.І.); доценти Карпенко Ю.О., Жиліна Т.М.,. є членами журі обласного етапу-захисту наукових робіт Чернігівського територіального відділення Малої академії наук; доц. Карпенко Ю.О. був головою журі міського етапу олімпіади з біології та міського конкурсу-захисту захисту наукових робіт Малої академії наук; доц. кафедри Потоцька С.О. була головою журі міського етапу олімпіади з екології.

• Робота з журналістами у форматі зйомки фільмів. Доц. Карпенко Ю.О. був співавтором фільму «Мезинский НПП – чотири пори року» (3 серії) в рамках національного проекту «Невідома Україна».

• Організація виставок та презентацій. 11 жовтня 2018 року викладачами кафедри, студентами хіміко-біологічного відділення природничо-математичного факультету та учнями ряду міських шкіл було проведено виставку «Скарбниця Деметри», присвячену святу осіннього врожаю. 19 грудня 2019 року було проведено викладачами та співробітниками кафедри з залученням студентів природничо-математичного факультету проведено виставку-конкурс «Замість ялинки - зимовий букет», інформацію про який було опубліковано в всеукраїнських і місцевих мас-медія.
• Природоохоронні акції та толоки з прибирання і благоустрою.

1 квітня 2018 р. на території РЛП «Ялівщина» проведено природоохоронну акцію «Міжнародний день зустрічі птахів» під назвою «Подаруй свій для птахів будиночок» та розвішано учасниками 100 зроблених будиночків для птахів, зокрема шпаківень, синичників, дуплянок за підтримки Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства.
З 10 квітня по 08 травня 2018 р. проведено природоохоронну акцію «Збережи первоцвіти» спільно з Департаментом агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів, Національним університетом «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка та ін.

01 червня 2018 р. з учасниками Всеукраїнського дитячого екологічного форуму «Діти за довкілля – майбутнє обираємо ми» на тему: «Розумна енергетика в освіті» на базі Національного еколого-натуралістичного центру було проведено «Екологічне дозвілля» під гаслом: «Думати глобально – діяти локально!».
05 червня 2018 р. в співпраці з Департаментом агропромислового розвитку екології та природних ресурсів було проведено обласний екологічний фестиваль «Життя в стилі ЕКО», організатор – майстер-класів, екологічних ігор, еко-квестів, екскурсій, посадок дерев та інших заходів.

15 вересня 2018 р. в Всесвітній день прибирання спільно з Національним університетом «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка, адміністрацією РЛП «Ялівщина» проведено природоохоронну акцію «Зроби Україну чистою».

19 грудня 2018 р. співорганізатор з Національним університетом «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка виставки – конкурсу «Зимовий букет – замість ялинки» в рамках природоохоронної акції «Не рубай ялику».

22 грудня 2018 р. на території РЛП «Ялівщина» проведено природоохоронну акцію «Підгодуємо птахів взимку».

В 2018 р. (Потоцька С.О., Карпенко Ю.О.) рамках реалізації Всеукраїнської природоохоронної акції «Посади дерево миру», присвяченої Міжнародному дню попередження експлуатації навколишнього природного середовища під час війни та військових конфліктів та щорічної акції «Зелений паросток майбутнього» спільно з Департаментом агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів, Партнерською мережею «Освіта в інтересах сталого розвитку в Україні» з 7 по 13 листопада 2018 р. відбулася посадка Дерев миру, які були виділені з природоохоронного фонду з залученням учнівсько-студенської молоді: на території Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка; на пришкільній території ліцею №15, ЗОШ №19, № 5, № 1, № 33; на агробіостанції ліцею та на території РЛП «Ялівщина».

У 2018 р. проведено 4 лекції для учнівської молоді на тему: «Правильно посади дерево та догляд за ним» на базі Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка (Потоцька С.О.).

• проведення навчальних тренінгів для освітян. Доц. кафедри Потоцька С.О. виступала як координатор по Чернігівській області громадських консультацій з питань поширення обізнаності, обговорення проекту Закону України «Про ратифікацію Мінаматської конвенції про ртуть» 6 вересня 2018 р.проведено громадське обговорення на території Чернігівської області проекту закону України «Про ратифікацію Мінаматської конвенції про ртуть». В обговоренні брали участь 39 представників: структурних підрозділів обласної державної адміністрації, органи виконавчих та місцевих самоврядувань, територіальних підрозділів центрального органу виконавчої влади, науковці, студенти ВНЗ, представники громадських організацій. Багатостороннього фонду з виконання Монреальського протоколу. За результатами обговорення вирішили:

16 листопада 2018 р. та 08 квітня 2019 р доц. кафедри Потоцька С.О. виступала як координатор по Чернігівській області проекту в рамках реалізації проекту ПРООН-ГЕФ ПМГ «Підтримка Центру сталого розвитку та безпеки громади», проекту ПРООН-ГЕФ ПМГ «Підвищення рівня громадської обізнаності щодо змін клімату та захисту озонового шару» пройшло 2 навчальних тренінги "Дій за озон!" із впровадження навчального комплекту для закладів загальної середньої освіти «ОЗОНЕКШН» для вчителів загальноосвітніх навчальних закладів міста Чернігова та Чернігівської області (30 та 50 учасників).

• екскурсій для школярів і вчителів міста та області. На навчально-науковій станції Університету в межах існуючих колекцій деревних рослин, хвойних коніферетуму, лікарських рослин, дендрарію; та колекції зоокуточку (що налічує 7 видів фазанів, 1 вид павичів та 3 видів курей, цесарок) було проведено 25 екскурсії для школярів міських закладів освіти та вчителів міста та області, насамперед шкіл № 5, 11, 15, 27, 31, 34.

09 лютого 2020 року на базі Чернігівського ліцею №32 Чернігівської міської ради відбувся ІІІ (обласний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з екології.
У складі журі були представники кафедри екології та охорони природи Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка (Карпенко Ю.О. - голова журі,завідувач кафедри екології та охорони природи, кандидат біологічних наук, доцент;

Лукаш О.В. - співголова журі, професор кафедри екології та охорони природи, доктор біологічних наук, професор; Яковенко О.І. - викладач кафедри)

11 лютого 2020 року в конференц-залі Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка, з нагоди відзначення 14-ї річниці створення Мезинськогого НПП відбулося засідання круглого столу "Мезинський національний природний парк – найбільша природоохоронна територія Новгород-Сіверського Полісся: історична спадщина, природна цінність та рекреаційна привабливість".

У засіданні взяли участь викладачі та студенти природничо-математичного факультету Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т. Г. Шевченка, спеціалісти Департаменту культури та туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА, Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка, Державної екологічної інспекції, Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації, Чернігівської обласної організації Українського товариства охорони природи, Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства, Чернігівської обласної станції юних натуралістів, наукові співробітники Мезинського НПП. 17 жовтня 2020 року на території регіонального ландшафтного парку «Ялівщина» на підтримку загальнодержавної ініціативи з озеленення України «1000000 дерев за 24 години» було висаджено близько 200 садженців сосни звичайної та дуба черешчатого.

В акції взяли участь представники комунального закладу «РЛП «Ялівщина», громадські екоактивісти, науковці та студенти-екологи Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т.Г. Шевченка.

Слід зазначити, що Університет є науковим куратором РЛП Ялівщина.

Цього разу садили дерева аборигенних видів, тобто властивих території парку та добре пристосованих до місцевих умов. Для висадки було обрано ділянки на лівому березі р. Стрижень поруч із лісовими насадженнями уздовж прибережно-захисної смуги. Сподіваємося, що згодом садженці стануть величними деревами та гармонійно впишуться в природні комплекси Ялівщини.

Під час висадки дерев також було зібрано декілька мішків сміття (https://cntime.cn.ua/.../29471-u-yalivshchyni-dodalosia...).

На території регіонального ландшафтного парку "Ялівщина" розпочалася природоохоронна акція "Підгодуємо пташок взимку". До неї сьогодні долучилися студенти-екологи, учні ліцею та викладачі природничо-математичного факультету нашого університету. Розвішені годівнички, які були надані нашими лісівниками, наповнили кормами для зимуючих птахів.

Закликаємо всіх небайдужих допомогти кормами для годівничок, а прогулюючись Ялівщиною не забудьте взяти з собою кілька жменьок несмаженого насіння або кілька шматочків білого хліба.

Ваша допомога потрібна синичкам, повзикам, піщукам та іншим видам, які зимуюють у нас.

Пам'ятайте - зимуючим птахам страшний не стільки холод, а нестача їжі. А влітку вони допоможуть викорінити шкідників та їх личинок з "Ялівщини".

Яку воду ми п'ємо?...студенти-екологи вивчають

Студенти спеціальності "Екологія" залучилися до реалізації у Чернігівській області спільного проекту Всеукраїнської екологічної ліги і програмою «Головна тема» телеканалу «Україна», які запланували перевірити якість питної води в усіх регіонах України.

Еколог - професія ХХІ століття

Профорієнтаційна робота кафедри екології, географії та природокористування

 

https://www.facebook.com/reel/1597776867368832

 

 Запрошуємо на навчання за спеціальністю 101 - ЕКОЛОГІЯ (освітня програма «Екологія»). Стань екологом - збережи довкілля!

 

https://www.facebook.com/EcologyNatureConservation/posts/pfbid02UUyCJ8UAQU9BNVBs88UnuFp8fkLYeXdhYkdwrEgQKKELz1BiwrVtVCvkJEsUcL5Al

 

 Навчайся та працюй в Україні! Обирай навчання за спеціальністю 101 Екологія в НУЧК.

 

https://www.facebook.com/EcologyNatureConservation/posts/pfbid0255VG2y7Ymfj5RQgXdjkvKX4qJtezJpqCi5bD9zGQnZGaKv2fLSVESJcBEaH2yCRJl

 

Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г.Шевченка

T.H. Shevchenko
National University
«Chernihiv Colehium»

КОНТАКТИ

З нами можна зв'язатись за вказаними контактами

Адреса: 14013, м Чернігів вул. Гетьмана Полуботка, 53

Телефони:

Приймальна комісія (0462) 941-081

(073) 104 82 73
(096) 506 28 20

Приймальня ректора (0462) 941-170

Загальний відділ (0462) 941-178

 

Ми в соціальних мережах FB IG YT TG TG
hindibulufilm tube-fuck.net desi sexy mms karnataka hot videos gamboporn.com xnxx.cpm pornking mojoporntube.net buluflim barbara_cambels apacams.com naked asian cam odiasaxvideo erodrunks.info xnxx blackmail
desi naked altoporn.mobi catfight stories سكس بوب sexbazar.org حيوانات تنيك نساء kannada actors sex videos videoxlist.mobi english blue films film video sex desipornscandals.com tamilanutyxxx.in selene hentai freecartoonporn.info hentsifox
quiapo mass today teleseryes.net apoy sa langit june 9 picture of bur tastymovie.mobi marwadisex video فيديو سكس قصص tinatube.net سكس خليج free hentai books hentaimol.com arai kei نيك حصان مع بنات arabssexporn.net احلى كوس