Навчально-науковий інститут психології та соціальної роботи
У 2004 році рішенням вченої ради університету був створений психолого-педагогічний факультет (наказ ректора № 92 від 30.04.2004 р.). У 2021 році рішенням вченої ради університету (наказ ректора № 49-к/І від 01.02.2021 р.) факультет був реорганізований у Навчально-науковий інститут психології та соціальної роботи.
Підготовку фахівців психологічного профілю в університеті було започатковано ще з 1992 року, а соціально-педагогічного профілю – в 2000 році.
Директор інституту – кандидат педагогічних наук, професор Завацька Людмила Миколаївна. Заступник директора з навчальної роботи – Михайленко Оксана Володимирівна, кандидат педагогічних наук, доцен. Заступник директора з питань молодіжної політики та іміджевої діяльності – Платонова Оксана Георгіївна, кандидат педагогічних наук, доцент.
В інституті функціонує дві кафедри: загальної, вікової та соціальної психології; кафедра соціальної роботи та освітніх і педагогічних наук. Загальна кількість професорсько-викладацького складу Навчально-наукового інституту психології та соціальної роботи на 2021 рік – 24 особи, зокрема 4 доктори та 19 кандидатів наук.
В інституті здійснюється підготовка фахівців за освітніми ступенями «бакалавр» і «магістр» за спеціальностями «Психологія», «Соціальна робота» та «Освітні, педагогічні науки».
Науково-дослідна робота в інституті проводиться стосовно широкого кола проблем психології, педагогіки та соціальної роботи. В інституті діє аспірантура зі спеціальностей «Загальна педагогіка, історія педагогіки» та «Професійна освіта», випускається збірник наукових праць «Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка. Серія: «Педагогічні науки».
Навчально-науковий інститут психології та соціальної роботи планує, продовжуючи щорічну традицію ППФ, виступати організатором міжнародних, всеукраїнських та регіональних наукових конференцій і семінарів з проблем психології, педагогіки та соціальної роботи. Значна увага приділяється організації науково-дослідницької роботи серед студентів. Інститут є одним з провідних науково-методичних центрів Північноукраїнського регіону, і має науково-практичні зв’язки з навчальними та науково-дослідними установами психолого-педагогічного профілю України, Польщі та Болгарії, низкою державних, соціальних, пенітенціарних та медичних установ Чернігівщини.
Завацька Людмила Миколаївна
директор Навчально-наукового інституту психології та соціальної роботи
Кандидат педагогічних наук, професор, відмінник освіти України.
Закінчила Чернігівський державний педагогічний інститут імені Т.Г.Шевченка за спеціальністю «Фізика».
З 1980 р. по цей час працює в ЧНПУ (зараз НУЧК) імені Т.Г. Шевченка. У 2004-2016 рр. – завідувач кафедри соціальної педагогіки, з 2016 р. по 2019 р. – завідувач кафедри соціальної роботи, з 2019 р. по лютий 2021р. – завідувач кафедри соціальної роботи та освітніх і педагогічних наук психолого-педагогічного факультету.
Кандидат педагогічних наук з 1989 року. Вчене звання доцента кафедри психології присвоєно у 1995 р. У січні 2011 року присвоєно вчене звання професора кафедри соціальної педагогіки.
У 2011 році обрана академіком Української Академії Акмеології по відділенню «Соціальна акмеологія». Член асоціації завідувачів кафедр соціальної педагогіки і соціальної роботи. Член правління громадської організації «Вибір».
Сфера наукових інтересів: технології соціально-педагогічної діяльності з різними категоріями клієнтів, особливості соціального патронажу клієнтів, інклюзивна освіта, профілактика негативних звичок у підлітковому середовищі.
Має 135 друкованих праць.
Михайленко Оксана Володимирівна
заступник директора з навчальної роботи, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри соціальної роботи та освітніх і педагогічних наук
Закінчила Чернігівський державний педагогічний інститут імені Т.Г.Шевченка за спеціальністю «Педагогіка та методика початкового навчання»(1990). У 1998 р. закінчила Чернігівський обласний інститут підвищення та перепідготовки працівників освіти за спеціальністю «Психологія. Практична психологія».
У 2014 році захистила кандидатську дисертацію на тему: «Підготовка майбутніх соціальних педагогів до професійної діяльності з обдарованими дітьми»(за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти). У 2016 році присвоєно вчене звання доцента кафедри соціальної педагогіки.
Стаж науково-педагогічної роботи – 21 рік.
Сфера наукових інтересів: соціально-педагогічна робота з обдарованими дітьми, підготовка соціальних педагогів до роботи з обдарованим дітьми, особливості соціалізації студентської молоді.
Автор понад 45 публікацій.
Платонова Оксана Георгіївна
заступник директора з питань молодіжної політики та іміджевої діяльності, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри соціальної роботи та освітніх і педагогічних наук
Закінчила Чернігівський державний педагогічний інститут імені Т.Г.Шевченка за спеціальністю «Педагогіка і методика початкового навчання» (1992 р).
У 2010 році захистила кандидатську дисертацію на тему: «Підготовка майбутніх соціальних педагогів до застосування особистісно орієнтованих виховних технологій в спеціальних установах для дітей» (за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти). Вчене звання доцента присвоєно у 2012 році.
З 2011 року є дійсним членом Української Академії Акмеології.
Науково-педагогічний стаж – 26 років.
Сфера наукових інтересів: професійна підготовка майбутніх соціальних педагогів під час літньої організаційно-відпочинкової соціально-педагогічної практики.
Автор 50 публікацій, з них 46 наукових, 5 навчально-методичного характеру.
Дубініна Діана Емілівна
Методист заочної форми навчання Навчально-наукового інституту психології та соціальної роботи
Закінчила хіміко-біологічний факультет ЧДПІ імені Т.Г.Шевченка (1992 р.). В 1993 році закінчила КДПУ ім. Драгоманова за спеціальністю «Психологія. Практична психологія в системі освіти».
В університеті працює з 1993 р. асистентом, викладачем, старшим викладачем. З 2019 р. – методист заочної форми навчання психолого-педагогічного факультету (Навчально-наукового інституту психології та соціальної роботи).
Член Чернігівського осередку Всеукраїнської громадської організації «Асоціація екологічної допомоги».
Сфера наукових інтересів: психологія стресів, екологічна психологія, спеціальна психологія.
Лавренко Софія Анатоліївна
Диспетчер дирекції Навчально-наукового інституту психології та соціальної роботи
Працює на посаді з 2022 року.
Скок Микола Андрійович
Народився 13 грудня 1948 року у с.Корніїв Козелецького району Чернігівської області. У 1975 році закінчив факультет психології Ленінградського державного університету, а у 1981 р. – аспірантуру того ж університету та отримав учений ступінь кандидата психологічних наук.
Професійну діяльність психологом розпочав у 1975 р. на заводі «Зірка» (м. Владивосток). У 1981–1986 рр. працював старшим викладачем у Далекосхідному державному університеті (м. Владивосток).
З 1986 р. і до кінця життя викладав у Чернігівському державному (національному) педагогічному інституту (університеті) імені Т.Г.Шевченка.
Був ініціатором відкриття на історичному факультеті ЧДПІ спеціальності «Історія та практична психологія». У 1990 р. отримав звання доцента. У 1991-1993 рр. – завідувач секції психології кафедри педагогіки історичного факультету ЧДПІ. З 1993 р. – завідувач кафедри психології того ж факультету. Ініціатор відкриття на історичному факультеті спеціальності «Психологія. Соціальна психологія» (2000). З 2004 р. – незмінний декан психолого-педагогічного факультету Чернігівського педуніверситету. На факультеті була відкрита аспірантура, яку він очолював.
Сферою наукових інтересів були проблеми соціальної психології, психології управління та прийняття рішень, історії психології. Підготував 5 кандидатів наук.
Нагороджений знаками «Відмінник освіти України» (2001), «Ушинський К.Д.» (2008), а в 2006 р. присвоєно почесне звання «Заслужений працівник освіти України». Неодноразово за трудову діяльність був нагороджений Почесними грамотами.
Член Товариства психологів СРСР (з 1991 р. – України), Української Асоціації організаційних психологів та психологів праці, Асоціації політичних психологів України.
Пішов з життя 5 грудня 2016 року.
«На каком-то этапе своей жизни я пришёл к некоторому минимуму принципов. Принципы – это тот маршрут, который не позволяет переходить некоторые грани. Моё достижение состоит в том, что я поставил ограничения своим желаниям и пришёл к такому выводу – как бы ни было тебе, хорошо, плохо ли, - это не есть критерий истины. Критерием истины является то, как чувствуют себя люди рядом с тобой…»
КОТЛЯР Олександр Олександрович
кандидат психологічних наук,
директор департаменту персоналу ТОВ "Софт Індастрі Альянс"
(м. Чернігів), випускник спеціальності «Психологія» (2000 рік)
Особливо цінними і практично значущими для мене особисто є здобуті знання в галузі "Соціальної психології", з чим власне пов’язана моя практика роботи із персоналом вже більше ніж 15 років. Хочу відзначити продуктивну атмосферу, високий рівень академічної підготовки та шанобливе ставлення до студентів зі сторони усього колективу психолого-педагогічного факультету. Дякую! Ви робите добру справу, хай вам щастить!
БІБІК Тетяна Петрівна
директор Центру психології та розвитку «Bibika Family»,
засновниця та голова ГО психологів «Сила Єдності»,
випускниця спеціальності «Психологія» (2009 рік)
Психологічна наука не проста, але безмежно цікава, та дозволяє бачити людей абсолютно крізь іншу призму. Ти є провідником між душею людини та її реальністю. Мені пощастило, що моїми наставниками були саме викладачі психолого-педагогічного факультету. Це ті люди, які привили мені любов до психології та показали її багатогранність і неоціненну користь в допомозі людям.
Щаслива, бо виконую своє призначення в цьому житті…
ШАХАНОВА Дар’я Валеріївна
аспірантка Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, практичний психолог гімназії з поглибленим вивченням іноземних мов м. Києва, випускниця спеціальності «Психологія» (2018 рік)
Навчання в магістратурі НУЧК імені Т.Г.Шевченка визначило все моє подальше життя та дало мені можливість краще зрозуміти себе та визначити вектор своїх наукових інтересів, а ще познайомитись з неймовірно талановитими студентами. Дякуючи викладачам… я здобула високий рівень знань та отримала необхідні навички які допомогли мені в подальшій науковій та практичній діяльності.
МОЛОЧКО Анна Ярославівна
підприємиця, засновниця та власниця українського бренду MLK, випускниця спеціальності «Психологія» (2020 рік)
Факультет навчив мене бути стійкою, лабільною та знаходити рішення у будь-яких обставинах. Саме тут я отримала не лише глибокі знання, а й реальні, які використовую щодня. Комунікативні навички, креативне мислення, розуміння поведінки споживача – усе це допомагає на всіх етапах бізнесу: від генерування ідей до переговорів із партнерами та замовниками.
Психологія – це основа, з якою ти зможеш будь-що.
Це твоя впевненість у своєму теперішньому та майбутньому.
МОЛЧАНОВА Серафима Валеріївна
маркетологиня, бренд-спеціалістка у міжнародній цифровій агенції «Valtech/Вальтек», випускниця спеціальності «Психологія» (2020 рік)
Саме навчання за спеціальністю "Психологія" відкрило можливості розвитку у багатьох сферах. Уміння розуміти потреби клієнта, враховувати його психологічні особливості, знаходити індивідуальний підхід та спільну мову – неоціненні знання, які були здобуті на факультеті. Кожен день, проведений в Альма-матер, був незабутнім своїми теоретичними та практичними заняттями. Все, що було вивчено на факультеті й досі залишається актуальним, як у робочому, так і особистому житті.
Психологічні знання та навички пронизують ключові якості успішної діяльності та сприяють подальшому кар'єрному зростанню…
РАХМАКОВА (МЕЛЬНИК) Світлана Олегівна
консультант з оцінки та підбору персоналу
в HR-консалтинговій компанії «Formatta UA»,
випускниця спеціальності «Психологія» (2020 рік)
Усі знання, отримані на психолого-педагогічному факультеті, є невід'ємною складовою моєї роботи, зокрема, дуже часто використовую знання з психодіагностики при інтерпретації тестів та опитувальників. Курс психології спілкування став корисним у веденні ділових перемовин з клієнтами, а коли проводжу інтерв'ю за компетенціями отримані знання допомагають коректно розуміти поведінкові реакції та мотиви людини…
ГАПОН Олександр Леонідович
психолог Чернігівського обласного центру соціально-психологічної допомоги, випускник спеціальності «Психологія» (2021 рік)
Навчання на кафедрі загальної, вікової та соціальної психології імені М.А.Скока для мене було досить легким, змістовним, інформативним і цікавим. Я успішно опанував навчальну програму та отримав всі необхідні мені навички для успішної роботи психологом і все це завдяки дуже сильному викладацькому складу кафедри...
Чотирнадцяті Сіверянські соціально-психологічні читання, 2024, Том 1
Чотирнадцяті Сіверянські соціально-психологічні читання, 2024, Том 2
Збірник наукових праць. Вісник НУЧК.Педагогічні науки. №23 (179).2023
Альманах студентських наукових робіт з психології та когнітивістики, 2023, Вип.1
"Тринадцяті Сіверянські соціально-психологічні читання" (2022, Том 1)
"Тринадцяті Сіверянські соціально-психологічні читання" (2022, Том 2)
Збірник наукови праць. Педагогічні науки. №17 (173). 2022 р.
Дванадцяті Сіверянські соціально-психологічні читання (2021, Том 1)
Дванадцяті Сіверянські соціально-психологічні читання (2021, Том 2)
Одинадцяті Сіверянські соціально-психологічні читання (2020)
Четверті Сіверянські соціально-психологічні читання
Сьомі Сіверянські соціально-психологічні читання
Восьмі Сіверянські соціально-психологічні читання
Дев'яті Сіверянські соціально-психологічні читання
Десяті Сіверянські соціально-психологічні читання
Вісник N74 2009 р. "Психологічні науки" т.1
Вісник N74 2009 р. "Психологічні науки" т.2
Вісник N82 2010 р. "Психологічні науки" т.1
Вісник N82 2010 р. "Психологічні науки" т.2
Вісник N94 2011 р. "Психологічні науки" т.1
Вісник N94 2011 р. "Психологічні науки" т.2
Вісник N103 2012 р. "Психологічні науки" т.1
Вісник N103 2012 р. "Психологічні науки" т.2
Вісник N105 2012 р. "Психологічні науки" т.1
Вісник N105 2012 р. "Психологічні науки" т.2
Вісник N114 2013 р. "Психологічні науки"
Вісник N121 2014 р. "Психологічні науки" т.1
Вісник N121 2014 р. "Психологічні науки" т.2
Вісник N126 2015 р. "Психологічні науки"
Рейтинг викладачів кафедри загальної, вікової та соціальної психології імені М.А.Скока
Рейтинг викладачів кафедри соціальної роботи та освітніх і педагогічних наук
Рейтинговий список бакаларат на базі ПЗСО_2024-2025 н.р.
Рейтинговий список магістри 2024-2025 н.р.
Рейтинг зимова сесія 2023-2024
Рейтинг зимова сесія 2022-2023
Стипендіальний рейтинг студентів
28 жовтня 2024 р. на засіданні вченої ради ННІ психології та соціальної роботи НУЧК імені Т.Г.Шевченка виступив стейкхолдер, психолог Чернігівського міського ТЦК та СП Ростислав Сергійович ЛИМАР. У своїй доповіді ("Особливості роботи практичного психолога системи ТЦК та СП") він описав специфіку роботи психологів військових структур на сучасному етапі, проаналізував напрямки та методи роботи психологів ТЦК. Він високо оцінив якість психологічної освіти випускників нашого університету (частина з яких працює психологами у ТЦК області), виказав зацікавленість у продовженні співпраці з ННІ ПСР (зокрема, при проходженні виробничих практик студентами бакалаврату та магістратури), поділився міркуваннями стосовно покращення практичної підготовки здобувачів спеціальності "Психологія".
30 жовтня 2023 р. на засідання Вченої ради ННІ психології та соціальної роботи було запрошено стейкхолдера Світлану Василівну Поклад – психолога-методиста Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Чернігівській області. У своєму виступі вона ознайомила викладачів Інституту зі специфікою роботи практичних психологів і соціальних педагогів у закладах ПТО Чернігівщини, окреслила проблеми, що існують у психологічній службі цих закладів. Доповідач відмітила належний рівень освіти відповідних фахівців в НУЧК імені Т.Г.Шевченка (випускницею якого вона також є), а також поділилася рекомендаціями щодо покращення їхньої професійної підготовки.
25 жовтня 2022 року на онлайн-засіданні Вченої ради ННІ психології та соціальної роботи відбувся виступ стейкхолдера Ілони Іванівни ГУСЄВОЇ - практичного психолога Центру професійного розвитку педагогічних працівників (ЦПРПП) Чернігівської міської ради на тему "Щодо діяльності психологічної служби закладів освіти м. Чернгова станом на 2022/2023 н.р.". Доповідач ознайомила присутніх із актуальними напрямками діяльності практичних психологів і соціальних педагогів чернігівських освітніх закладів, проблемами, що виникають у їхній діяльності. Було обговорено напрямки співробітництва кафедр Інституту з фахівцями психологічної служби.
10 грудня 2020 року в рамках Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» відбувся вебінар «Види насильства. Як розпізнати?».
Організатором заходу виступила кафедра екологічної психології та соціології.
Модератором була Рабчевська Тетяна, стейкхолдер, студентка 4-го курсу спеціальності «Психологія», практичний психолог Центру у справах сім'ї та жінок Деснянського району міста Києва, сертифікований спеціаліст по роботі з кривдниками, які вчиняють домашнє насильство.
У ході вебінару обговорювались проблеми домашнього насильства (фізичного, психологічного, економічного та сексуального), розглядались питання щодо циклів насильства, були створені психологічні портрети агресора і жертви.
До вебінару долучились студенти та викладачі психолого-педагогічного факультету, а також практикуючі психологи та соціальні педагоги м. Чернігова. Загалом у відкритому онлайн просторі були присутні 56 осіб. Вебінар проходив на платформі Google Meet.
25 лютого 2020 року відбулося засідання вченої ради психолого-педагогічного факультету, на яке було запрошено директора Навчально-методичного центру психологічної служби у системі освіти Чернігівської області Олену Михайлівну Антоненко. У рамках зустрічі було обговорено перспективи працевлаштування випускників спеціальностей «Психологія», «Соціальна робота», «Освітні, педагогічні науки».
Також було обговорено компетентності, яких вимагає сучасний роботодавець від психологів, соціальних педагогів, фахівців з соціальної роботи, фахівців з інклюзивної освіти та корекційної педагогіки. У зв’язку з цим було проаналізовано навчальні плани зазначених спеціальностей.
У листопаді 2019 року на психолого-педагогічному факультеті відбулася зустріч з представником психологічної служби Національної гвардії України. Студенти випускних курсів дізналися про перспективи розвитку психологічної служби та можливості кар’єрного зростання у лавах Національної гвардії України.
Мрієш працювати з молодим поколінням - тоді тобі до нас
Якщо ти любиш спілкування, взаємодію з людьми,
якщо ти хочеш навчитися вміло долати труднощі і допомагати у цьому іншим,
якщо ти маєш активну життєву позицію і віриш, що можеш змінити світ на краще,
якщо самореалізація та покликання надзвичайно важливі для тебе,
то сучасні, перспективні спеціальності
* «Психологія»
* «Соціальна робота»
* «Соціально-виховна робота з дітьми та молоддю»
* «Інклюзивна освіта. Корекційна педагогіка»
саме для тебе!
ННІ та соціальної роботи - інститут soft skills.