Свій родовід кафедра БОФВЗС розпочала від кафедри анатомії і фізіології людини, яка була створена як загальноінститутська у 1962 році під керівництвом доц. Коробової Тамари Борисівни.
Коробова Тамара Борисівна, к.б.н., доцент, автор багатьох наукових і методичних статей у центральних і республіканських журналах, автор підручника з біології для педінститутів. Вона брала активну участь у суспільному житті, обиралась депутатом міської ради, проводила велику роботу з пропаганди наукових знань серед учителів і населення, нагороджена цінним подарунком обласної організації товариства «Знання», відзнакою «Відмінник охорони здоров’я», медаллю «За сумлінну працю» (1970), орденом «Знак пошани» (1971).
У 1969 році кафедра була підпорядкована факультету фізичного виховання, а її очільником стала к. б. н., доц. Зенченко Галина Іванівна.
Зенченко Галина Іванівна працювала у Чернігівському державному педагогічному інституті з 1967 року на посаді старшого викладача кафедри педагогіки і методики початкового навчання. Зенченко Г. І. читала курс лекцій і проводила лабораторні заняття з фізіології людини, вікової фізіології, є автором понад 50 наукових і методичних робіт. Її дослідження були присвячені актуальним питанням фізіології вищої нервової діяльності і фізіології спорту. Під керівництвом Зенченко Г. І. були створені лабораторії загальної і спортивної фізіології та анатомії людини.
Викладання медико-біологічних дисциплін на факультеті фізичного виховання та інших факультетах інституту здійснювали викладачі: Кравченко О. Ю., Коробова Т. Б., Самовська Г. В., Федулова Н. О., Іванова Н. О., П’ятниця Г. С., Шмаков Ю. Г., Фесенко І. П., Ущенко З. Д. Лаборантами кафедри були Фокіна Л. М. (а пізніше викладачем) та Волкова І. І.
Кравченко Олександр Юхимович, к.б.н., доцент, знаний серед студентів 70-х-80-х років як «дід Кравченко», був одним з найколоритніших викладачів в історії факультету фізичного виховання. Працював на кафедрі анатомії і фізіології людини з 1970 року. Показав себе досвідченим, дисциплінованим й ініціативним викладач. Читав лекції і проводив лабораторно-практичні заняття з курсів анатомії і фізіології людини, гістології з основами ембріології на факультетах фізичного виховання, педагогіки і методики початкового навчання, природничому факультеті. Виконав та опублікував близько 60 наукових робіт, більшість з яких були дослідженнями з фізіології та ембріології, видав навчальний посібник «Практикум з фізіології фізичних вправ». Виступав на науково-методичних семінарах кафедри з доповідями з проблеми методології анатомії і фізіології людини, проводив науково-педагогічні дослідження у загальноосвітніх школах міста з профілактики порушення зорової сенсорної системи. Керував науковим студентським гуртком, систематично виступав з лекціями по лінії товариства «Знання» у гуртожитках, школах, на заводах, фабриках та інших підприємствах міста Чернігова і районів області, на обласному радіомовленні.
З 1978 року завідувачем кафедри анатомії і фізіології людини був обраний доктор медичних наук, професор Фесенко І. П.
Фесенко Іван Петрович, к.мед.н, доцент, з жовтня 1978 р. – завідувач кафедри анатомії і фізіології людини, у 1979 р. захистив докторську дисертацію, у 1981 р. – присуджено вчений ступінь доктора медичних наук, у 1982 р. – присвоєно вчене звання професора по кафедрі анатомії і фізіології людини. На високому науково-методичному рівні читав лекції і проводив лабораторно-практичні заняття з курсів «Анатомія людини», «Анатомія і фізіологія людини з основами шкільної гігієни», «Вікова фізіологія і шкільна гігієна», «Анатомія і фізіологія людини», «Внутрішні хвороби з доглядом за хворими». Видавав методичні посібники до лабораторних занять з курсів, які викладав, організував наукову лабораторію, згуртував колектив кафедри навколо виконання науково-дослідницької роботи. Іван Петрович проводив фундаментальні фізіолого-клінічні наукові дослідження, присвячені вивченню ролі печінки при фізіологічному і патологічному старінні, алергозах і пульмонологічній патології. Виконував наукову роботу із Всерадянської проблеми «Функціональні і морфологічні показники старіння», а також дослідження, що входили до комплексної республіканської цільової програми «Наука» з проблеми «Фізіологічні основи життєдіяльності організму». Фесенко І. П. є автором 104 наукових і науково-методичних праць, під його керівництвом 1986-1990 рр. студенти виконали 7 науково-дослідницьких робіт, надрукованих у збірниках і журналах «Врачебное дело», а також виконувались дві кандидатські дисертації на базі терапевтичного і радіологічного відділень Чернігівської обласної лікарні. Іван Петрович систематично виступав з доповідями на Всерадянських, республіканських, регіональних і обласних науково-практичних і методичних конференціях з актуальних проблем медицини, фізіології. У 1990 р. брав участь у роботі радянсько-американського симпозіуму «Радіонукліди йоду і щитоподібна залоза».
Очолюваний ним колектив кафедри анатомії і фізіології людини у 1979, 1982-1984 рр. посідав перші місця серед факультетських кафедр інституту. У середній базовій школі № 2 міста Чернігова був створений філіал кафедри. Фесенко І. П. брав активну участь у громадському житті інституту, був старшим куратором курсу, керівником студентського наукового фізіологічного гуртка, членом науково-методичної ради обласного товариства «Знання». Після реорганізації кафедри анатомії і фізіології людини у 1985 році очолив кафедру анатомії і фізіології людини і тварин на хіміко-біологічному факультеті. Його нагороджено відзнакою «Відмінник охорони здоров’я», медаллю «Ветеран праці» та медаллю А. С. Макаренка, почесною грамотою МО УРСР та рядом інших нагород та подяк.
Іванова Ніна Олексіївна, старший викладач, кандидат медичних наук, з 1981 року – доцент кафедри анатомії і фізіології людини. Читала лекції і проводила лабораторно-практичні заняття з лікувальної фізкультури, лікарського контролю, вікової фізіології, анатомії, медпідготовки, шкільної гігієни, проводила методичну і науково-дослідницьку роботу, керувала науковою роботою студентів, науковим студентським гуртком. З 1972 року – голова комітету Червоного Хреста педінституту. Проводила роботу по зв’язку зі школами міста і області, надавала консультативно-методичну допомогу вчителям фізвиховання у проведенні лікарсько-педагогічного спостереження на уроках фізкультури. Регулярно читала лекції по лінії товариства «Знання».
Самовська Галина Василівна, старший викладач, працювала в Чернігівському державному педагогічному інституті з 1963 року, читала лекційний курс і проводила лабораторно-практичні заняття з хімії з основами біохімії на факультеті фізичного виховання, із загальної хімії на фізико-математичному факультеті та підготовчому відділенні зі спеціальності початкової військової підготовки і фізичного виховання. Інтенсивно і продуктивно проводила науково-методичну роботу, видала навчальний посібник для шкіл з неорганічної та органічної хімії. Під керівництвом Галини Василівни в інституті було обладнано хімічну лабораторію. З 1979 р. була членом науково-методичної ради при Міністерстві Просвіти СРСР, а також членом методичної комісії та членом республіканського журі олімпіади юних хіміків. За завданням видавництва, редакції журналу «Радянська школа» і науково-методичної ради при МП СРСР рецензувала навчальний посібник, статтю і програму з хімії з основами біохімії. Активно проводила методичні семінари на обласних і міських конференціях учителів, керувала реферативною роботою студентів факультету фізичного виховання.
Ущенко Зінаїда Дмитрівна, асистент кафедри анатомії і фізіології людини, працювала в Чернігівському державному педагогічному інституті з 1966 року. З 1979 р. – кандидат біологічних наук, старший викладач, з 1983 р. – доцент кафедри анатомії і фізіології людини. Читала лекції, проводила лабораторні заняття із загальної, шкільної гігієни і гігієни спорту, практичний курс анатомії людини, була провідним методистом зі шкільної гігієни під час педагогічної практики студентів, керувала науковим студентським гуртком зі спортивної гігієни. Опублікувала більше 50 наукових робіт, методичні розробки для лабораторних занять, методичні рекомендації, монографію. Була науковим керівником дисертаційної роботи асистента кафедри Л. Н. Фокіної. Брала активну участь у Всерадянських, республіканських, обласних наукових конференціях, була членом координаційної ради радянського значення з проблеми фізичного виховання (м. Москва). Працювала за проблемою Інституту гігієни дітей і підлітків МОЗ СРСР (м. Москва), проводила велику наукову роботу з вивчення і впровадження в практику стандартів оцінки фізичного розвитку і рухової дієздатності дітей і підлітків міських і сільських шкіл північного регіону України. Результати досліджень Зінаїди Дмитрівни використовувались у практиці шкільних лікарів, викладачів фізичного виховання і тренерів ДЮСШ у масштабах республіки. Була відповідальною за впровадження на кафедрі передового педагогічного досвіду, брала участь у роботі обласного товариства «Знання».
З 1972 року на кафедрі анатомії і фізіології людини на посаді асистента працювала Федулова Наталія Олексіївна. Вона проводила курси лабораторно-практичних занять із загальної і спортивної фізіології, анатомії для студентів факультету фізичного виховання та для слухачів підготовчого відділення (курс біології). На заочному відділенні читала лекції із загальної фізіології. Федулова Н. О. брала участь у виконанні комплексної науково-дослідницької роботи на кафедрі, проводила дослідження вищої нервової діяльності студентів, керувала науковою роботою студентів. Виконувала методичну роботу, видавала методичні розробки практичних занять з курсів, які викладала. Була куратором групи факультету фізичного виховання, яка посідала перші місця у соцзмаганнях, одержала подяку деканату за роботу групи на будівництві гуртожитку та за участь у спортивних виступах 1 і 9 Травня.
З 1979 року на кафедрі анатомії і фізіології людини працював кандидат медичних наук, доцент П’ятниця Григорій Самсонович. Він читав лекції і проводив лабораторні заняття з анатомії людини на факультеті фізичного виховання, відділенні ПВП (початкової військової підготовки), проводив педпрактику зі шкільної гігієни на різних факультетах, був членом Державної екзаменаційної комісії на факультеті фізичного виховання. Опублікував 56 наукових робіт, присвячених різним питанням анатомії, фізіології, спортивної фізіології, методичним питанням фізичного виховання і спорту. Більшість робіт були експериментальними з теми, що увійшла до комплексного плану «Наука». Керував студентською науковою та науково-реферативною роботою, готував дипломні роботи, які завжди мали експериментальний характер. Щорічно виступав з доповідями на наукових конференціях і з’їздах у різних містах країни. Брав активну участь в організації і роботі психофізіологічної наукової лабораторії у СШ № 2 та в оснащенні фізіологічної лабораторії на кафедрі. Проводив суспільну роботу через товариство «Знання».
З 1980 року на кафедрі анатомії і фізіології людини на посаді асистента працювала Фокіна Людмила Миколаївна. До цього, з 1969 року була старшим лаборантом цієї кафедри. З 1986 року працювала на посаді старшого викладача. Читала лекції і лабораторно-практичні заняття з анатомії людини на факультеті фізичного виховання, анатомії, фізіології з основами шкільної гігієни на факультеті педагогіки і методики початкового навчання, вікової фізіології. Була методистом зі шкільної гігієни на педагогічній практиці на фізико-математичному факультеті і факультеті педагогіки і методики початкового навчання, у відділенні ПВП, читала спецкурс «Санітарно-гігієнічні умови виховання і навчання шестирічок». Нею були написані і видані 2 методичні розробки з анатомії для самопідготовки і лабораторних занять студентів заочного і стаціонарного відділень. Наукову роботу проводила в межах комплексної теми кафедри «Методичні підходи до оцінки психофізіологічних показників школярів», видала 9 наукових публікацій, керувала дипломними роботами студентів.
Пархоменко Микола Гнатович, кандидат біологічних наук, почав працювати на кафедрі анатомії і фізіології людини на посаді старшого викладача з курсу нормальної фізіології людини з 1982 року. Пізніше читав лекції і проводив лабораторно-практичні заняття на денному і заочному відділеннях з курсів: «Цитологія», «Гістологія з основами ембріології», «Фізіологія людини і тварин», «Вікова фізіологія». Працював над виконанням науково-дослідницької роботи з теми: «Вікові особливості фізичної працездатності і розвиток психофізіологічних функцій і професійної спрямованості особистості у школярів», що входила до проблемно-тематичного плану науково-дослідницьких робіт із Всерадянської проблеми «Вивчення основ розробки системи профорієнтації і профвідбору молоді (медико-біологічні аспекти)». Керував студентською науково-дослідницькою роботою, опублікував 28 наукових праць. Займався методичною роботою: удосконалив 12 методичних розробок лабораторних занять з фізіології людини. Виступав із доповідями на конференціях учителів районів області, брав участь у роботі філіалу кафедри у СШ № 2 м. Чернігова, був членом методичної ради Чернігівської обласної організації «Знання». Після реорганізації кафедри працював на кафедрі анатомії і фізіології людини і тварин (хіміко-біологічний факультет).
З 1983 року на кафедрі анатомії і фізіології людини на посаді старшого викладача працювала Палажченко Таміла Олександрівна. Вона була переведена з посади старшого викладача Луцького педагогічного інституту.
У зв’язку зі збільшенням контингенту студентів факультету фізичного виховання до 1000 осіб наказом № 204 від 15.08.1985 року кафедра анатомії і фізіології була реорганізована у дві кафедри: кафедру біологічних основ фізичного виховання та спорту і кафедру анатомії і фізіології людини, які очолили, відповідно, доц. Сумак Є. Г. та проф. Фесенко І. П.
Завідувачем кафедри біологічних основ фізичного виховання і спорту кандидат біологічних наук, доцент Сумак Євген Григорович був протягом 10 років (1985-1995).
Сумак Євген Григорович, кандидат біологічних наук, був обраний за конкурсом та обіймав посаду доцента кафедри анатомії і фізіології людини Чернігівського державного педагогічного інституту з 1983 року. Читав лекції з вікової фізіології та фізіології фізичних вправ, анатомії людини, пов’язуючи всі теоретичні питання з практичною роботою тренера, спортсмена, приводив цікаві дані зі світового спорту. У 80-х рр. упродовж 2-х років призначався головою ДЕК факультету фізичного виховання. Забезпечував високий теоретичний і методичний рівень викладання, мав 8,2 бали з 9 за анкетуванням «Викладач очима студентів». Щорічно був керівником 3-5 дипломних робіт, які завжди оцінювались на «відмінно», керував науково-дослідницькою роботою кафедри, автор понад 70 наукових праць. Був старшим куратором курсу, куратором академгрупи. Організований, відповідальний, мав високий рівень самоповаги. Нагороджений Почесною Грамотою педуніверситету за багаторічну сумлінну працю.
Він багато зробив для організації кафедри як структурного пiдроздiлу факультету фізичного виховання, становлення її матеріально-технічної бази, налагодження навчального процесу та розвитку наукових досліджень. Є. Г. Сумак був автором численних навчальних посібників для студентів, власноруч створив велику кількість наочних засобів навчання – стендів, таблиць, муляжів тощо. За час керівництва Є. Г. Сумака кафедра БОФВС перетворилась у важливий структурний підрозділ факультету фізичного виховання, добре оснащений сучасним обладнанням.
Стратегічною метою розвитку кафедри він вважав реалізацію державної ідеї – здоров’я через освіту, підготовку майбутнього педагога, який здатен забезпечувати всебічний розвиток дитини як особистості й найвищої цінності суспільства. Під його керівництвом на кафедрі працювали 4 кандидати наук, доценти (Н. В. Гайова, Г. І. Зенченко, Г. С. П’ятниця, З. Д. Ущенко; 2 старших викладачі (Л. М. Фокіна, П. М. Огієнко); 1 асистент (Т. О. Соломаха). Ст. викладач Огієнко Петро Миколайович, працюючи на кафедрі, здійснював дослідження у науковій лабораторії та багато років поспіль організовував студентську наукову конференцію пам’яті Є. Г. Сумака.
З 1995 року по 2009 рік кафедру очолювала кандидат медичних наук, доцент Гайова Неллі Василівна, яка з 1982 року почала працювати на кафедрі анатомії і фізіології людини на посаді старшого викладача з курсів лікувальної фізкультури і спортивної медицини. За час її керівництва удосконалювались методи навчально-методичної та наукової роботи.
Неллі Василівна особисто сприяла відкриттю нових можливостей для реалізації наукових пошуків молодих викладачів та аспірантів, згодом кандидатів педагогічних наук, якими поповнився колектив кафедри: С. Г. Приймак, Л. В. Катаєва, А. О. Міненок, Т. Б. Кійко, Г. І. Жара, Г. Ю. Куртова.
З 2009 до 2019 року на кафедрі працював кандидат медичних наук, доцент Федорченко Олександр Степанович. Він забезпечив високий рівень викладання дисциплін «Вікова фізіологія» та «Гігієна». Проводив наукові дослідження з актуальних проблем медицини та педагогіки. Автор понад 30 друкованих праць, зокрема, співавтор посібника з внутрішніх хвороб для лікарів-терапевтів, інтернів. Був співпошукачем у науковій тематиці інституту кардіології ім. М. Д. Стражеска з питань боротьби з ускладненнями гіпертонічної та ішемічної хвороби серця. Нагороджений медаллю ім. М. Д. Стражеска «За заслуги в охороні здоров’я» від Академії Медичних Наук України.
У 2005 році кафедра БОФВС була об’єднана з міжфакультетською кафедрою «Основ медичних знань і охорони здоров’я дітей», в результаті чого до колективу кафедри приєдналися нові викладачі, аспірант і лаборант: С. Ф. Кудін (завідувач кафедри ОМЗ на той час), Л. В. Рябініна, О. В. Савонова, Г. В. Полулях. Кафедра ОМЗ трансформувалася у кабінет основ медичних знань і охорони здоров’я дітей на базі кафедри БОФВС. Мета кабінету – озброїти студентів сучасними знаннями з питань надання першої медичної допомоги в загрозливих для життя станах, що виникають при захворюваннях внутрішніх органів, інфекційних хворобах, при травмах та нещасних випадках.
У 2006-2009 рр. кафедра БОФВС організовувала і проводила науково-практичні конференції «Актуальні проблеми фізичного виховання та спорту на сучасному етапі», в яких активно брали участь усі члени кафедри, координаторами конференції були доц. Приймак С. Г., доц. Гайова Н. В., доц. Міненок А. О., викладачі – Куртова Г. Ю., Кійко Т. Б., Жáра Г. І.
З 2006 р. з ініціативи і за участі співробітників кафедри на базі факультету фізичного виховання проводиться щорічна студентська наукова конференція, присвячена пам’яті доцента Сумака Є. Г.
З 2009 по 2010 рік завідувачем кафедри був кандидат наук з фізичного виховання, стипендіат Кабінету Міністрів для молодих вчених, доцент Приймак Сергій Георгійович. За короткий термін перебування на цій посаді він провів значну організаторську роботу з адаптації навчального процесу до впровадження кредитно-модульної системи. Доц. Приймак С. Г. практично власноруч створив науково-дослідну лабораторію психофізіології м’язової діяльності, відновив і розробив складне діагностичне обладнання на базі факультету фізичного виховання, яке дає можливість оцінювати функціональні можливості організму студентів, спортсменів на різних етапах спортивної підготовки. Результати цих досліджень дипломники, магістранти, аспіранти та докторанти використовують у своїх дисертаційних роботах.
З березня 2010 року кафедру очолила доктор біологічних наук, професор Жиденко Алла Олександрівна. Ця подія дала новий поштовх до творчого розвитку кафедри. Під її керівництвом досвідченими викладачами кафедри почалось активне створення сучасного навчально-методичного забезпечення відповідно до вимог кредитно-модульної системи та Болонського процесу: навчально-методичні комплекси, програмно-методичні засоби, бібліотека електронних видань, мультимедійні розробки до лекційних занять; видана низка навчальних посібників та методичних розробок з різних нормативних дисциплін.
Протягом 2011-2013 навчальних років співробітниками кафедри під керівництвом д. б. н., проф. А. О. Жиденко були виконані дві держбюджетні теми з проблем екологічної біохімії. За результатом першої держбюджетної теми № 3-2011 (№ держреєстрації 0111U001178) отримано патент на корисну модель. Друга тема (НДР № Ф55/210 від 12.06.13 р., № держреєстрації 0113U005418) проводилася в рамках трьохстороннього міжнародного проекту: Білорусь – Росія – Україна (Гомельська – Брянська – Чернігівська області). Фінансування здійснював Державний фонд фундаментальних досліджень (ДФФД), Державне агентство з питань науки, інновацій та інформатизації України.
У 2013 році кафедру біологічних основ фізичного виховання і спорту було перейменовано на кафедру біологічних основ фізичного виховання, здоров’я і спорту у зв’язку із розширенням сфери її здоров’язбережувальної діяльності.
З січня 2017 р. було одержано дозвіл МОН України на започаткування освітньої діяльності за спеціальністю 014 «Середня освіта (Здоров’я людини)» за першим (бакалаврським) рівнем, і кафедра стала випусковою з цієї спеціальності. Були розроблені: навчальний план, освітня програма та навчальні програми з дисциплін: загальна теорія здоров’я, основи здорового способу життя і культура здоров’я; здоров’я людини, його діагностика, методика викладання; основи сталого розвитку суспільства; біологія з основами фітології; сучасні освітні та здоров’язберігаючі технології з елементами тренінгу; педіатрія та фізична реабілітація; оздоровчо-рекреаційні технології та інші. Однак вже у 2018 р. згідно рішення МОН України ця спеціальність була вилучена з переліку тих, за якими здійснюється підготовка студентів за державним замовлення. Натомість з’явилася спеціальність 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини), підготовку фахівців за якою почали здійснювати на природничому факультеті НУЧК.
Під керівництвом д. б. н., проф. Жиденко А. О. захищено 4 кандидатські дисертації. Загалом за час існування кафедри її викладачами було захищено 10 кандидатських та 1 докторська дисертації. Над дисертаційними дослідженнями сьогодні працюють 2 докторанти та 1 аспірант.
Кафедра підтримує тісні зв’язки з навчальними закладами України та з провідними європейськими закладами освіти.
Постійно реалізується співпраця з кращими фахівцями– лікарями різних спеціальностей, як з м. Чернігова, так і з інших регіонів, які у різні часи працювали на кафедрі за сумісництвом (к.мед.н, доц., Заслужений лікар України Дейкун М. П., к.мед.н., доц. Татенко К. В., к.мед.н, доц. Гарус А. А., к.мед.н., доц. Шевчик В. І. та ін.).
Кафедрою щорічно проводяться наукові конференції різного рівня, видаються збірки наукових праць.
Завідувачка кафедри біологічних основ фізичного виховання, здоров’я і спорту
Цигура Галина Олексіївна
Кандидат сільськогосподарських наук, доцент, доцент кафедри біологічних основ фізичного виховання, здоров’я і спорту
E-mail: zygura.g@ukr.net
Google scholar
ORCID ID
Web of Science ResearcherID
Читати далі...
ОСВІТА
1993–1998 рр. – Чернігівський державний педагогічний університет імені Т. Г. Шевченка, Спеціальність «Хімія, біологія і екологія», Кваліфікація вчителя хімії, біології і екології (диплом спеціаліста ЕН № 10389742 від 23 червня 1998 р.)
1999 – 2003 рр. аспірантура Інституту сільськогосподарської мікробіології УААН за спеціальністю 13.00.16 – екологія
2005 р. – захист дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата сільськогосподарських наук. Спеціальність 13.00.16 – екологія. Тема дисертації: ««Агроекологічні основи використання фосфатмобілізуючих бактерій при вирощуванні олійних культур» (диплом кандидата сільськогосподарських наук ДК № 030288 від 30 червня 2005 року, Спеціалізована вчена рада Інституту агроекології та біотехнології УААН, Рішення президії Вищої атестаційної комісії України від 30 червня 2005 р., протокол № 12-09/6
2015 р. – присвоєно вчене звання доцента (кафедра біологічних основ фізичного виховання, здоров’я і спорту). Рішення Атестаційної колегії Міністерства освіти і науки (протокол № 1/02-Д від 26 лютого 2015 року), атестат доцента 12ДЦ № 041836.
2019-2021 рр. – докторантура Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка – спеціальність 015 – Професійна освіта.
ДОСВІД ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Стаж наукової роботи – 10 років. Стаж науково-педагогічної роботи – понад 13 років.
1998-1999 рр. – вчитель біології та сільськогосподарської праці Чернігівської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів № 7.
1999-2006 рр. – в.о.провідного мікробіолога лабораторії технічної мікробіології, провідний мікробіолог, молодший науковий співробітник, науковий співробітник лабораторії біофосфору та лабораторії біологічного землеробства Інституту сільськогосподарської мікробіології УААН
2006-2009 рр. – завідувач лабораторії екологічної безпеки земель та якості продукції Чернігівського обласного державного проектно-технологічного центру охорони родючості ґрунтів і якості продукції «Облдержродючість».
2009–2019 рр. старший викладач, доцент кафедри біологічних основ фізичного виховання та спорту/біологічних основ фізичного виховання, здоров’я і спорту Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка / Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г.Шевченка
2019–2022 рр. старший лаборант кафедри педагогіки, психології та методики фізичного виховання Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка
З 2022 р. і по теперішній час – доцент, завідувач кафедри біологічних основ фізичного виховання, здоров’я і спорту Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка
НАУКОВИЙ СТУПІНЬ, ВЧЕНЕ ЗВАННЯ
Кандидат сільськогосподарських наук, доцент
ДИСЦИПЛІНИ, ЯКІ ВИКЛАДАЄ
«Біохімія», «Сталий розвиток у фізичній культурі і спорті»,«Індивідуальне і спортивне харчування», «Безпека власного і професійного життя» (освітній ступінь «бакалавр»).
Здійснює керівництво курсовими й атестаційними роботами студентів (освітній ступінь «бакалавр», «магістр»)
ДИСЕРТАЦІЙНА ПРАЦЯ
2005 р. – захист дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата сільськогосподарських наук. Спеціальність 13.00.16 – екологія. Тема дисертації: ««Агроекологічні основи використання фосфатмобілізуючих бактерій при вирощуванні олійних культур»
СФЕРА НАУКОВИХ ІНТЕРЕСІВ
Екологічна безпека, екотоксикологія, екологія у фізичній культурі та спорті, екологічна освіта, освіта для сталого розвитку.
НАУКОВІ ДОСЯГНЕННЯ
Має понад 70 наукових публікацій, 3 в складі колективних монографій; є автором 2 друкованих навчально-методичних посібників, автором-розробником навчальних курсів для студентів закладів вищої освіти.
Співвиконавець держбюджетних тем:
«Підготовка спортсменів до успішної професійної діяльності засобами біохімічно збалансованого харчування» № реєстрації 0116U007573 (2016-2019 рр.);
«Розробити нові та вдосконалити існуючі технології виробництва біопрепаратів нового покоління та ефективні тест системи діагностики патогенів» № держреєстрації 0198U004589;
«Розробити нові форми біопрепаратів і удосконалити технології виробництва існуючих» № держреєстрації 0101U003750.
ПРОФЕСІЙНА І ГРОМАДСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ
Завідувач кафедри біологічних основ фізичного виховання, здоров’я і спорту.
Член вченої ради факультету фізичного виховання Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка.
Член методичної комісії з атестації наукових працівників Чернігівської філії державної установи «Інститут охорони ґрунтів України».
Експерт з акредитації освітніх програм (від 26.01.2021р.).
Керівник з написання студентами статей за результатами наукової роботи.
СТАЖУВАННЯ
2022 р. – Інститут Спорту та Фізичної Культури Університету Економіки в м. Бидгощ, Польща (InstytutSportuiKulturyFizycznej, WyższaSzkołaGospodarkiwBydgoszczy, WSG, Polska) - онлайн-стажування для викладачів, керівного складу та здобувачів партнерських університетів в Україні «Сучасні тренди розвитку вищої освіти в європейських університетах фізичної культури, спорту та туризму», 01.10.2022 – 15.11.2022, 180 годин/6 кредитів ЄКТС
2022 р. – ВГО «Асоціація дієтологів України, ТОВ «Група компаній Медексперт» – «Вдосконалення харчування для здоров’я та довголіття людини», 30 червня - 1 липня 2022р, сертифікат № 2022-1043-1006038-101102
2022 р. – ВГО «Асоціація дієтологів України, ТОВ «Група компаній Медексперт» – «Дні нутриціології та дієтології у Львові», 9-10 вересня 2022, сертифікат № 2022-1043-1007020-100678
2021 р. – ТОВ «Академія цифрового розвитку», курс «Цифрові інструменти Google для закладів вищої, фахової передвищої освіти з 04.10.2021 по 18.10.2021, сертифікат № 12GW-084. (30 годин/ 1 кредит ЄКТС)
2021 р. – ГО Центр гуманістичних технологій «Ахалар» спільно з Данським Гельсінським комітетом з прав людини та за фінансової підтримки данської організації CISU– курс навчання «Розуміти місто» (72 години) в рамках проєкту «Інші шляхи».
2021 р. – Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка – курси підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників за програмою «Окрилені» з 24.09.2021 по 01.11.2021 (120 годин/4 кредити ЄКТС), сертифікат №2С 02125674/0183-21
2020 р. – ТОВ «Академія цифрового розвитку», курс підвищення кваліфікації педагогічних працівників «Додатки GOOGLE в освітній діяльності», 06.04.2020 – 24.04.2020, 60 годин/2 кредити ЄКТС, сертифікат № БЦ-С-5518;
2020р. – Інтернет-платформа ВУМ, курс «Сталий розвиток: нова філософія мислення», сертифікат № 040358 від 05.11.2020р., 12 год/0,4 кредити ЄКТС
2020 р. – Національне агентство із забезпечення якості освіти, платформа масових відкритих онлайн курсів Prometheus, курс «Експерт з акредитації освітніх програм: онлайн-тренінг», сертифікат від 14.11.2020р.
2019 р. – Національний університет «Львівська політехніка», підвищення кваліфікації за програмою «Впровадження квест-технологій в освітній процес ЗВО» професійної програми підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників «Професійний розвиток викладача закладу вищої освіти» обсягом 30 годин/1 кредит ЄКТС, сертифікат про підвищення кваліфікації СТ № 02071010/00289 від 14 січня 2019 року.
2018 р. – Національна академія педагогічних наук України, Інститут обдарованої дитини, курс тренера освіти 17.02.2018 – 18.02.2018, сертифікат 18 академічних годин.
2018 р. – Національна академія педагогічних наук України, Інститут обдарованої дитини - курс ейдетики, 19.02.2018 – 04.03.2018, сертифікат 20 академічних годин.
ВІДЗНАКИ ТА НАГОРОДИ
Почесна грамота управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації (наказ № 22 від 17.06.2022)
Оголошена подяка (наказ № 130 вк/І від 17.05.2017 р.)
Грамота ГО Відділення Національного олімпійського комітету України в Чернігівській області (червень 2016 р.)
Жиденко Алла Олександрівна
Професорка кафедри біологічних основ фізичного виховання, здоров’я і спорту, докторка біологічних наук, професорка кафедри біології.
E-mail:
Google scholar
Коди відповідно до міжнародних реєстрів вчених:
ORCIDID: 0000-0002-3070-1575
Web of Science ResearcherID: AAE-9031-2019
Scopus-AuthorID:6602241992
Читати далі...
ОСВІТА
1973 р, Дніпропетровський ордена Трудового Червоного Прапора державний університет імені 300-річчя возз’єднання України з Росією
Спеціальність: «Біофізика»
Кваліфікація: «Біофізик, викладач біології і хімії»
ДОСВІД ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1983-1995 рр. - молодший науковий співробітник, асистент, старший викладач кафедр хіміко-біологічного факультету Чернігівського державного педагогічного інституту імені Т. Г. Шевченка; 1995-2009 - доцент кафедри біології; 2009 – 2010 рр. - професор кафедри біології хіміко-біологічного факультету, з березня 2010 р. - професор, завідувачка кафедри біологічних основ фізичного виховання, здоров’я і спорту факультету фізичного виховання Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка.
НАУКОВИЙ СТУПІНЬ, ВЧЕНЕ ЗВАННЯ
Докторка біологічних наук, професорка кафедри біології
ДИСЦИПЛІНИ, ЩО ВИКЛАДАЄ
Фізіологія людини, Фізіологія рухової діяльності (освітній ступінь «бакалавр»), Методологія збереження та зміцнення здоров’я, Фізіологічні основи адаптації до м’язової діяльності (освітній ступінь «магістр»).
ДИСЕРТАЦІЙНА ПРАЦЯ
6 грудня 1990 р. захист кандидатської дисертації з теми «Особливості метаболізму енергетичних компонентів у зимуючої молоді коропа і роль адаптивних механізмів в її виживаності» у Спеціалізованій вченій раді при Інституті біохімії ім. О.В. Палладіна АН УРСР за спеціальністю 03.00.04 «Біохімія».
12 червня 2009 р. захист дисертації з теми «Морфофізіологічні адаптації різновікових груп Cyprinus carpio L. за несприятливої дії екологічних факторів» на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 41.051.06 при біологічному факультеті Одеського національного університету імені І.І. Мечникова за спеціальністю: 03.00.16 – екологія.
СФЕРА НАУКОВИХ ІНТЕРЕСІВ
Дослідження механізмів адаптації прісноводних риб до токсикантів водного середовища, розробка на їх основі методів біохімічного моніторингу і моделювання екосистем для очищення забруднених вод. Біохімічні та фізіологічні зміни в організмі людини під впливом фізичного навантаження різною тривалістю та інтенсивністю (певного виду спорту). Діагностика і розвиток психофізіологічних показників у студентів факультету фізичного виховання. Дослідження ефективних, позатренувальних засобів стимуляції фізичної працездатності спортсменів. Розвиток різних видів дистанційного та змішаного навчання у ЗВО на прикладі факультету фізичного виховання.
ПРОФЕСІЙНА І ГРОМАДСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ
Завідувачка кафедри біологічних основ фізичного виховання, здоров’я і спорту. Керівник трьох дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук і одної – на кандидата педагогічних наук, які були успішно захищені. Опонування на захистах докторських та кандидатських дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора та кандидата біологічних наук за спеціальністю: 03.00.16 – екологія. Двічі була головою експертної комісії з проведення акредитаційної експертизи підготовки бакалаврів з напряму підготовки 6.010203 «Здоров'я людини» в ЗВО. Керівник гуртка «Універсальні поради психофізіолога». Керівництво виконанням держбюджетних тем:№ держреєстрації 0111U001178 (2011-2012), № держреєстрації 0113U005418 (2012-2013), № реєстрації 0116U007573 (2016-2019). З 2011 по 2013 рр. і з 2014 по 2016 рр. член спеціалізованої вченої ради із захисту докторських і кандидатських дисертацій Д 79.053.02 за спеціальностями 13.00.02 та 13.00.04. Голова Чернігівського відділення Біохімічного товариства України та Чернігівського відділення Гідроекологічного товариства України. Організатор VІІ Всеукраїнської науково-практичної Інтернет-конференції молодих учених і студентів «Інноваційні трансформації освітнього простору: зміст, напрями і технології реалізації» та один з організаторів ІV (VIII) Міжнародної науково-практичної конференції «Універсалії науки та освіти: формування світогляду особистості нової епохи».
СТАЖУВАННЯ
Національний університет фізичного виховання і спорту України, факультет Здоров’я, фізичного виховання та туризму (16.01.2017 – 15.02.2017). Виконана наукова робота «Здоров’яформувальні технології у фізичному вихованні в загальноосвітніх навчальних закладах» на відмінно (свідоцтво 12СПВ 145245 від 15 лютого 2017 р.).
ВІДЗНАКИ ТА НАГОРОДИ
Почесна грамота університету (2005, 2010 рр.), Почесна грамота Управління освіти і науки Чернігівської облдержадміністрації (04.03.2014), Медаль Академії педагогічних наук України «Ушинський К.Д.», посвідчення № 910 (14.06.2016), Почесна грамота Міністерства освіти і науки України (2018 р.).
ОСНОВНІ НАУКОВІ ПРАЦІ
Має понад 230 наукових публікацій, з яких 14 статті, індексовані в базі даних Scopus, є автором навчальних та навчально-методичних посібників, з яких 1 – з грифом МОН, 4 електронних та 7 друкованих, 1 авторське свідоцтво, 2 Патенти України на корисну модель.
Жиденко А.О. Навчальний посібник до курсу „ Психофізіологія ” для студентів факультету фізичного виховання, - Чернігів: Чернігівський національний педагогічний університет, 2013. – 168с.
1. Zhydenko A.A. Dynamics of the Juvenile Carps’ Hematological Parameters under theImpact of Herbicides / Hydrobiological Journal. – 2008 – Vol. 44, No. 5. – P. 73-80.
2. Zhydenko A.O., Bibchuk K.V., Papernyk V.V. Sensitivity and Resistance of Carp Fishes to Herbicides Impact (a Review) // Hydrobiological Journal. -- Volume 56, 2020 Issue 1. – P. 90-101
Девіз: «Стиль життя – творчість в усьому!».
Улюблена цитата: «Мислю, отже, існую» (Рене Декарт).
Сертифікати
Приймак Сергій Георгійович
Доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри біологічних основ фізичного виховання, здоров’я і спорту.
e-mail:
Коди відповідно до міжнародних реєстрів вчених:
ORCID ID: 0000-0003-3911-7081
Researcher ID: AAE-9459-2019
Scopus-Author ID: 55873000300
Google scholar: https://scholar.google.ru/citations?user=uajqSiYAAAAJ&hl=ru&oi=ao
Publons: https://publons.com/researcher/3228906/publications/
Мendeley: https://www.mendeley.com/profiles/serhij-priymak/publications/
Читати далі...
ОСВІТА
Чернігівський державний педагогічний інститут імені Т. Г. Шевченка
спеціальність: фізична культура;
кваліфікація за дипломом: спеціаліст, вчитель фізичної культури.
Донецький національний університет
напрям підготовки: Природничі науки 0401;
спеціальність: Біологія 6.070400;
кваліфікація за дипломом: бакалавр біології;
спеціалізація: Фізіологія людини і тварин.
ДОСВІД ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Стаж науково-педагогічної роботи 27 років на посадах викладача (1993-1999 рр.), старшого викладача (1999-2005 рр.), доцента, заступника декана факультету фізичного виховання з навчальної роботи (1999-2011 рр.), завідувача біологічних основ фізичного виховання і спорту (2010 р.) Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка (до 19.09.2018 р. Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка) (2010–2018 рр.), до 2010 р. Чернігівського державного педагогічного інституту імені Т. Г. Шевченка).
НАУКОВИЙ СТУПІНЬ, ВЧЕНЕ ЗВАННЯ
Доктор педагогічних наук, доцент
ДИСЦИПЛІНИ, ЩО ВИКЛАДАЄ
Масаж, Моніторинг і діагностика психофізіологічних показників у спортсменів, Діагностування і прогнозування в спортивній діяльності.
ДИСЕРТАЦІЙНІ ПРАЦІ
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук (Чернігів, 2019)
спеціальність: 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізична культура, основи здоров’я);
тема дисертації: Методична система розвитку функціональних можливостей майбутніх учителів фізичної культури у процесі спортивно-педагогічного удосконалення.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання та спорту (Львів, 2003)
спеціальність: 24.00.02 – фізична культура, фізичне виховання різних груп населення;
тема дисертації: Моделювання параметрів фізичної підготовленості підлітків у процесі фізичного виховання.
СФЕРА НАУКОВИХ ІНТЕРЕСІВ
Функціональне забезпечення спортивної діяльності; Психофізіологія м’язової діяльності.
ПРОФЕСІЙНА І ГРОМАДСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ
Керівництво студентським науковим гуртком «Психофізіологія м’язової діяльності».
СТАЖУВАННЯ
докторантура, 2016-2018 рр. на базі Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка;
тема: Методична система розвитку функціональних можливостей майбутніх учителів фізичної культури у процесі спортивно-педагогічного удосконалення;
ВІДЗНАКИ ТА НАГОРОДИ
почесна грамота Міністерства освіти і науки України (2005); стипендіат Кабінету Міністрів України для молодих вчених (2006-2008).
ОСНОВНІ НАУКОВІ ПРАЦІ (за останні 5 років)
Має понад 70 наукових публікацій, з яких чотири – у виданнях, включених до наукометричних баз Scopus та Web of Science; є автором двох навчально-методичних посібників та однієї монографії.
Монографії
Приймак С. Г. Спортивно-педагогічне удосконалення студентів: морфофункціональне забезпечення діяльності : монографія. Чернігів : ПАТ «ПВК «Десна», 2018. 292 с.
Навчальні посібники
Приймак С. Г. Методичні основи формування функціональної готовності майбутніх учителів фізичної культури до професійної діяльності : навчальний посібник. Чернігів : Десна Поліграф, 2019. 112 с.
Публікації у виданнях, включених до наукометричних баз Scopus та Web of Science
Priymak S. G., Terentieva N. O. Somatologic characteristics of biathlon students' body constitution in predicting of their successfulness. Pedagogics, psychology, medical-biological problems of physical training and sports, 2017;21(4) : 192-199. doi:10.15561/18189172.2017.0408
Режим доступу https://www.sportpedagogy.org.ua/index.php/PPS/article/view/770
Priymak Serhij, Kolomiets Nataliia, Goletc Vitaliy. Modeling of the morphofunctional state of the biathletes body. Journal of Physical Education and Sport® (JPES), Vol.19 (issue 2), Art 173, pp. 1193-1199, 2019. (DOI:10.7752/jpes.2019.02173).
Режим доступу: http://www.efsupit.ro/images/stories/iulie2019/Art%20173.pdf
Priymak, S., Krutsevich, T., Pangelova, N., Trachuk, S., Kravchenko, T., Stepanenko, V., & Ruban, V. (2020). Modeling of functional support of sports activities of biathletes of different qualifications. Journal of Human Sport and Exercise, in press. doi:https://doi.org/10.14198/jhse.2021.161.12
Режим доступу https://www.jhse.ua.es/article/view/2021-v16-n1-modeling-functional-support-sports-activities-biathletes
Priymak Serhij, Kolomiets Nataliia, Goletc Vitaliy. Forecasting the game role of volleyball players in accordance with the methodology of artificial intelligence. Journal of Physical Education and Sport® (JPES), Vol.20 (issue 1), Art 24, pp. 179-185, 2020. DOI: 0.7752/jpes.2020.01024
Режим доступу https://efsupit.ro/images/stories/ianuarie2020/Art%2024.pdf
Публікації у виданнях з галузі 01 Освіта/Педагогіка за спеціальностями
014 Середня освіта (фізична культура), 014 Середня освіта (здоров’я людини), 017 Фізична культура і спорт
Приймак С. Г., Заворотинський А. В. Моделювання фізичного стану організму студентів різних груп спортивно-педагогічного удосконалення. Наукові записки. Педагогічні науки. Кропивницький: РВВ Центрально-українського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, 2018. Вип. 173. С. 157-162.
Приймак С. Г., Заворотинський А. В. Дерева рішень та їх застосування для класифікації студентів різних груп спортивно-педагогічного вдоско¬налення. Науковий вісник Херсонського державного університету. Педагогічні науки. Херсон : Гельветика, 2018. Вип. LXXXІІ. Том 3. С. 230-233.
Приймак С. Г. Функціональне забезпечення фізичної працездатності студентів, які спеціалізуються у біатлоні. Вісник Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка. Педагогічні науки. Чернігів : ЧНПУ, 2018. № 152. Т. 1. С. 209-212.
Приймак С. Г. Структура серцевого ритму та судинний тонус в залежності від фізичної працездатності студентів. Молодий вчений. Херсон : Гельветика, 2017. №6 (46). С. 287-291.
Приймак С. Г. Спеціальна фізична працездатність студентів, що спеціалізуються у боксі, в залежності від темпераментальних особливостей особистості. Вісник Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка. Педагогічні науки. Фізичне виховання та спорт. Чернігів : ЧНПУ, 2017. № 143. С. 81-85.
Приймак С. Г. Спеціальна фізична працездатність студентів, що займаються в групі спортивно-педагогічного удосконалення з боксу. Наукові записки. Педагогічні науки. Кропивницький : РВВ Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, 2017. Вип. 159. С. 113-119.
Приймак С. Г. Спектральний аналіз варіабельності серцевого ритму студентів, що займаються в групах спортивно-педагогічного удосконалення. Вісник Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка. Педагогічні науки. Чернігів : ЧНПУ, 2017. № 144. С. 199-202.
Приймак С. Г. Особливості тілобудови студентів, що спеціалізуються у волейболі в залежності від ігрового амплуа. Вісник Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка. Педагогічні науки. Фізичне виховання та спорт. Чернігів : ЧНПУ, 2016. № 139. Т. 1. С. 157-162.
Приймак С. Г. Варіабельність серцевого ритму та центральна гемодинаміка в забезпеченні адаптації до фізичних навантажень організму студентів що спеціалізуються у волейболі. Вісник Черкаського університету імені Богдана Хмельницького. Педагогічні науки. Черкаси : ЧНУ імені Богдана Хмельницького, 2017. № 15. С. 92-101.
Приймак Сергій. Енергозабезпечення ігрової діяльності студентів, які спеціалізуються у волейболі. Фізична активність, здоров’я і спорт. 2017. № 4 (30). Львів : ЛДУФК. С. 19-31.
Приймак С. Г., Радзієвський В. П. Прогнозування успішності професійної діяльності боксерів. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. Педагогічні науки. Вип. 3 (159). Чернігів: НУЧК, 2019. С. 95-100.
Девіз: «Viam supervadet vadens» (Дорогу здолає той, хто йде).
Жáра Ганна Іванівна
Доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри біологічних основ фізичного виховання, здоров’я і спорту.
E-mail:
Google scholar
Коди відповідно до міжнародних реєстрів вчених:
ORCID ID http://orcid.org/0000-0002-8092-542X
Researcher ID R-7389-2017
Читати далі...
ОСВІТА
1993–1998 рр. – Чернігівський державний педагогічний університет імені Т. Г. Шевченка, Спеціальність «Хімія, біологія і екологія», Кваліфікація вчителя хімії, біології і екології (диплом спеціаліста з відзнакою ЕН № 10561770 від 23 червня 1998 року).
2000–2001 рр. – Чернігівський державний педагогічний університет імені Т. Г. Шевченка, Спеціальність «Педагогіка і методика середньої освіти. Хімія», Кваліфікація магістра педагогічної освіти, викладача хімії (диплом магістра з відзнакою ЕН № 16483781 від 21 червня 2001 року).
2005–2008 рр. – аспірантура Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова
2009 р. – захист дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата педагогічних наук. Спеціальність 13.00.04 – Теорія і методика професійної освіти. Тема дисертації: «Підготовка майбутніх учителів до формування в учнів валеологічних понять на засадах міжпредметних зв’язків шкільних природничих курсів» (диплом кандидата педагогічних наук ДК № 057632 від 10 лютого 2010 р., Спеціалізована вчена рада К 79.053.02 Чернігівського державного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка, Рішення президії Вищої атестаційної комісії України від 10 лютого 2010 р., протокол № 51-06/1).
2011 р. – Присвоєно вчене звання доцента (кафедра біологічних основ фізичного виховання та спорту). Рішення Атестаційної колегії Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України (протокол № 4/08-Д від 01 липня 2011 року), атестат доцента 12ДЦ № 028017.
2016–2018 рр. – докторантура Чернігівського Національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка (з 2017 р. – Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка) – спеціальність 015 – Професійна освіта.
ДОСВІД ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1998–2001 рр. – вчитель хімії Чернігівської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів № 29
2002 – 2009 рр. – асистент, старший викладач кафедри біологічних основ фізичного виховання та спорту Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка
З 2010 р. і по теперішній час – доцент кафедри біологічних основ фізичного виховання та спорту (біологічних основ фізичного виховання, здоров’я і спорту) Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка / Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка)
НАУКОВИЙ СТУПІНЬ, ВЧЕНЕ ЗВАННЯ
Кандидат педагогічних наук, доцент
ВОЛОДІННЯ ІНОЗЕМНОЮ МОВОЮ
Сертифікат з англійської мови APTIS Candidate Report (Overall SEFR Grade B2) від 08.06.2019, виданий Британською Радою (British Council) в Україні.
ДИСЦИПЛІНИ, ЯКІ ВИКЛАДАЄ
«Анатомія людини» (освітній ступінь «бакалавр»)
«Методологія збереження і зміцнення здоров’я», «Інноваційні технології в освіті», «Технології індивідуального здоров’язбереження і профілактика професійного вигоряння вчителя» («Technologies of teacher’s individual health preservation and professional burnout prevention» – українською та англійською мовами) (освітній ступінь «магістр»).
Здійснює керівництво курсовими й атестаційними роботами студентів (освітній ступінь «бакалавр», «магістр»)
ДИСЕРТАЦІЙНА ПРАЦЯ
2009 р. – захист дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата педагогічних наук. Спеціальність 13.00.04 – Теорія і методика професійної освіти. Тема дисертації: «Підготовка майбутніх учителів до формування в учнів валеологічних понять на засадах міжпредметних зв’язків шкільних природничих курсів».
СФЕРА НАУКОВИХ ІНТЕРЕСІВ
«Формування компетентності індивідуального здоров’язбереження вчителя і профілактика професійного вигоряння у системі неперервної педагогічної освіти».
«Психовалеологічні технології регуляції індивідуального здоров’я людини».
«Практики соціально-емоційно-етичного навчання (СЕЕН-практики)»
НАУКОВІ ДОСЯГНЕННЯ
Має понад 140 наукових публікацій, є автором 1 підручника, 5 електронних та 4 друкованих навчально-методичних посібників, 4 монографій.
Автор-розробник превентивної програми «Здоров’я вчителя» з формування індивідуального здоров’язбереження і профілактики професійного вигоряння.
Автор-розробник 10 навчальних курсів для студентів закладів вищої освіти.
Тренер, коуч, фасилітатор, консультант з індивідуального здоров’язбереження. Автор понад 20 тренінгів, майстер-класів.
Автор-розробник Методики проекційної десенсибілізації.
ПРОФЕСІЙНА І ГРОМАДСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ
Член вченої ради факультету фізичного виховання Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка.
Керівник студентського наукового гуртка «Здоров’я та успіх» для студентів факультету фізичного виховання.
Керівництво написанням студентами статей за результатами наукової роботи.
Відповідальний редактор фахового видання «Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка» («Вісник Чернігівського Національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка») – з 2012 року і по цей час.
Організатор та відповідальний редактор збірників матеріалів Міжнародних і Всеукраїнських наукових конференцій (з 2012 року – 7 Міжнародних і 5 Всеукраїнських).
Голова журі міського етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук України – з 2012 року і по цей час (відділення хімії та біології, секції «Валеологія», «Психологія» та «Медицина»).
Керівництво школярами з підготовки науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук України – з 2012 року і по цей час.
Голова журі обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року – 2019» (номінація «Основи здоров’я»).
Наукове консультування вчителів загальноосвітніх шкіл м. Чернігова та Чернігівської області з питань індивідуального здоров’язбереження та профілактики професійного вигоряння – з 2016 року і по цей час.
Наукове консультування батьків учнів загальноосвітніх шкіл м. Чернігова з питань збереження здоров’я дітей різного віку – з 2017 року і по цей час.
Наукове консультування вчителів та батьків учнів загальноосвітніх шкіл м. Чернігова щодо організації здоров’язбережувального освітнього середовища на засадах педагогіки партнерства – з 2017 року і по цей час.
Членкиня Громадської організації «Спілка жінок Чернігівщини»
Членкиня Асоціації жінок-вчених
Членкиня Громадської організації «Громадський науково-дослідний центр універсальних технологій розвитку людини»
СТАЖУВАННЯ
2020 р. – «Онлайн-толока EdCamp: для розуму і серця #1. Підсумки навчального року і завдання на літо 2020» (м. Харків,), тема: «Інноваційність, навчання впродовж життя, використання інформаційно-комунікативних та цифрових технологій в освітньому процесі», сертифікат про підвищення кваліфікації № оТ1 2020/261 від 01.06.2020. (партнер події – Посольство США в Україні).
2017 р. – Тренінговий центр «Інтелектсервіс» (м. Чернігів), тема: «Фізична терапія, ерго-терапія, масаж, тілесна терапія», сертифікат від 17 грудня 2017 року.
2015 р. – Чернігівський національний технологічний університет (м. Чернігів), тема: «Освітні інновації в сучасних вищих навчальних закладах», свідоцтво про підвищення кваліфікації 12СПК 785667, 24 жовтня 2015 року, реєстраційний № 107/15-04.
2013 р. – Міжнародна експертна агенція «Консалтинг і Тренінг» (м. Київ), сертифікат про підвищення кваліфікації, тема: «Інноваційні методи викладання: новітнє в європейській освітній практиці», 30 листопада 2013 року.
2013 р. – Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова, Інститут інноваційних технологій і змісту освіти МОН України, Всеукраїнська мережа ЛЖВ (м. Київ), сертифікат про підготовку на тренінгу з інституалізації спеціальності «Здоров’я людини*» у педагогічних ВНЗ в рамках проекту «Посилення спроможності педагогів у забезпеченні дієвої профілактики ВІЛ/СНІДу, протидії стигмі і дискримінації» за фінансової підтримки Глобального фонду, 15 травня 2013 року.
2013 р. – Науково-методичний центр «Медичні інноваційні технології», Центр психосоматичної реабілітації та поліпшення якості життя «Психо+Соматика і консультування» (м. Київ–м. Чернігів), сертифікат учасника курсів № 130430-25, тема: «Психологічна медицина: психосоматика і гомеопатія», 30 квітня 2013 року.
2008 р. – Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова, Інститут інноваційних технологій і змісту освіти МОН України, ПРООН в Україні (м. Київ), сертифікат+посвідчення про підготовку на курсах підвищення кваліфікації викладачів ВНЗ України, тема: «Формування лідерства і прихильності до здорового способу життя у військовослужбовців і працівників правоохоронних органів України (за фінансової підтримки ПРООН в Україні), 05 липня 2008 року.
2008 р. – Проект HOPE Представництво в Україні, Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова, Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні (м. Київ), посвідчення про підготовку на курсах підвищення кваліфікації викладачів ВНЗ України, тема: «Формування здорового способу життя та профілактики ВІЛ/СНІДу у в учнів початкової школи на основі розвитку життєвих навичок» за проектом HOPE (за підтримки Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні) + сертифікат про підготовку на семінарі по шкільній програмі превентивної освіти для учнів початкової школи загальноосвітніх навчальних закладів, 12 вересня 2008 року.
2004 – Bioptron AG (Швейцарія), (м. Київ), сертифікат медичного консультанта Bioptron (система світло- та кольоротерапії Bioptron), 15 червня 2004 року.
ВІДЗНАКИ ТА НАГОРОДИ
Почесна грамота університету (наказ № 47вк/І від 04.03.2010 р.)
Оголошена подяка (наказ № 181вк/І від 26.05.2011 р.)
Почесна грамота управління освіти Чернігівської міської ради (наказ № 427 від 27.09.2011)
Почесна грамота університету (наказ № 67вк/І від 20.03.2014 р.)
Почесна грамота управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації (наказ № 32 від 17.05.2016)
Сертифікати
Кудін Сергій Федорович
Доцент кафедри біологічних основ фізичного виховання, здоров’я і спорту, кандидат педагогічних наук, декан факультету фізичного виховання.
e-mail:
Google scholar
Читати далі...
ОСВІТА
Ленінградський педіатричний медичний інститут (базова освіта).
Київський медичний інститут (інтернатура з психіатрії))
ДОСВІД ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
В університеті працює з 1994 року.
З 2000 по 2005 рік – завідувач кафедри основ медичних знань і охорони здоров’я дітей.
На кафедрі БОФВЗС працює з 2005 року.
НАУКОВИЙ СТУПІНЬ, ВЧЕНЕ ЗВАННЯ
Кандидат педагогічних наук, доцент
ДИСЦИПЛІНИ, ЩО ВИКЛАДАЄ
Основи медичних знань, Валеологія, Педіатрія, Спортивна медицина.
Здійснює керівництво курсовими і бакалаврськими роботами студентів (освітній ступінь «бакалавр»)
ДИСЕРТАЦІЙНА ПРАЦЯ
Формування культури саморегуляції майбутніх учителів фізичного виховання у процесі вивчення валеологічних дисциплін,13.00.02 – теорія та методика навчання (фізична культура, основи здоров’я)
СФЕРА НАУКОВИХ ІНТЕРЕСІВ
«Теоретичні і методичні засади формування, збереження та зміцнення психічного здоров’я студентів,молоді та осіб з обмеженими можливостями»..
ПРОФЕСІЙНА І ГРОМАДСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ
Науковий консультант КЗ «Замглайський психоневрологічний інтернат».
СТАЖУВАННЯ
2022 р. міжнародне науково-педагогічне стажування на тему «Шляхи підвищення якості освіти в галузі фізичного виховання та спорту в сучасних умовах» у галузі знань «Фізична культура і спорт» (обсягом 6 кредитів, 180 год) на базі Куявського університету у місті Влоцлавек, Республіка Польща. Сертифікат Ph-EdSI-290804-KSW від 09.10.2022.
ВІДЗНАКИ ТА НАГОРОДИ
Грамота університету (2001 р.), Оголошена подяка (2007, 2008, 2017 рр.), Нагороджений Почесною грамотою університету (2016 р.)
Сертифікати
Кійко Тетяна Борисівна
Кандидат педагогічних наук, доцент кафедри біологічних основ фізичного виховання, здоров’я і спорту, методист заочного відділення.
Google scholar
Коди відповідно до міжнародних реєстрів вчених:
ORCID ID: 0000-0002-4642-4875
Researcher ID: AAC-7757-2020
Читати далі...
ДИСЦИПЛІНИ, ЩО ВИКЛАДАЄ
Гігієна та основи здоров’я, Загальні основи фізичної реабілітації.
Здійснює керівництво курсовими і дипломними проєктами студентів, керівництво студентами під час виробничої, науково-педагогічної практик.
В університеті працює з 1997 року.
Має понад 40 наукових публікацій. Сфера наукових інтересів: напрям здоров'язбереження в освіті, здоров'яформуючі технології.
Пройшла науково-педагогічне стажування в Університеті Марії Кюрі-Склодовської (Республіка Польща) на тему "Інноваційні методи організації освітнього процесу в галузі педагогіки і психології в Україні та країнах ЄС", 2019 р.
Девіз: «У світі нема обмежень крім тих, які ти сам собі створюєш».
Улюблена цитата: "Щоб дійти до мети, треба перш за все йти" (Оноре де Бальзак)
Сертифікати
Катаєва Лариса Всеволодівна
Старший лаборант.
В університеті працює з 1988 року.
Має ряд наукових публікацій.
Улюблена цитата: «Чого б ти не навчався, ти навчаєшся для себе» (Петроній).
Полулях Ганна Вікторівна
Старший лаборант.
В університеті працює з 1990 року.
Має 13 наукових публікацій.
Девіз: «Не маючи терпіння, нічому не навчишся!».