Нагальна необхідність у фахівцях з іноземної мови зумовила відкриття 1991 року спеціальності «Історія та англійська мова» в межах історичного факультету. Упродовж 17 років здійснювалася підготовка вчителів історії й англійської мови кваліфікованими фахівцями історичного факультету, кафедрою англійської філології зокрема. На цьому процес становлення факультету не зупиняється й 2004 року розпочато набір студентів на спеціальність «Мова та література (англійська)», на якій готували вчителів англійської мови й зарубіжної літератури. Саме розвиток спеціальностей «Історія та англійська мова» й «Мова та література (англійська)», а також потреба у фахівцях з іноземної й української мов зумовили відкриття філологічного факультету.
Сьогодні в складі факультету функціонує 5 кафедр: педагогіки та методики викладання іноземних мов, германської філології, української мови та літератури, філософії та культурології, іноземних мов.
Професорсько-викладацький склад факультету готує фахівців освітніх ступенів «бакалавр» і «магістр» за такими спеціальностями:
- Філологія. Мова і література (англійська). Додаткова спеціальність: німецька мова.
- Філологія. Українська мова і література. Додаткова спеціальність: англійська мова.
- Філологія. Українська мова і література. Спеціалізація: режисура шкільних театрів.
- Філологія. Українська мова і література. Спеціалізація: редагування освітніх видань.
- Філологія. Українська мова і література. Спеціалізація: художня культура.
Форми навчання – денна, заочна.
Кафедри факультету співпрацюють з міжнародними асоціаціями TESOL, IATEFL, з посольствами США, Канади, з Британською Радою, Інститутом Гете, українською діаспорою в Канаді, підтримують тісні зв’язки з вищими навчальними закладами в Україні, Росії, Білорусі, Британії, США, Канаді.