Новини та події
Чи є у атомів серце?
30 червня незважаючи на літні канікули для допитливих школярів став днем пізнання методів дослідження будови молекул. Доцент кафедри хімії, технологій та фармації Віктор Янченко разом з учнями ліцею №22 м. Чернігова та ЧОНЛ з’ясовували Чи є у атомів серце?, розглядаючи спектри протонно-магнітного резонансу, які дозволяють проникнути у таємниці будови молекул. Як показав досвід профорієнтаційної роботи на кафедрі, найбільш ефективними є саме активні форми взаємодії з майбутніми абітурієнтами. Вони дозволяють знайти спільні інтереси та одночасні підвищити рівень теоретичної підготовки учнів з хімії.
Кубок ректора НУЧК–2025 — спортивне свято до 325-річчя університету!
28 червня 2025 року в Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка відбулося справжнє свято спорту та єдності ‒ Кубок ректора, приурочений до 325-річчя заснування університету.
Уперше в рамках Кубка ректора було проведено відкриті змагання з настільного тенісу серед здобувачів освіти, а також турнір із пляжного волейболу. Обидва заходи стали частиною масштабної ініціативи з популяризації здорового способу життя, розвитку молодіжного лідерства та вшанування університетських традицій.
Змагання організовано з ініціативи ректора НУЧК, доктора юридичних наук, професора Олега Шеремета та за підтримки Чернігівської обласної організації ВФСТ «Україна» (директор ‒ Андрій Кужельний, заслужений працівник фізичної культури і спорту України, заслужений тренер України, майстер спорту України).
Настільний теніс
Особливою подією турніру стала участь ветеранів Збройних Сил України, запрошених до фінального етапу змагань. Це стало потужним символом єдності, вдячності та сили духу.
Призери серед чоловіків:
Олександр Білащенко — ліцей №1, м. Чернігів
Дмитро Зімовнов — студент кооперативного фахового коледжу
Сергій Москаленко — ветеран ЗСУ
Призерки серед жінок:
Дар’я Самосуд — студентка НУЧК
Анастасія Павлюк — студентка НУЧК
Злата Авраменко — вихованка Корюківської ДЮСШ
Серед ветеранів ЗСУ найсильнішими виявилися:
Григорій Маханьков
Костянтин Косабрюхов
Юрій Гончар
Пляжний волейбол
Не менш емоційним і динамічним був турнір із пляжного волейболу серед дівчат. Учасниці продемонстрували яскраву гру, злагоджену командну взаємодію та справжній спортивний запал.
Призерки:
Катерина Кужельна / Анастасія Миронцова
Анастасія Тимко / Юлія Солодовник
Софія Тимошенко / Аліна Слободянюк
Висловлюємо щиру вдячність ректору, Олегу Шеремету ‒ за натхненну ініціативу, активну участь у підготовці, особисту присутність на заході та послідовну підтримку розвитку студентського спорту в університеті.
Щиро дякуємо також Андрію Кужельному, проректору НУЧК, директору ЧОО ВФСТ «Україна», за постійну підтримку спортивних ініціатив університету, небайдужість і вагомий внесок у розвиток фізичної культури серед здобувачів освіти.
Окрема подяка безпосереднім організаторам заходу ‒ кафедрі фізичного виховання та хореографії (завідувачка ‒ Тетяна Жлобо, майстер спорту України) та доценту Миколі Лазаренку, який виступив не тільки співорганізатором, а й ведучим урочистої частини заходу.
Дякуємо Віктору Кошмалу за прекрасні фото, що зберегли найяскравіші миті Кубка ректора НУЧК!
Ці змагання стали чимось більшим, ніж просто спортивним дебютом. Вони започаткували нову університетську традицію, де перемога вимірюється не лише рахунком, а й людяністю, згуртованістю та повагою один до одного.
Слідкуйте за наступними подіями НУЧК, підтримуйте спорт і долучайтеся до спільноти, яка пам’ятає, поважає й надихає.
Мить, що назавжди: вручення дипломів бакалаврам 2025 Факультет фізичного виховання НУЧК імені Т.Г.Шевченка
Несіть світло людяності й силу духу, які ми разом плекали всі ці роки. Успіху — на кожному новому рубежі!
Низький уклін та щира подяка Збройним Силам України!
Саме завдяки вам ми маємо змогу сьогодні вручати дипломи, святкувати досягнення, будувати майбутнє
Дякуємо Віктору Кошмалу за прекрасні фото.
Розвиток співпраці з НАН України
24 червня 2025 року підписана нова угода, яка розширює зв’язки НУЧК імені Т.Г. Шевченка з Національною Академією наук України. Нашим новим партнером став Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії ім. В.П. Кухаря. Ця угода упорядковує вже розпочату співпрацю та надає нових можливостей розвитку ОП Хімія, яка реалізується на кафедрі хімії, технологій та фармації та успішно пройшла акредитацію у цьому навчальному році.
Співпраця з готелем Chevalier Panorama (Буковель)
Новою базою практики для здобувачів вищої освіти за ОП Готельно-ресторанна справа (гарант доцент кафедри хімії, технологій та фармації, к.т.н. Надія Лапицька) у цьому навчальному році став готель Chevalier Panorama. Він знаходиться в селі Яблуниця Івано-франківської області з якого починається курорт «Буковель». Практикантами-першопроходцями стали відповідальні студентки 3 та 1 курсів Вероніка Большак та Мирослава Сінебок. Вони гідно продемонстрували набуті під час навчання на зазначеній ОП знання та навички. Це стало підґрунтям для пропозиції від керівництва спортивного готелю Chevalier Panorama залишитися працювати на весь курортних сезон.
Підвищення кваліфікації для розвитку спеціальності J2 Готельно-ресторанна справа та кейтеринг
Гарант ОП Готельно-ресторанна справа (спеціальність J2 Готельно-ресторанна справа та кейтеринг) доцент кафедри хімії, технологій та фармації, к.т.н. Лапицька Надія Василівна 25 червня 2025 року відвідала важливий для розвитку програми вебінар, організований компанією «Бізнес-конструктор». Тема вебінару «Чому одні готелі зростають, а інші закриваються? Розбір стратегій, що масштабують прибуток». На вебінарі були розглянуті важливі аспекти розвитку готелів і туристичного бізнесу в Україні, проведені паралелі з європейським досвідом, проаналізовані причини нижчої конкурентоспроможності індустрії гостинності України порівняно з європейськими країнами.
Наш новий партнер – підприємство «ПЕТ Технолоджиз»
26 червня 2025 року відбулося підписання Договору про співробітництво між Національним університетом «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка та Товариством з обмеженою відповідальністю «ПЕТ Технолоджиз».
Документ було підписано ректором нашого університету, професором Олегом ШЕРЕМЕТОМ та виконавчим директором підприємства Максимом ПОЛЯНСЬКИМ.
Метою укладеного Договору є налагодження та підтримка конструктивного співробітництва у сфері науково-дослідної та науково-практичної діяльності, а також за іншими напрямками.
У межах співпраці передбачається об’єднання зусиль Сторін у напрямку організації проходження виробничої практики, стажувань для здобувачів освіти, дотримання трудових прав і гарантій молодих спеціалістів, що отримують перше робоче місце на підприємстві та інше.
Під час підписання Договору ректор університету, професор Олег ШЕРЕМЕТ та виконавчий директор Товариства з обмеженою відповідальністю Максим ПОЛЯНСЬКИЙ обмінялися думками щодо викликів та загроз, які виникають перед закладами вищої освіти та економічно-активними підприємствами в умовах повномасштабної агресії російської федерації. Максим ПОЛЯНСЬКИЙ подякував ректорові нашого університету, всьому трудовому колективу за високий рівень підготовки фахівців. На підприємстві зараз працюють більше десяти наших випускників, зокрема Навчально-наукового інституту професійної освіти та технологій та філологічного факультету.
НУЧК імені Т.Г.Шевченка і надалі розвиватиме дієву співпрацю з господарюючими суб’єктами реального сектора економіки, забезпечувати високий рівень підготовки фахівців, відповідно до сучасних вимог.
За інформацією відділу міжнародних зв’язків та соціального партнерства.
ІІ Всеукраїнська онлайн-конференція з міжнародною участю «СТРАТЕГІЇ ТА ПРАКТИКА ОРГАНІЗАЦІЇ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ В УМОВАХ НЕВИЗНАЧЕНОСТІ: НОВІ ВИКЛИКИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РЕАЛІЗАЦІЇ»
ІІ Всеукраїнська онлайн-конференція з міжнародною участю «СТРАТЕГІЇ ТА ПРАКТИКА ОРГАНІЗАЦІЇ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ В УМОВАХ НЕВИЗНАЧЕНОСТІ: НОВІ ВИКЛИКИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РЕАЛІЗАЦІЇ»
25 травня 2025 року відбулася ІІ Всеукраїнська онлайн-конференція з міжнародною участю «СТРАТЕГІЇ ТА ПРАКТИКА ОРГАНІЗАЦІЇ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ В УМОВАХ НЕВИЗНАЧЕНОСТІ: НОВІ ВИКЛИКИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РЕАЛІЗАЦІЇ».
Пленарне засідання розпочалося виступом Тараса Олефіренка, кандидата педагогічних наук, професора, декана педагогічного факультету Українського державного університету імені Михайла Драгоманова на актуальну тему «Травмоінформована педагогіка в українській освіті: результати реалізації міжнародного проєкту «EU4YOUTH-Postconflict Education and Trauma-Informed Pedagogy Programme». Було розкрито досвід системного впровадження заходів психологічної, психосоціальної підтримки педагогів і школярів на базі ЗВО, закцентовано на необхідності дбайливого ставлення освітян до власного ментального здоров'я.
Науковиця Maria Aleksandrovich, Doktor Psychologii, Zastępca Dyrektora Instytutu Pedagogiki i Psychologii ds. Kształcenia i Studentów, Kierownik Zakładu Psychologii, Uniwersytet Pomorski w Słupsku висвітлила потенціал арттерапевтичних практик, зокрема пластилінографіки, для підвищення психічного ресурсу здобувачів освіти, вплив на їхні творчі здібності, дрібну моторику, сенсорний розвиток.
Оновленню ціннісних орієнтирів, задекларованих в нормативній базі початкової освіти, подоланню освітніх втрат, психосоціальній підтримці в освіті було присвячено доповідь Інни Хижняк, доктора педагогічних наук, професора, завідувача кафедри теорії і практики початкової освіти ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет». Було висвітлено роль міжнародних організацій в реалізації зазначених цілей.
Логічним продовженням теми збереження ментального здоров'я педагогів в умовах постконфліктного суспільства став виступ Олени Матвієнко, доктора педагогічних наук, професора, завідувача кафедри початкової освіти та інноваційної педагогіки Українського державного університету імені Михайла Драгоманова. Його акцентами були травмоінформована педагогіка, емоційне лідерство, кризовий менеджмент в освіті, соціально-емоційні компетентності.
Про шляхи реалізації компетентнісного потенціалу освітніх галузей в контексті відповідності вимогам Державного стандарту учасники/учасниці конференції дізналися з доповіді Людмили Лисогор, заступниці начальника відділу змісту освіти Українського інституту розвитку освіти, кандидата біологічних наук, доцента кафедри початкової освіти Криворізького державного університету. Також було порушено питання реалізації ключових компетентностей, зокрема природничої, через STEM-освіту.
Фокус уваги на підготовці майбутніх педагогів дошкільної освіти в контексті ідей сталого розвитку було зосереджено в пленарному виступі кандидата педагогічних наук, професора, завідувача кафедри теорії та методики дошкільної освіти Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Людмили Мацук.
Наприкінці засідання Світлана Скворцова, доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондентка НАПН України, завідувач кафедри математики і методики її навчання Державного закладу «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського» поділилася результатами дослідження використання вчителями штучного інтелекту в роботі.
Пленарне засідання завершилося підбиттям підсумків доктором педагогічних наук, професором, деканом факультету дошкільної, початкової освіти і мистецтв Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка Світланою Стрілець.
На секційному засіданні провідні науковці та практики обговорили актуальні проблеми та інноваційні підходи в сучасній освіті.
Тетяна Васютіна, доктор педагогічних наук, професор Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, представила доповідь, в якій продемонструвала, як музейна педагогіка може стати ефективним засобом для розвитку соціально-емоційних навичок у майбутніх вчителів початкової школи, що є критично важливим для формування гармонійної особистості учня.
У доповіді Марини Коновальчук, кандидата педагогічних наук, доцента кафедри дошкільної та початкової освіти Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка, психотерапевта-інтерна наголошено на інтеграції педагогічних та психотерапевтичних підходів, що є життєво необхідним в умовах швидких змін, зростаючих психоемоційних навантажень та необхідності розвитку цілісної особистості.
Доповідь Тетяни Богдан, кандидата педагогічних наук, доцента кафедри дошкільної та початкової освіти Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка щодо проєктної діяльності студентів спеціальності «Дошкільна освіта» продемонструвала, що ініціативи студентів та викладачів дозволяють розв’язувати важливі соціальні питання, пов’язані із допомогою постраждалим внаслідок війни.
Наприкінці засідання Анна Шпеко, здобувач СВО «доктор філософії» Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка
презентувала розроблений нею та деканом факультету, професором Світланою Стрілець курс підвищення кваліфікації щодо формування соціально-емоційних навичок молодших школярів засобами цифрових технологій.
Завершилося секційне засідання підведенням підсумків завідувачем кафедри дошкільної та початкової освіти, кандидатом педагогічних наук, доцентом Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка Іриною Турчиною.
ІІ Всеукраїнська онлайн-конференція з міжнародною участю «Стратегії та практика організації освітнього процесу в умовах невизначеності: нові виклики та перспективи реалізації» стала вагомим внеском у розвиток педагогічної науки та практики, підкресливши важливість постійного пошуку нових шляхів для вдосконалення освіти, а також платформою для обміну досвідом та ідеями, що визначатимуть напрямки подальших досліджень, сприятимуть покращенню якості освітнього процесу.
Пленарне засідання
Дискусійні лінійки
Практика першокурсників спеціальності 241 Готельно-ресторанна справа
Цьогорічні першокурсники ОП 241 Готельно-ресторанна справа вперше для себе проходять виробничу практику. Практика, організована гарантом ОП, доцентом кафедри хімії, технологій та фармації Надією Лапицькою, відбувається на підприємствах гостинності м. Чернігова, Івано-Франківської області та за договором про співпрацю із компанією SkillSprint на підприємствах гостинності у Болгарії. Здобувачі освіти узагальнюють знання і навички, що отримали протягом першого навчального року, більшою мірою розуміють майбутню професію, набувають комунікативних навичок спілкування і вирішення різних ситуацій.
НУЧК імені Т.Г. Шевченка дбає про набуття професійних якостей у своїх майбутніх випускників!
«Європейський досвід протидії дезінформації та пропаганді: базові навички для вчителя майбутнього»
На філологічному факультеті Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка протягом 2024-2025 н. р. продовжувалася реалізація грантового проєкту Erasmus+ Jean Monnet «Європейський досвід протидії дезінформації та пропаганді: базові навички для вчителя майбутнього» (Грантова Угода № 101127022 — NETTING).
Учасники гранту Світлана Гергуль, Марина Ольховик, Лариса Городнича, Владислав Ольховик та Марина Кеда прочитали для студентів освітнього ступеня «магістр» авторський курс «Європейський досвід протидії дезінформації та пропаганді», а також провели гурткові зустрічі та дискусійні клуби, під час яких студенти університету аналізували сучасні медіатексти, виконували практичні завдання з фактчекінгу, а також моделювали комунікативні ситуації в ролях експертів, журналістів, редакторів, правозахисників. Окрема увага була приділена профорієнтаційній роботі зі старшокласниками Чернігова та Чернігівської області, зокрема, проведено серію заходів для ознайомлення з основами медіаграмотності, типами неправдивої інформації, формування вміння аналізувати новини та критично мислити в контексті майбутньої професійної реалізації. Інтерактивні формати сприяли активному залученню школярів та позитивному зворотному зв’язку від учителів.
У межах програми було підготовлено та видано підручник, який систематизує теоретичні засади та практичні інструменти протидії дезінформації. Видання отримало схвальні відгуки фахівців і вже використовується в навчальному процесі та на тренінгах з підвищення кваліфікації педагогів. Для підтримки навчального курсу також було розроблено та завантажено на сайт проєкту двома мовами (українською та англійською) серію презентацій, які допомагають візуалізувати складні теми, зробити матеріал доступнішим для здобувачів освіти, а також забезпечують методичну підтримку для викладачів, що бажають інтегрувати тематику курсу у свої дисципліни. Наразі команда працює над створенням практикуму, який покликаний стати ефективним інструментом для поглиблення навичок критичного аналізу інформації. Він міститиме тренінгові модулі, вправи з фактчекінгу, рольові сценарії, кейси для групової та індивідуальної роботи.
Знаковою подією програми стане міжнародна наукова конференція, яку заплановано провести в кінці жовтня 2025 року. У заході візьмуть участь провідні експерти з України та країн ЄС, науковців, освітян, представників громадських організацій, щоб обговорити результати впровадження програми, сучасні виклики інформаційної безпеки та перспективи розвитку медіаосвіти в освітньому середовищі. Запрошуємо до подальшої співпраці всіх зацікавлених!
Google Forms участі у конференції https://surl.li/tvutij
Сайт проєкту http://surl.li/iinrls
Група проєкту у Фейсбук http://surl.li/gjbpyv