Відділ – покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас – дводольні (Magnoliopsida)
Порядок – мальвоцвіті (Malvales)
Родина – липові (Tiliaceae)
Вид – Липа серцелиста, л. дрібнолиста (Tilia cordata Mill.)
Природний ареал Європа, Західний Сибір, в Україні – Полісся, Лісотеп, Північний Степ.
Наукова цінність Лісоутворююча, листопадна порода до 25 заввишки, стійка до умов міського середовища.
Біоморфологічна характеристика Дерево до 30 м заввишки з темно-сірою борозенчастою, дрібнотріщінуватою корою. Молоді пагони червонувато-бурі з дрібними сочевичками та темно-сірі на стовбурі й старих гілках. Коренева система на глибоких ґрунтах з сильним стрижневим й поверхневими коріннями, на ґрунтах з неглибоким заляганням ґрунтових вод поверхнева, зі слабо розвинутим стрижневим коренем. Пагони тонкі, жовтувато-зелені, коричневі, з сонячного боку темніші, голі. Бруньки косо яйцевидні до 8 мм завдовжки і 2,5 мм завширшки, голі, жовто-бурі, біля вершини волосисті. Складаються з 3 лусочок, з яких нижня довша за середину бруньки. Листки округлі, до 9 см діаметром, симетричні, серцевидні при основі, дрібно зубчасті, звершу темно-зелені, голі, знизу сизуваті з борідками рудих волосків в кутах жилок. Край листка пильчасто-зубчастий, зубці направлені до верхівки листка й дещо притиснуті до листкової пластинки, з хрящовидним закінченням. Від основи листка відходять 6 бічних жилок 1-го порядку. Черешки тонкі, голі, 3-4 см завдовжки. Рослина двостатева, квіткові бруньки закладаються весною року цвітіння на молодих пагонах, тому цвітуть у червні-липні. Квітки жовто-білі, духмяні, зібрані по 5-10 квіток в суцвіття – напівпарасольки з продовгувастим світлим покривним листком. Плоди – одногніздий горішок з дерев’янистим оплоднем, кулясті, до 7 мм діаметром, тонко повстисто опушені, з 1–2 насінинами – при весняному висіванні слід стратифікувати. Плодоносять з 8–15 року, в насадженнях з 25–30 року. Горішок овальний або обернено-яйцеподібний, гладкий, не опушений, тонкостінний, дозріває в серпні-вересні.
Екологічні особливості Відносно тіневитривала, переважно морозостійка, росте у перший період життя повільно, зимостійка, мезотроф. Газостійка, до ґрунтів вибаглива, хоч добре росте і на бідних опідзолених грунтах. Посуху переносить лише коротку, нетривалу, на занадто зволожених місцях росте погано. Термін життя – до 500 років.
Декоративність Висока (форма крони, листкової пластинки, квіток, плодів), цінна, медоносна, лікарська, ефіроолійна, деревинна й декоративна рослина, цукронос.
Рекомендації для насадження Великі довговічні дерева з густою щільною округлою кроною. Листки прості, цілісні, квітки жовті, з криловидними прицвітками, запашні, медоносні. У культурі в Україні здавна й повсюдно в різних типах насаджень, також у лісових насадженнях, полезахисних смугах, в парках і на вулицях. Частіше зустрічається разом з дубом, під його шатром вона зовсім не пригнічується, отже, при озелененні її можна саджати поруч з дубом. Ціниться за доброякісність деревини. Розмножують цю породу висіванням насіння після тривалої (біля 5 місяців) стратифікації.
Для підготовки використано літературу:
Кохно М.А., Пархоменко Л.І., Зарубенко А.У. Дендрофлора України. Дикорослі й культивовані дерева і кущі. Покритонасінні. Частина І. Довідник. [За ред. М.А. Кохна] – Киев: Фітосоціоцентр,– 2002. – 448 с.
Кохно М.А., Трофименко Н.М. [та ін.] Дендрофлора України. Дикорослі та культивовані дерева й кущі. Покритонасінні. Частина ІІ. [За ред. М.А. Кохна, Н.М. Трофименко] – К.: Фітосоціоцентр, – 2005. – 716 с.
Ворон В.П. Дерева та чагарники України. Атлас для практичних занять з дендрології. Х.: Нове слово, 2011. – 158 с.