Відділ – голонасінні (Pinophyta)
Клас – хвойні (Pinopsida)
Порядок – соснові (Pinales)
Родина – кипарисові (Cupressaceae)
Вид – Яловець китайський (Juniperus chinensis L.)
Природний ареал Північно-Східний Китай, Корея, Південна Маньчжурія.
Наукова цінність Високогірний вид (1400-2700 над рівнем моря), традиційний для китайських садів, цінний для бонсай-культури.
Біоморфологічна характеристика Вічнозелене кущ до 3 м, але в природі дерево до 20 - 25 м. Крона конічна або колоновидна, утворена висхідними гілками. Кора на стовбурах темно-коричнева або бура, на однорічних пагонах темно-зелена.
Хвоя молодих паростків і нижніх, старих гілок, голковидна, на верхніх гілках - лусочковидна і голубувато-зелена. Чоловічі екземпляри мають лише голковидну хвою; жіночі – лускаті, їх часто приймають за різні види.
Шишкоягоди дрібні, напівкулевидні, завдовжки 5 - 9 мм, багаточисельні темно-сині або синьо-чорні, з рясним восковим нальотом. У шишкоягодах 1 - 5 насінин завдовжки 3 - 5 мм, подовжено-яйцевидних, округлих, коричневих і блискучих.
Чоловічі шишки яскраво-жовті, рясні, з'являються не лише на лусочковидній, але й голковидній хвої.
Дводомна або однодомна рослина.
Тривалість життя до 500 - 1000 років.
Добре розвивається в умовах міста. Вид витримує задимленість і загазованість повітря. Погано переносить сухість повітря.
Екологічні особливості Середньовибагливий до вологи. Світлолюбний. Невибагливий до родючості ґрунту, в природі даний вид зростає на пагорбах з кам'янистими, вапняними ґрунтами. У культурі переважно вирощують його на свіжих і глибоких ґрунтах. Морозостійкий (до - 28 С0), але у перші роки життя кінчики пагонів часто підмерзають.
Декоративність Висока (хвоя колюча, зеленувато-блакитна з кремовими вкрапленнями).
Широко використовується у східному озелененні (навколо храмів і монастирів), є велика кількість на території «Забороненого міста» в Пекіні.
Рекомендації для насадження Для поодиноких і групових насаджень, а також для декорування кам'янистих гірок (обмеженого використання – на територіях медичних закладів, підприємств, пришкільні, дошкільні та вищі навчальні заклади, у наукових колекціях), (загального використання – парках, скверах) та (спеціального призначення – асортимент фірм) у солітерах та композиціях. Молоді рослини в перший рік посадки зростають повільно.
Розмножується насінням і живцями.
Для підготовки використано літературу:
Потоцька С.О. Ілюстрований атлас-довідник голонасінних міста Чернігова (видовий склад, еколого-біологічні особливості, рекомендації до культивування) – Чернігів, Золоті ворота: 2009. – 70 с.; кольор. обкл.