Відділ – голонасінні (Pinophyta)
Клас – хвойні (Pinopsida)
Порядок – соснові (Pinales)
Родина – кипарисові (Cupressaceae)
Вид – Яловець звичайний (Juniperus communis L.)
Природний ареал Північна й Середня Європа, Сибір, Північна Америка. В Україні – на Поліссі, в Карпатах, у північній частині лісостепу.
Наукова цінність Найпоширеніший вид хвойних у світі, має циркумполярний ареал (помірні широти Північної півкулі).
Біоморфологічна характеристика Вічнозелене дерево або кущ висотою 8 - 12 м, крона правильна вузькопірамідальна або неправильна, майже сланка. Кора сірувато-бура, а молоді пагони бурувато-зелені.
Хвоя голчаста, колюча розміщена на пагонах мутовками по 3 штуки в кожній, довжина 8 - 12 мм, з сизуватою продиховою смужкою на верхній стороні.
Шишкоягоди округлі або циліндричні, м’ясисті, недозрілі - зелені, при дозріванні синьо-чорні, діаметр до 8 мм, в одній шишкоягоді від 1 до 3 насінин.
Пилкує у квітні – травні, роздільностатеві: є чоловічі і жіночі екземпляри.
Тривалість життя до 2000 років.
Вид погано витримує міські умови, зокрема забруднення повітря, задимленість.
Екологічні особливості Невибагливий до вологи, але короткочасно може переносити надмірну вологість. Тіньовитривалий, але добре зростає в освітлених місцях. Добре росте на легких кислих ґрунтах, погано переносить засоленість. Морозостійкий (до - 40 С0).
Декоративність Середня (колір хвої, шишкоягоди).
Рекомендації для насадження Для поодиноких, групових посадок, живих огорож, алей, висадки на галявинах (на території всіх типів насаджень, крім ґрунтозакріплюючих, вуличних, звалищ та смітників) у вигляді солітерів, ландшафтних груп, алей.
Форми: 'Притиснута Золотава', 'Золотава Конус', 'Ірландська', 'Повзучий', 'Сентінел'.
Добре переносить стрижку.
Розмножується насінням, живцями, щепленням.
Для підготовки використано літературу:
Потоцька С.О. Ілюстрований атлас-довідник голонасінних міста Чернігова (видовий склад, еколого-біологічні особливості, рекомендації до культивування) – Чернігів, Золоті ворота: 2009. – 70 с.; кольор. обкл.