Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка
T.H. Shevchenko National University «Chernihiv Colehium»
НУЧК імені Т.Г Шевченка

32

32

 

Відділ – покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас – дводольні (Magnoliopsida)
Порядок – крапивоцвіті (Urticales)
Родина – тутові (Moraceae)
Вид – Шовковиця біла, тутове дерево (Morus alba L.)

Природний ареал У дикому стані не відома, первинне походження - східні райони Китаю, в Європі культивують з XII ст., в Америці – з XVI ст., в Україні вирощується понад 500 років.

Наукова цінність Ресурсний вид із значною натуралізацією й широкою практичною сферою використання.

Біоморфологічна характеристика Листопадне дводомне дерево до 15–20 м заввишки, зі стовбуром до 60–80 см в діаметрі, з шароподібною, густою кроною. Кора світло-сіра, з віком бура, тріщинувата. Крона розлога, округла, густа. Молоді гілки сірувато-бурі, опушені; соч. блідо-руді. Бруньки видовжені, червоно-бурі, загострені, голі. Листки темно-зелені, гладенькі або шершаві від бородавчастих горбиків, широкоовальні або яйцеподібні, біля основи серцеподібні, округлі або зрізані, на верхівці гострі, по краю - крупно-городчасто-зубчасті. У молодих пагонів листки розсічені на лопаті (3–7) різноманітної форми і глибини, довжиною 6–15 см; чершки тонкі, коротше листків. Притаманна гетерофілія. Квітки двостатеві, пазушні, повислі, дрібні. Плоди довжиною 1-2,5 см, білі, біло-рожеві, на довгій ніжці, соковиті, несправжня складна соковита кістянка. Кісточки округло-кулясті, світло-бурі, 2 мм завдовжки і 1,5 мм шириною. Цвітуть в IV-V місяці. Стиглі супліддя 1-2,5 см довжиною, насіння (горішки) кулясті, світло-бурі 2x1,5 мм. Плоди достигають в VI—VIІ місяці. Плодоносить з 9 років, через 2-3 роки.

Екологічні особливості Світлолюбна, відносно холодо- і морозостійка, відносно солевитривала, посухостійка, невибаглива до ґрунту, стійка до забруднення, має ґрунтозакріплюючі властивості,
Термін життя – росте до 40-50, живе – до 200–300 років.

Декоративність Середня (форма крони, листків, суплідь), має харчове, лікарське й декоративне значення.

Рекомендації для насадження Культивується з давніх часів як. кормова рослина для шовковичного черв'яка, а також як текстильна, їстівна та декоративна рослина в озелененні, для створення живоплотів, у VII ст. завезена разом з шовковичними черв'яками до Європи. Відомо більше як 400 сортів і культиварів (форм).Культивари 'Globosa', 'Pendula', 'Pyramidalis', 'Tatarica', 'Cuculata'. Розмножується щепленням, відсадками, насінням.

 

Для підготовки використано літературу:
Кохно М.А., Пархоменко Л.І., Зарубенко А.У. Дендрофлора України. Дикорослі й культивовані дерева і кущі. Покритонасінні. Частина І. Довідник. [За ред. М.А. Кохна] – Киев: Фітосоціоцентр,– 2002. – 448 с.
Кохно М.А., Трофименко Н.М. [та ін.] Дендрофлора України. Дикорослі та культивовані дерева й кущі. Покритонасінні. Частина ІІ. [За ред. М.А. Кохна, Н.М. Трофименко] – К.: Фітосоціоцентр, – 2005. – 716 с.
Ворон В.П. Дерева та чагарники України. Атлас для практичних занять з дендрології. Х.: Нове слово, 2011. – 158 с.

Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г.Шевченка

T.H. Shevchenko
National University
«Chernihiv Colehium»

КОНТАКТИ

З нами можна зв'язатись за вказаними контактами

Адреса: 14013, м Чернігів вул. Гетьмана Полуботка, 53

Телефони:

Приймальна комісія (0462) 941-081

(073) 104 82 73
(096) 506 28 20

Приймальня ректора (0462) 941-170

Загальний відділ (0462) 941-178

 

Ми в соціальних мережах FB IG YT TG TG