Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка
T.H. Shevchenko National University «Chernihiv Colehium»
НУЧК імені Т.Г Шевченка

30

30.1

  

Відділ – покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас – дводольні (Magnoliopsida)
Порядок – розоцвіті (Rosales)
Родина – розові (Rosaceae)
Вид – Хеномелес японський, айва японська (Chaenomeles japonica (Thunb.)Lindl.) Природний ареал Японія, Китай, у Європу та країни Азії вид потрапив у XVIII ст.

Наукова цінність Листопадний або вічнозелений кущ заввишки до 1 м.

Біоморфологічна характеристика Кущ від 1,5 до 3 м заввишки. Гілки розкидисті, оливково-зеленого кольору, голі, з колючками 1–1,5 см завдовжки. Бруньки дрібні, опушені. Листки за формою від яйцеподібних до продовгувато-яйцеподібних, завдовжки 3–8 см, на верхівці коротко-загострені, до основи поступово звужені, гостропильчасті по краю. Забарвлення весною червонувате, пізніше темно-зелене, знизу листки світліші; поверхня блискуча, гола з обох сторін; черешки 6–12 мм завдовжки; прилистки брунькоподібні, по краю зубчасті, завдовжки до 2 см. Листки не опадають до кінця осені. Квітки великі (діаметром 5 см) зібрані у суцвіття по 2– 6 квіточок, розташовані на коротких квітконіжках на минулорічних пагонах; віночок брунатно-червого кольору (іноді рожевий або білий), чашечка з цілокраїми чашолистиками, стовпчики зазвичай голі. Квітки не самозаплідні. Плід – яблуко, яйцеподібно-округлої форми, зелено-жовті, до 5 см в діаметрі, плямисті, з маленькими крапочками на поверхні. Достигають у вересні-жовтні, мають дуже приємний аромат. Маса плоду 20-100 г. Плоди надзвичайно корисні (вітаміну С в них в 5 разів більше, ніж в лимонах), і зберігають ці властивості після термічної обробки (варення, джеми та інше). Цвіте до розпускання листя у березні-травні. Плодоношення настає на 2-3 році вирощування, у вересні-жовтні.

Екологічні особливості родючих свіжих ґрунтів, сонячних відкритих ділянок, проте у затінку рослини також добре приживаються (але рясне цвітіння і плодоношення забезпечують тільки на добре освітлених місцях). Мають високу морозо- і посухостійкість, повільний ріст, але формують потужну кореневу систему. Рослини стійкі до захворювань, а також димо- та газостійкі.

Декоративність Висока (рожеві квітки, лимонно-жовті плоди), використовується для живоплотів та окремих групових композицій.

Рекомендації для насадження Переносить стрижку крони. Через 4–5 років від висадки кущ бажано проріджувати обрізкою, оскільки саме 3–-4 річні пагони максимально забезпечують формування квіток і плодів. Довгі пагони слід регулярно вкорочувати для стимуляції розвитку бокових гілок. Розмножується насінням, відсадками, живцями.

 

Для підготовки використано літературу:
https://ieenas.org/p/khenomeles-iaponskii/#lg=2&slide=10

Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г.Шевченка

T.H. Shevchenko
National University
«Chernihiv Colehium»

КОНТАКТИ

З нами можна зв'язатись за вказаними контактами

Адреса: 14013, м Чернігів вул. Гетьмана Полуботка, 53

Телефони:

Приймальна комісія (0462) 941-081

(073) 104 82 73
(096) 506 28 20

Приймальня ректора (0462) 941-170

Загальний відділ (0462) 941-178

 

Ми в соціальних мережах FB IG YT TG TG