Відділ – покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас – дводольні (Magnoliopsida)
Порядок – розоцвіті (Rosales)
Родина – розові (Rosaceae)
Вид – Таволга японська (Spirаea japonica L.)
Природний ареал Японія, Китай, вид поширений у Європі й Північній Америці у культурі з 1870 року.
Наукова цінність Листопадний кущ, що має широку сферу використання в ландшафтному дизайні.
Біоморфологічна характеристика Листопадний прямостоячий кущ до 2 м заввишки з округло-компактною кроною, густо гіллястий, з віком у два рази ширший, ніж молодий. Крона куляста, щільна. Пагоні прямі, мало галузяться.. Пагони червоно-бурі, вертикально розміщені. Листки темно-зелені (нижня сторона листків має світліший сіруватий відтінок), а на осінь палітра змінюється на яскраві охристі відтінки, або жовті чи оранжеві. Розташовані листки почергово; еліптичні або загострено-яйцеподібні за формою; 1,5–3 см завдовжки і 1,7 см завширшки; щільні. За рахунок листків і пагонів створюється дуже декоративний ефект компактної, пишної, кулястої за формою (схожою на подушку) крони. Квітки двостатеві червоно-лілово-рожеві, плоскі, округлі; діаметром до 0,5 см; зібрані у щитоподібні суцвіття 3 – 4 см у діаметрі, розташовані на верхівках гілок. Цвітіння в червні-липні на однорічних пагонах. Тривалість казково-рясного цвітіння до 1,5 місяця. Плоди багатонасінна збірна листянка. Плід – суха листянка, дозріває в середині літа. Насінини плоскі, ланцетовидно-коричневі, 1,5-2 см завдовжки, 0,5 мм завшириною, крилаті. Росте дуже повільно (річний приріст – 10 см у висоту і 15 см в ширину), декоративність зберігає до 20 років. Екологічні особливості Світлолюбна, морозостійка, посухостійка; невибаглива до ґрунту, надає перевагу рівномірно свіжим, вологим, не дуже бідним дренованим субстратам.
Декоративність Середня (квітки, листки), для створення декоративних груп, солітерів, бордюрів і живих огорож, альпійських гірок та як ґрунтопокривний вид.
Рекомендації для насадження Характеризується широкою сферою використання в ландшафтному дизайні – рекомендується для окремих і групових посадок, декоративних груп, бордюрів, водойм; ідеальний варіант для обрамлення каменів, внесення яскравих елементів; від бордюрів і живих огорож до альпійських гірок та в ролі ґрунтопокривних рослин, на схилах, замість газону, поєднується з хвойними, іншими спіреями, барбарисами, перстачем, лавандою, звіробоєм та ін.
Розмножується звичайним поділом куща і за умови достатнього поливу – легко вкорінюється. Культивари / форми: 'Літл Прінцес', 'Shirobana'.
Для підготовки використано літературу:
Ворон В.П. Дерева та чагарники України. Атлас для практичних занять з дендрології. Х.: Нове слово, 2011. – 158 с.
https://ieenas.org/p/tavolga-iaponska-litl-printces-spireia-iaponska-litl-printcesc/