Відділ – покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас – Дводольні (Magnoliopsida)
Порядок – Самшитоцвіті (Buxales)
Родина – Самшитові (Buxaceae)
Вид – Самшит вічнозелений, буксус (Buxus sempervirens L.)

Природний ареал Середземномор'я, приатлантичні райони Європи; в Україні – культивується в садах і парках.

Наукова цінність вічнозелений, довгорічний вид (дерево або кущ), який доживає до 400-500 років; найтвердіша європейська деревна порода.

Біоморфологічна характеристика Це вічнозелений кущ до 2 м заввишки чи невеличке однодомне деревце, частіше до 6 – 8 м у висоту. Кора пагонів сіро-жовта й гладенька, на старих деревах вона дещо тріщинувата. Крона самшиту густа, молоді пагони її гілок висхідні й тонкі, дещо чотиригранні, опушені, з густо розміщеними листками. Листки самшиту вічнозеленого прості й супротивні, продовгувато-яйцевидні й еліптичні, рідше вузькоеліптичні й ромбічні до округлих, темно-зелені й блискучі, шкірясті, цілокраї, розмірами 0,5 – 1,5х1,5 – 3,0 см. Квітки роздільностатеві, дрібні, жовтуваті, зібрані в коротких пазушних китицеподібних суцвіттях, цвітуть у квітні – травні. Плоди – тригранні кулясті коробочки, розмірами 5 – 6х5 – 10 мм. Вирости на їх поверхні у вигляді ріжок до 1,5 (2) мм. Визрівають плоди у червні.

Екологічні особливості Відносно зимостійкий, світлотіньовитривалий.

Декоративність Висока (вічнозелена рослина, листки), широке використання у топіарному мистецтві; рослина-оберіг у католиків, священне дерево у адигейців.

Рекомендації для насадження Використовується для створення живоплотів, солітерні посадки, ландшафтні експозиції. Розмножується насінням і живцями. Культивари/форми: "Angustifolia"; "Argento-variegata"; "Bullata"; "Marginata"; "Myrtifolia"; "Rotundifolia"; "Pyramidalis"; "Sufruticosa".

Для підготовки використано літературу:
Кохно М.А., Пархоменко Л.І., Зарубенко А.У. Дендрофлора України. Дикорослі й культивовані дерева і кущі. Покритонасінні. Частина І. Довідник. [За ред. М.А. Кохна] – Киев: Фітосоціоцентр,– 2002. – 448 с.
Кохно М.А., Трофименко Н.М. [та ін.] Дендрофлора України. Дикорослі та культивовані дерева й кущі. Покритонасінні. Частина ІІ. [За ред. М.А. Кохна, Н.М. Трофименко] – К.: Фітосоціоцентр, – 2005. – 716 с.