Відділ – покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас – дводольні (Magnoliopsida)
Порядок – черсакоцвіті (Dipsacales)
Родина – калинові (Viburnaceae)
Вид – Калина звичайна, ж. червона (Viburnum opиlus L.)

Природний ареал Східна Європа, зокрема Україна; Кавказ, Мала й Середня Азія, Західний і Середній Сибір.

Наукова цінність Природний євро-сибірський вид в умовах культури.

Біоморфологічна характеристика Листопадний кущ або деревце до 5 м висотою. Кора коричнево-сіра. Крона куляста, розлога. Пагони ребристі голі, жовто-бурі. Серцевина біла, займає більше половини перерізу однорічного пагона. Бруньки з лусками, червонувато-бурі, біля основи зеленуваті або сірі, 6-8 мм довжиною, паралельні пагону, але не притиснуті до нього. Листовий рубець темний, з трьома слідами. Листові рубці сусідніх бруньок з’єднуються. Листки яйцеподібні або округлі, трилопатеві, за вдовжки до 10 – 12 см, зверху темно-зелені, голі, знизу сіро-зелені, зморшкуваті, супротивні, з пальчастим жилкуванням, зверху темно-зелені, знизу сіро-зелені, зморшкуваті. Черешки до 2 см, з залозами. Квітки білі, зібрані в зонтикоподібні пухкі суцвіття – волоті, до 10 см діаметром, розпускаються у травні – червні, крайні квітки стерильні, центральні фертильні. Плоди яскраво-червоні кулясті кістянки несправжня до 0,8 – 1,0 см, однонасінна, соковита, дозрівають у вересні, їстівні. Кістянка яскраво-червона, куляста або широкоеліптична, блискуча, діаметром до 8 – 10 см. Кісточка плоска, широко-серцевидна, 7-9 мм завдовжки, на верхівці коротко загострена, з нерівною поверхнею, жовтувато-рожева. Плодоносить з 4 років.

Екологічні особливості Тіньовитривала, холодостійка, зимостійка, морозостійка, мегатроф, мезогігрофіт.

Декоративність Середня (форма крони, сніжно-білі квітки, червоні плоди) восени та ранньою весною, є різні садові й сортові культивари виду. Рослинний символ України.

Рекомендації для насадження Використовується в солітерних і ландшафтних посадках. Культивари/форми: var. opulus var. americanum ‘Xanthocarpum’, ‘Roseum’. Розмножується насінням, живцями, кореневищами.

Для підготовки використано літературу:
Кохно М.А., Пархоменко Л.І., Зарубенко А.У. Дендрофлора України. Дикорослі й культивовані дерева і кущі. Покритонасінні. Частина І. Довідник. [За ред. М.А. Кохна] – Киев: Фітосоціоцентр,– 2002. – 448 с.
Кохно М.А., Трофименко Н.М. [та ін.] Дендрофлора України. Дикорослі та культивовані дерева й кущі. Покритонасінні. Частина ІІ. [За ред. М.А. Кохна, Н.М. Трофименко] – К.: Фітосоціоцентр, – 2005. – 716 с.
Ворон В.П. Дерева та чагарники України. Атлас для практичних занять з дендрології. Х.: Нове слово, 2011. – 158 с.