Відділ – покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас – дводольні (Magnoliopsida)
Порядок – букоцвіті (Fagales)
Родина – букові (Fagaceae)
Вид – Дуб звичайний, д. черешчатий (Quercus robur L.)
Природний ареал Широколистяні й мішані ліси Європи (крім крайньої Півночі й Північного Сходу).
Наукова цінність Найважливіша лісоутворююча порода, найдовговічніше дерево України висотою 20–50 м, є дві сезонні форми виду (рання й пізня).
Біоморфологічна характеристика Листопадне д., до 40 (50) м висотою і до 2 м у діаметрі стовбура. Кора стовбура глибоко тріщинувата, буро-сіра, кора молодих гілок сріблясто-сіра, однорічних пагонах – оливково-бура. Коренева система потужна з глибоким стрижневим коренем та інтенсивним вертикальним розгалуженням. Пагони сіруваті, бурі або червоно-бурі, з чисельними сочевичками. Бруньки овальні, верхівкові бруньки 5–7 мм довжиною більші від бокових, ясно-бурі, з віями по краях лусочок, голі. Листки чергові, коротко черешкові, видовжено-обернено-яйцевидні, перистолопатеві, біля основи з вушками, 7-15 (30) см довжиною, 3–7 см завширшки. Квітки одностатеві; тичинкові – в пониклих сережках і складаються з 6-8-роздільної зеленуватої оцвітини, маточкові – дрібні, з редукованою оцвітиною, по 1-3 в пазухах верхніх листків. Плоди – горіх (жолудь), на довгих (до 6–8 см) плодоніжках), 2–3,5 см завдовжки і 1,5–2 см в діаметрі, бурувато-жовті, з поздовжніми зеленуватими смугами. Цвіте протягом 4–5. Маса 1 тис. насіння – 2– 3 (5) кг.
Екологічні особливості Посухостійкий, світлолюбний, а в молодому віці потребує бокового затінення. До ґрунтів вибагливий і добре росте лише на глибоких родючих грунтах. Морозостійкий, але часто пошкоджується пізніми весняними приморозками. У молодому віці росте повільно, у вигляді гіллястого куща.. Зимо- та посухостійкий. Достатньо газо- та димостійкий.
Термін життя – 400-500 (1000) років.
Декоративність Висока (форма листків, плодів, структура стовбура).
Рекомендації для насадження Використовується при створенні лісових культур, полезахисних лісових смуг, закріпленні ярів і крутосхилів, а також в озелененні та паркобудівництві. Форми: 'Fastigiata', 'Pendula1, 'Concordia, 'Argenteo-marginata', 'Purpurascens', 'Atropurpurea', 'Heterophyla', 'Pectinata'. У культурі розмножується насінням, а декоративні форми — вегетативно.
Для підготовки використано літературу:
Кохно М.А., Пархоменко Л.І., Зарубенко А.У. Дендрофлора України. Дикорослі й культивовані дерева і кущі. Покритонасінні. Частина І. Довідник. [За ред. М.А. Кохна] – Киев: Фітосоціоцентр,– 2002. – 448 с.
Кохно М.А., Трофименко Н.М. [та ін.] Дендрофлора України. Дикорослі та культивовані дерева й кущі. Покритонасінні. Частина ІІ. [За ред. М.А. Кохна, Н.М. Трофименко] – К.: Фітосоціоцентр, – 2005. – 716 с.
Ворон В.П. Дерева та чагарники України. Атлас для практичних занять з дендрології. Х.: Нове слово, 2011. – 158 с.