Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка
T.H. Shevchenko National University «Chernihiv Colehium»
НУЧК імені Т.Г Шевченка

11

11

 

Відділ – покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас – дводольні (Magnoliopsida)
Порядок – горіхоцвіті (Juglandlales)
Родина – горіхові (Juglandaceae)
Вид   Горіх волоський, г. грецький (Juglans regia L.)

Природний ареал Східна Туреччина, Ліван, Закавказзя, Середня Азія; вид натуралізований та культивується у помірних регіонах світу.

Наукова цінність Довговічна, антропотолерантна (пило- і газостійка) порода; священне дерево в кавказьких народів.

Біоморфологічна характеристика Листопадне дерево до 20–35 м висоти, діаметр до 1,8–2 м. Крона могутня, куляста, кора стовбурів сіра, гладенька, у зрілому віці тріщинувата. Коренева система потужна потужна, добре розвинені стрижневий та горизонтальний корені. Пагони товсті, сірі, голі, у верхній частині слабоопушені, блискучі. Бруньки яйцевидно-округлі, довжиною 3–5 мм, зеленувато-бурі, блискучі, покриті 4 лусочками. Листки крупні (до 40 см довжини), складні, мають 5–9 листочків, з яких кінце¬вий найбільший за розміром, цільнокраї, голі, до 12 см завдовжки, з специфічним запахом, верхній листочок більший за бічні. Квітки одностатеві, тичинкові – на довгих повислих сережках, зелунато-жовті, маточкові в прямостоячих колосоподібних суцвіттях. Плоди – кістянка суха несправжня, округлі або продовгувато-округлі з м'ясистим зеленим оплоднем і маслянистим їстівним ядром. Плоди містять до 70% високоякісної олії, їх вживають у їжу в свіжому вигляді та для виготовлення різних харчових продуктів. Оплодень плодів і листя горіха грецького містять велику кількість вітаміну С, красильних речовин та танідів, що використовують у різних галузях промисловості. Розмножують висіванням насіння-горіхів у розсаднику або на постійне місце.

Екологічні особливості Світлолюбні, малотіневитривалі, відносно морозостійкі, Росте швидко, вибагливий до ґрунту помірного зволоження. Теплолюбний, чутливий до пізніх весняних заморозків, (пошкоджують річні пагони його або й старі гілки), мезоксерофіт, відносно газостійкий, плодоносить через рік. Термін життя до 300-400 років.

Декоративність Середня (форма крони, листкова пластинка зі специфічним ароматом, плоди), використовується у садово-парковому озеленені й культивується як цінна харчова, лікарська, деревинна й фітонцидна, вітамінна, дубильна, фарбувальна, ефіроолійна рослина.

Рекомендації для насадження Ціниться в лісовому господарстві, лісомеліорації всюди по Україні як довговічна й горіхоплідна порода. Особливо ж ціниться деревина та плоди. Використовується в різних типах насаджень – лісових, декоративних, полезахисних, плодових. Розмножується переважно нас, для плодових плантацій інколи застосовується щеплення.

 

Для підготовки використано літературу:
Кохно М.А., Пархоменко Л.І., Зарубенко А.У. Дендрофлора України. Дикорослі й культивовані дерева і кущі. Покритонасінні. Частина І. Довідник. [За ред. М.А. Кохна] – Киев: Фітосоціоцентр,– 2002. – 448 с.
Кохно М.А., Трофименко Н.М. [та ін.] Дендрофлора України. Дикорослі та культивовані дерева й кущі. Покритонасінні. Частина ІІ. [За ред. М.А. Кохна, Н.М. Трофименко] – К.: Фітосоціоцентр, – 2005. – 716 с.
Ворон В.П. Дерева та чагарники України. Атлас для практичних занять з дендрології. Х.: Нове слово, 2011. – 158 с.

Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г.Шевченка

T.H. Shevchenko
National University
«Chernihiv Colehium»

КОНТАКТИ

З нами можна зв'язатись за вказаними контактами

Адреса: 14013, м Чернігів вул. Гетьмана Полуботка, 53

Телефони:

Приймальна комісія (0462) 941-081

(073) 104 82 73
(096) 506 28 20

Приймальня ректора (0462) 941-170

Загальний відділ (0462) 941-178

 

Ми в соціальних мережах FB IG YT TG TG