Відділ – покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас – дводольні (Magnoliopsida)
Порядок – крапивоцвіті (Urticales)
Родина – в’язові (Ulmaceae)
Вид - В’яз шорсткий, ільм гірський (Ulmus glabra (scabra) Huds.)

Природний ареал Центральна і Східна Європа, Кавказ

Наукова цінність Довговічне (до 400 років), швидкоросле (до 30 м заввишки) дерево з широкою округлою кроною; вид стійкий до умов міського середовища.

Біоморфологічна характеристика Листопадне, до 30–35 м висотою, 70–170 см в діаметрі. Крона широко-циліндрична. Кора з глибокими тріщинами, темно-коричнева або бура. Коріння неглибокі, вертикальне відгалуження горизонтальних коренів слабке, але сильно розгалужені скелетні корені. Молоді пагони голі або опушені, іноді з дрібнесенькими червонуватими залозками. Гілки темно-коричневі, ворсинисті через жорстке руде опушення. Бруньки чорно-коричневі, дрібні, з густим опушенням, 7-9 мм, тупо конічні, ворсисті, яйцевидні, тупі, темно-бурі, з війчастими по краю лусками. Листки еліптичні або обернено-яйцеподібні, з різко загостреними верхівками, зверху шорсткі від щетинистого опушення, темно-зелені, знизу світліші, вздовж жилок жорстко-волосисті, по краю подвійно-пильчасто-зубчасті, 2–10 см завдовжки, 1,5–5 см заввишки, еліптичні або овальні, загострені, з дуже нерівнобокою основою, двічі-пилчастим краєм, з 9-12 парами бокових жилок, зверху гладенькі або трохи шорсткі, блискучі, зісподу в кутках жилок біло-клочкувато-пухнаті. Черешки жорстко-волосисті, до 0,5 см завдовжки. Квітки двостатеві, майже сидячі, оцвітина дзвоникувата, тичинок 5-6, пиляки фіолетові, суцвіття кулясте. Плід – сім’янка крилата. Крилатка обернено-яйцеподібна або широко-еліптична, до 25 мм завдожки, зеленувата, з маленькою виїмкою, з горішком посередині крилатки.
Цвіте – у IV місяці. Плодоносить – у V.

Екологічні особливості Морозостійкий, тіньовитривалий, мегатроф, мезогігрофіт. Швидкорослий, засухостійкий. Термін життя – 200-300 років.

Декоративність Середня (форма крони, листків, зеленуватих плодів – крилаток), є різні декоративні культивари за структурою крони, формою й кольором листків.

Рекомендації для насадження Культивують з давніх-давен, вважають, що в Україні з 19 століття. Розмножується насінням і відсадками.

Для підготовки використано літературу:
Кохно М.А., Пархоменко Л.І., Зарубенко А.У. Дендрофлора України. Дикорослі й культивовані дерева і кущі. Покритонасінні. Частина І. Довідник. [За ред. М.А. Кохна] – Киев: Фітосоціоцентр,– 2002. – 448 с.
Кохно М.А., Трофименко Н.М. [та ін.] Дендрофлора України. Дикорослі та культивовані дерева й кущі. Покритонасінні. Частина ІІ. [За ред. М.А. Кохна, Н.М. Трофименко] – К.: Фітосоціоцентр, – 2005. – 716 с.
Ворон В.П. Дерева та чагарники України. Атлас для практичних занять з дендрології. Х.: Нове слово, 2011. – 158 с.