Відділ – покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас – дводольні (Magnoliopsida)
Порядок – крапивоцвіті (Urticales)
Родина – в’язові (Ulmaceae)
Вид – В’яз гладкий, в. європейський (Ulmus laevis Pall.)

Природний ареал Майже вся Європа, Кавказ, в Україні – по всій території.

Наукова цінність Довговічне (до 200 років), швидкоросле (20–30 м заввишки) дерево з широкою округлою кроною; компонент широколистяних лісів.

Біоморфологічна характеристика Дерево листопадне, 25–30 м, діаметр 90–150 см. Крона куляста. Кора темно-бура, з дрібними тріщинами, відшаровується пластинками. Коренева система потужна глибока. Молоді пагони спочатку опушені, потім голі, блискучі, червоно-бурі. Бруньки жовтувато-коричневі, луски на краях з темною облямівкою, гострі, 6–7 мм довжиною, конічні, голі. Листки дуже нерівнобокі, широкоовальні або яйцевидні, загострені, по краю гостро-двічі-пилчасті, 6–15 см завдовжки, 3,5–12 см заввишки, з 12-18 парами бічних жилок, зверху голі, знизу по всій поверхні або тільки по жилках м'яко опушені, бічні жилки не роздвоюються. Квітки світло-коричневі, на довгій повислій ніжці до 2,0 см, квітконіжках. Оцвітина 5–8-надрізана, нерівнобока, видовжена, тичинок 6–8, пиляки фіолетові, пучки квітів повислі. Плоди – сім’янка крилата. Крилатка еліптична, по краю густо-волохато-пухната, до 1,5 см, світло-коричневі, по краям з війками, на верхівці з глибокою вирізкою, що майже доходить до насінини. Цвітуть - III-IV місяць. Плодоносять – V місяць.

Екологічні особливості Світлолюбний, холодостійкий, морозостійкий, мегатроф, мезофіт, вимогливий до ґрунтів, вологолюбний, кореневі відростки дає рідко, витримує затоплення до 30 днів. Термін життя до 400 років.

Декоративність Середня (форма крони, листків, плодів), є різні садові культивари за формою і кольором листків, вид стійкий до умов міського середовища.

Рекомендації для насадження Культивують з давніх-давен, вважають, що в Україні з 19 століття. Розмножується насінням і відсадками.

Для підготовки використано літературу:
Кохно М.А., Пархоменко Л.І., Зарубенко А.У. Дендрофлора України. Дикорослі й культивовані дерева і кущі. Покритонасінні. Частина І. Довідник. [За ред. М.А. Кохна] – Киев: Фітосоціоцентр,– 2002. – 448 с.
Кохно М.А., Трофименко Н.М. [та ін.] Дендрофлора України. Дикорослі та культивовані дерева й кущі. Покритонасінні. Частина ІІ. [За ред. М.А. Кохна, Н.М. Трофименко] – К.: Фітосоціоцентр, – 2005. – 716 с.
Ворон В.П. Дерева та чагарники України. Атлас для практичних занять з дендрології. Х.: Нове слово, 2011. – 158 с.