Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка
T.H. Shevchenko National University «Chernihiv Colehium»
НУЧК імені Т.Г Шевченка

6

6

 

Відділ – покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас – дводольні (Magnoliopsida)
Порядок – виноградоцвіті (Vitales)
Родина – виноградові (Vitaceae)
Вид – Виноград дикий п’ятилисточковий (Parthenocissus quinquefolia (L.) Planch.)

Природний ареал Схід Північної Америки.

Наукова цінність Листопадна деревна ліана американського походження.

Біоморфологічна характеристика Багаторічна, швидкоросла, витка ліана, виростає завдовжки 15 – 20 м. Коренева система мичкувата. Молоді пагони червонуваті з часом темно-зелені. Росте, піднімаючись по гладких поверхнях за допомогою вусиків з п'ятьма -вісьмома розгалуженнями, що закінчуються липкою подушечкою (присоскою) розміром 5 мм. На пагонах формує розгалужені вусики з потовщеними кінцівками (″присосками″), за допомогою яких ліана піднімається по вертикальній опорі. Листки пальчатоскладні, на рахісі яких, зазвичай, п’ять сидячих листків. Верхівка листочка загострена, краї пилчасті. Листя зверху зелене, тьмяне; знизу – синювато-зелене, опущене. Восени набувають яскраво-червоного, багряного забарвлення на сонячній стороні і світло-жовтого в тіні. Квітки – двостатеві, невеликі зеленуваті й дрібні, зібрані у верхівкові й рихлі волоті. з чіткою центральною віссю, на якій знаходяться від 80 до 150 квіток. Суцвіття – китицеподібні щитки, квіти двостатеві. Чашечка маленька, купольна, іноді з нерівним краєм, віночок зеленуватий, з п’ятьма вільними пелюстками. Тичинок п’ять, вони прикріплені до маточного диску, який більшою частиною повністю зрісся з основою зав’язі. Зав’язь складається з двох гнізд, у кожному з яких по дві сім’ябруньки. Цвіте пізньою весною. Плоди – ягоди, темно-сині, округлі, з восковою поволокою. Плоди діаметром 5-7 мм дозрівають в кінці літа або на початку осені. Плоди від темно-синього до синьо-чорного кольору з 1-4 насінинами, неїстівні. Насіння кулясте, з випуклою гранню і тупим кілем з протилежної сторони. Ягоди містять щавелеву кислоту, неїстівні для людини, але є їжею для птахів взимку.

Екологічні особливості Посухо- та морозостійкий, витримує температуру до +40°С та морози до 30°С, тіньовитривалий, не ушкоджуються філоксерою, мають імунітет до грибкових хвороб.

Декоративність Середня (колір листкової пластинки навесні й восени), використовується для маскування непривабливих стін, парканів та альтанок.

Рекомендації для насадження В Україні вирощують для вертикального озеленення. Назва роду походить від грецьких слів 'partenos' - незайманий і 'kisses' – плющ, за подібністю з формою зростання плюща. Буквально можна перекласти як незайманий, тобто дикий виноград. Культивари/форми: 'Engelmannii', 'Murorum', 'Troki', 'Yellow Wall', 'Variegata'.

 

Для підготовки використано літературу:
Кохно М.А., Пархоменко Л.І., Зарубенко А.У. Дендрофлора України. Дикорослі й культивовані дерева і кущі. Покритонасінні. Частина І. Довідник. [За ред. М.А. Кохна] – Киев: Фітосоціоцентр,– 2002. – 448 с.
Кохно М.А., Трофименко Н.М. [та ін.] Дендрофлора України. Дикорослі та культивовані дерева й кущі. Покритонасінні. Частина ІІ. [За ред. М.А. Кохна, Н.М. Трофименко] – К.: Фітосоціоцентр, – 2005. – 716 с.
https://ru.wikipedia.org/wiki

Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г.Шевченка

T.H. Shevchenko
National University
«Chernihiv Colehium»

КОНТАКТИ

З нами можна зв'язатись за вказаними контактами

Адреса: 14013, м Чернігів вул. Гетьмана Полуботка, 53

Телефони:

Приймальна комісія (0462) 941-081

(073) 104 82 73
(096) 506 28 20

Приймальня ректора (0462) 941-170

Загальний відділ (0462) 941-178

 

Ми в соціальних мережах FB IG YT TG TG