11-річчя Мезинського НПП – 11 яскравих подій з життя за рік

Залиште оцінку
(2 голосів)
11-річчя Мезинського НПП – 11 яскравих подій з життя за рік

10 лютого 2006 року Указом Президента України було створено  Мезинський національний природний парк. Сьогодні парк відзначає своє 11-річчя, входячи до п’ятірки найкращих парків в Україні.

Чернігівський національний педагогічний університет імені Т.Г.Шевченка виступає науковим куратором парку. Дослідження біоти, ландшафтів та історико-культурної спадщини, природно-рекреаційного потенціалу території, екскурсійна і навчально-освітня діяльність – це основні напрями і результати спільної діяльності парку та університету. За останній рік було здійснено ряд заходів, що мали не тільки регіональне, але загальнодержавне і міжнародне значення. На окремих з них хотілося б зупинитися быльш детально.

1. Мезинський національний природний парк і його роль у збереженні природної та історико-культурної спадщини Подесення  був в центрі уваги Міжнародної наукової конференції «Подесення в контексті європейської історичної та природної спадщини», що проходила 14-16 квітня 2016 року на базі ННІ історії, етнології та правознавства імені О.М.Лазаревського ЧНПУ імені Т.Г.Шевченка. Особлива увага приділялася питанням екологічної історії, збалансованого  розвитку окремих територій і міжнародній співпраці.

2. Всесвітньо відома Мезинська пізньопалеолітична стоянка (18 тис. р. до н.е.), яка є візитівкою парку і його своєрідним археологічним талісманом, черговий раз привернула увагу під час  конференції «Коріння української нації як складова європейської цивілізації», яка  проходила  18-20 травня 2016 року в рамках  Днів Європи в Україні. Унікальні витвори мистецтва та побуту тих часів вкотре довели учасникам, що Україна з її багатою культурною спадщиною, є невід’ємною частиною історії розвитку всього європейського континенту.

3. Мезинський НПП презентував свій природно-екологічний і туристично-рекреаційний потенціал на ХХІІ Міжнародній туристичній виставці UITT «Україна – подорожі та туризм», яка проходила 30 березня - 1 квітня 2016 року на базі Міжнародного виставкового центру, що на Броварському проспекті. А біля спеціалізованого стенду Мінприроди України «Національні природні парки України для екологічного туризму та відпочинку» парківська делегація пригощала відвідувачів поліським чаєм та солодкими канапками із варенням з місцевих ягід та меду.

4. 6-12 липня 2016 року на території Мезинського НПП працювала студентсько-учнівська наукова екологічна експедиція «Стежками академіка Л.С.Берга» (у складі 15 осіб), яка відтворила відому експедицію цими територіями 100 років тому. Захід відбувався в рамках реалізації проекту «Підтримка організацій громадянського суспільства для розвитку партнерств для сталого використання ПЗФ України» за підтримки Європейського Союзу і Програми малих грантів Глобального екологічного фонду і Програми розвитку ООН.

5. До річниці з дня народження відомого краєзнавця, засновника Мезинського музею В.Є.Куриленка вийшла його книга «Крізь безодню віків», яка є своєрідним підсумком його життя і сподвижницької діяльності. Василь Єлисейович за життя  не встиг підготувати рукопис до друку, тому вона вийшла вже під редакцією його дітей – Ігора Васильовича Куриленка та Людмили Василівни Чолану (уродженої Куриленко).

6. У червні 2016 року на базі Деснянського біосферного резервату у м.Новгороді-Сіверскому і центрі Мезинського НПП у с.Деснянське, на семінарі для наукових працівників природно-заповідних установ (ПЗ, НПП), ВНЗ і академічних інститутів України навчалися картуванню оселищ заплавних комплексів річки Десни.

7. Чергова Мезинська археологічна експедиція Чернігівського НПУ імені Т.Г.Шевченка (у складі 20 осіб) у серпні 2016 року вивчала особливості життя на цій території за доби раннього заліза, близько 2 тис. років тому і доби ранніх слов’ян. Земля у своїх надрах ховає ще багато цікавого з історичного погляду. Найдавніші матеріали на території археологічної пам’ятки Свердловське-1 відносяться до доби бронзи (ІІ тис. до н.е.).

8. «Берег Десни у Мезинському НПП» - світлина відвідувачки парку Аліни Іносової стала найкращим фото з Чернігівщини 2016 року на ІІІ Міжнародному фотоконкурсів пам’яток природи «Вікі любить Землю» у рамках діяльності  Вікіпедії та інших інтернет-проектів Фонду Вікімедіа з наповнення фотографіями природоохоронних територій світу, в тому числі України, створення найповнішої бази фотографій пам’яток природи і об’єктів природно-заповідного фонду.

9. 30 липня 2016 року на колоритному традиційному святі єдності, миру і традицій поколінь – Миколаївському ярмарку, Мезинський НПП презентував рекреаційні і туристичні ресурси своєї території через відтворення поселення людей кам’яного віку з Мезинської палеолітичної стоянки. За презентацію НПП був відзначений Дипломом ІІ ступеня Коропської райдержадміністрації і оргкомітету ярмарку. А туристичний маршрут «Від історії до сьогодення» став найпопулярнішим маршрутом серед відвідувачів Мезинського НПП, адже він охоплює більшу частину його території. Це своєрідна «машина часу» з історії Сіверського заповідного краю за один день! Для зручності туристів і відвідувачів парку серед розмаїття природних й історичних пам’яток у 2016 році було випущено путівник «Мезинський НПП: край давньої історії та чарівної природи».

10. За минулий 2016 рік науковцями було встановлено знаходження 97 видів тварин, нових для території Мезинського НПП. Один з них – турпан звичайний, птах з родини Качкові, що гніздиться на крайній півночі Європи та Азії. А знахідка Pachylister inaequalis є крайньою північною точкою зустрічі цього виду жуків-карапузиків  в Україні.

11. У 2016 році Мезинський НПП привертав увагу багатьох журналістів. Зокрема, новим відкриттям телеканалу Інтер в рубриці «Україна вражає» стали «Зимові вихідні в Мезинському НПП». А от чернігівські журналісти «закохалися назавжди» в синь і шир деснянських просторів після дводенної вересневої подорожі національним парком. Село ж Мезин було включено до «ТОП-7 найкрасивіших сіл України». У рамках рейтингу, що був складений під егідою сайту «Заграница» із закликом: «Розпочніть вивчати Україну з маленьких сіл».

 

Н.В.Симоненко,
директор Мезинського НПП

 

КОНТАКТИ

З нами можна зв'язатись за вказаними контактами

Адреса: 14013, м Чернігів вул. Гетьмана Полуботка, 53

Телефони: (0462) 941-170, (0462) 941-178

 

Ми в соціальних мережах FB IG YT TG