У 1989 р. була створена кафедра педагогіки, психології та методики викладання історії. До її складу входило 10 викладачів: Боровик А.М. – зав. кафедри, кандидат історичних наук, доцент; Благінін М.Т. – кандидат педагогічних наук, доцент; Шморгун В.Ф. – кандидат педагогічних наук, доцент; Проніков О.К. – кандидат педагогічних наук, ст. викладач; Короткова Л.П. – кандидат юридичних наук, ст. викладач; Віхров О.П. – ст. викладач; Завада Т.О. – асистент; Завацька Л.М. – асистент; Сутріна Г.Г. – асистент; Орлова Н.В. – асистент.
У 1990 – 1991 н.р. до складу кафедри увійшли нові викладачі ас. Тимошенко А.Г. та ас. Сергієнко С.С., а у наступному навчальному році – ас. Бутко С.В. У 1996 – 1997 н.р. на кафедрі почала працювати ас. Янченко Т.В. Викладачі кафедри активно працювали над удосконаленням освітнього процесу та наближенням змісту і методики занять до професійних потреб майбутніх учителів історії та права.
У 1993 р. була створена нова кафедра психології, до складу якої увійшли викладачі кафедри педагогіки, психології та методики викладання історії канд. психол. наук, доц. Скок М.А., ст. викл., канд. пед. наук Сутріна Г.Г., ст. викл., канд. пед. наук Завацька Л.М., ст. викл. Скок А.Г. Кафедра отримала нову назву – педагогіки і методики викладання історії і права.
У вересні 1999 р. завідуючий кафедрою доц. Боровик А.М. вступив до докторантури, а кафедру очолила канд. пед. наук, доц. Завацька Л.М.
У зв’язку з необхідністю узгодження назв кафедр історичного факультету з профілем підготовки фахівців з відповідних спеціальностей і спеціалізацій у 2003 р. відбулося перейменування кафедри на кафедру педагогіки і методики викладання історії та суспільних дисциплін. Таку назву кафедра має і сьогодні.
Упродовж 1999 – 2000 н.р. викладачі кафедри працювали над розробкою навчального плану нової спеціальності «Історія і соціальна педагогіка», набір студентів на яку розпочався з 2000 – 2001 н.р. У 2002–2003 навчальному році кафедрою розроблена документація та отримана ліцензія на підготовку спеціалістів зі спеціальності «Соціальна педагогіка». Як наслідок у червні 2004 р. відбулася реорганізація кафедри. З її складу відокремилась кафедра соціальної педагогіки, що стала складовою частиною новоутвореного психолого-педагогічного факультету, а кафедру педагогіки та методики викладання історії й суспільних дисциплін після закінчення докторантури знову очолив
доц. Боровик А.М.
За час існування кафедри значна частина викладачів захистили дисертаційні дослідження. Кандидатами наук стали Завада Т.О., Завацька Л.М., Віхров О.П., Дем’яненко І.В., Сутріна Г.Г., Баранков О.Г., Тимошенко А.Г., Барило О.А., Кулик І.О., Боровик М.А, Пеньковець О.В., Зайченко Н.І.,. а Боровик А.М. у 2005 р. захистив докторську дисертацію на тему «Українізація загальноосвітніх шкіл за часів виборювання державності (1917 – 1920 рр.)». У 2007 р. йому присвоєно вчене звання професора.
У 2017–2018 н.р. у Навчально-науковому інституті історії та соціогуманіиарних дисциплін імені О. М. Лазаревського почали готувати магістрів спеціальності 011 «Освітні, педагогічні науки», освітня програма «Педагогіка вищої школи». У зв’язку з цим на кафедрі почали працювати доктор педагогічних наук, професор Тимошко Г.М., доктор педагогічних наук, доцент Янченко Т.В., викладач Шолох О.А.
Викладачі кафедри беруть участь у міжнародних, всеукраїнських і регіональних науково-практичних конференціях та інших заходах. Кафедра підтримує наукові зв’язки і обмінюється науково-методичною інформацією з провідними освітніми та науково-дослідними установами України – Національним педагогічним університетом імені М. Драгоманова, Інститутом педагогіки НАПН України, ДНПБ імені В.О. Сухомлинського та ін. Викладачі кафедри тісно співпрацюють зі школами міста Чернігова та Чернігівської області.
На кафедрі стало традицією проведення науково-практичних конференцій «Фльорівські читання», за результатами яких видається збірник праць викладачів Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка та інших науковців.
На сьогодні на кафедрі педагогіки і методики викладання історії та суспільних дисциплін працюють: завідувачка кафедри Янченко Т.В., професор Боровик А.М., професор Тимошко Г.М., професор Третяк О.С, доценти Кулик І.О., Герасимчук О.М., Шолох О.А., старші викладачі Католик А.В., Донець Т.П., Житник Л.О, викладач Барбенюк А.О. старший лаборант Аксьоненко А.А та Гребеник Т.В.
Електронна адреса кафедри – .
Завідувач кафедри педагогіки і методики викладання історії та суспільних дисциплін
Янченко Тамара Василівна
Доктор педагогічних наук, доцент, професор, завідувачка кафедри педагогіки і методики викладання історії та суспільних дисциплін.
У 1991 році закінчила Чернігівський державний педагогічний інститут імені Т.Г. Шевченка за спеціальністю «Історія та право». У 1995 – 2001 роках працювала асистентом кафедри історії України та кафедри педагогіки та методики викладання історії Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка.
Протягом 2001 – 2004 років навчалася в аспірантурі Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка.
У 2006 році захистила кандидатську дисертацію (тема «Проблеми соціально-педагогічної підтримки дітей, які потребували захисту, Україні (друга половина ХІХ – початок ХХ ст»). Звання доцента отримала у 2008 році. У 2017 році захистила докторську дисертацію на тему «Витоки та засади наукового розвитку і практичного втілення педології в Україні» (за спеціальністю 13.00.01 –Загальна педагогіка та історія педагогіки). У 2020 р. стає завідувачкою кафедри педагогіки і методики викладання історії та суспільних дисциплін.
Викладає навчальні курси: «Історія соціальної роботи», «Етнопедагогіка», «Методика організації волонтерської діяльності», «Методологія наукових досліджень у соціальній роботі».
Коло наукових інтересів: історія соціальної педагогіки.
Тимошко Ганна Миколаївна
Доктор педагогічних наук, професор кафедри педагогіки і методики викладання історії та суспільних дисциплін.
Народилася 9 червня 1949 року в с. Козероги Чернігівського району Чернігівської області.
У 1973 році закінчила факультет педагогіки і методики початкового навчання,
у 1983 році — історичний факультет Чернігівського державного педагогічного інституту ім. Т. Г. Шевченка. У 1996 році здобула освіту в Чернігівському обласному інституті підвищення кваліфікації та перепідготовки працівників освіти за спеціальністю «психологія, практична психологія».
З 1968 року працює в галузі освіти. Педагогічна робота Г. М. Тимошко включає всі основні ланки системи педагогічної освіти: вихователя дошкільного закладу, учителя початкових класів, учителя історії, заступника директора школи з виховної роботи та з навчально-виховної роботи.
З 1990 року Г. М. Тимошко — заступник начальника, з 1993 по 2004 рік голова управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації. Наукову діяльність почала в Чернігівському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти, де у 1996 році отримала вчене звання доцента, а в 2004 році працювала на посаді першого проректора даного закладу.
З 2004 по 2006 рік була старшим науковим співробітником лабораторії управління закладами освіти Інституту педагогіки АПН України, радником голови Чернігівської обласної державної адміністрації. Г. М. Тимошко поєднує наукову роботу в Інституті педагогіки НАПН України з роботою на посаді професора Національного університету "Чернігівського колегіуму" імені Т. Г. Шевченка.
Викладає навчальні курси: теорія і практика вищої професійної освіти в Україні, науково-методичний супровід організації освітнього процесу у ЗВО.
Третяк Олена Станіславівна
Доктор педагогічних наук, професор.
У 1992 році закінчила Чернігівський державний педагогічний інститут імені Т.Г.Шевченка, отримавши кваліфікацію вчителя історії та суспільствознавства, а у 1997 році – практичного психолога в галузі освіти.
У 2006 році захистила кандидатську дисертацію за спеціальністю 19.00.05 – «соціальна психологія; психологія соціальної роботи».
13.06.2013 у Київському інституті Вищої освіти НАПН України захистила докторську дисертацію на тему «Теоретико-методичні засади підготовки персоналу установ виконання покарань для проведення соціально-виховної роботи із засудженими» за спеціальністю ― 13.00.04 «Теорія і методика професійної освіти», науковий керівник ― професор М.О.Носко.
У 2015 році отримала вчене звання професора.
Викладає навчальні курси: етнопсихологія.
Коло наукових інтересів: теорія і методика професійної освіти; педагогіка та психологія професійної освіти; менеджмент та психологія організації.
Герасимчук Олександр Михайлович
Кандидат історичних наук, старший викладач кафедри.
Народився 26 червня 1965 року в с.Вороньки Бобровицького району Чернігівської області. У 1989 році закінчив Чернігівський педінститут імені Т.Г.Шевченка.
2008–2012 роки – аспірант кафедри педагогіки і методики викладання історії та суспільних дисциплін. 7 жовтні 2014 року захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук.
З 1 грудня 2014 року – старший викладач кафедри педагогіки і методики викладання історії та суспільних дисциплін.
Викладає навчальні курси: методика виховної роботи, шкільний курс всесвітньої історії та методика його викладання, методичні основи організації навчання історії.
Коло наукових інтересів: аграрна історія Чернігівщини початку ХХ ст.
Боровик Анатолій Миколайович
Доктор історичних наук, професор кафедри педагогіки і методики викладання історії та суспільних дисциплін.
Народився 20 липня 1949 р. у селі Кіптях Козелецького району Чернігівської області. У 1964 – 1968 рр. навчався в Путивльському педагогічному училищі Сумської області.
Після його закінчення працював учителем початкових класів Нічогівської восьмирічної школи Козелецького району. З 1970 по 1975 р. навчався у Київському державному педагогічному інституті імені О.М.Горького, а після його закінчення працював учителем історії та суспільствознавства Козелецької середньої школи № 2.
У жовтні 1982 р. був обраний на посаду асистента кафедри історії СРСР та УРСР Чернігівського педінституту імені Т.Г.Шевченка. У квітні 1987 р. у Спеціалізованій вченій раді Київського державного університету імені Т.Г. Шевченка захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук на тему «Партійно-радянська преса як джерело дослідження проблем партійного будівництва (1917–1920 р р.)».
З листопада 1987 р. по вересень 1989 р. працював на посаді старшого викладача тієї ж кафедри.
У вересні 1991 р. Державним комітетом з народної освіти СРСР присвоєно вчене звання доцента. З вересня 1989 р. по серпень 1999 р. працював на посаді завідувача кафедри, доцента кафедри педагогіки і методики викладання історії і права.
З вересня 1999 р. по вересень 2002 р. – докторант Чернігівського педуніверситету імені Т.Г.Шевченка.
У жовтні 2005 р. в Спеціалізованій вченій раді Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора історичних наук на тему «Українізація загальноосвітніх шкіл за часів виборювання державності (1917 – 1920 рр.)».
У лютому 2007 р. присвоєно вчене звання професора. З 2007 р. заступник голови Спеціалізованої вченої ради К 79.053.01 по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальностями 07.00.01 – історія України та 07.00.02 – всесвітня історія у Чернігівському національному педагогічному університеті імені Т.Г. Шевченка.
Викладає навчальні курси: шкільна історична освіта в Україні та за кордоном, методичні основи організації навчання історії.
Коло наукових інтересів: історія України, історія освіти та методика навчання історії.
Католик Андрій Віталійович
Старший викладач кафедри.
Народився 11 травня 1972 року у м.Козелець Чернігівської області. У 1995 році закінчив Чернігівський педінститут імені Т.Г.Шевченка.
2008–2012 роки – аспірант кафедри педагогіки і методики викладання історії та суспільних дисциплін.
З 1 вересня 2012 року – начальник навчально-методичного відділу Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка.
Викладає навчальні курси: основи педагогічної майстерності, школознавство.
Коло наукових інтересів: історія земської медицини на Чернігівщині.
Кулик Ірина Олександрівна
Кандидат педагогічних наук, доцент кафедри і методики викладання історії та суспільних дисциплін.
Народилася 22 жовтня 1962 року в м.Кривий Ріг Дніпропетровської області. У 1984 році закінчила Чернігівський педінститут імені Т.Г.Шевченка.
У 2009 році захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук. У 2011 році було присвоєно вчене звання доцента.
Викладає навчальні курси: історія педагогіки, шкільний курс історії України та методика його викладання, шкільна історична освіта в Україні та за кордоном.
Коло наукових інтересів: інтерактивні технології навчання.