LogoКафедра екологічної психології та соціології була створена у вересні 2017 року шляхом об’єднання кафедри екологічної психології та психічного здоров’я і кафедри українознавства, політології і соціології. Кожна з кафедр має свою історію.

Завдання для дистанційного навчанняЗавдання для самостійної роботи студентівКарантин з користюІсторія кафедриНавчальні дисципліниСклад кафедриЗасновникПрограми підвищення кваліфікації
1 курс. Спеціальність 011 Освітні, педагогічні науки
1 курс. Спеціальність 231 Соціальна робота
3 курс. Спеціальність 053 Психологія
1 курс. Спеціальності: 054 Соціологія, 011 Освітні, педагогічні науки

Porady

 

Корисні матеріали для екологічного проживання карантину та дистанційного навчання
(ПОРАДИ ПСИХОЛОГА)

1. Поставтесь до карантину, пов’язаного з поширенням COVID-19 як до шансу відкрити і розвинути в собі та інших щось нове, підтримати один одного і зайнятися розробкою ідей для стійкішого існування. Пройдіть онлайн навчання, отримайте нові навички, прочитайте книги та подивіться фільми, на які довго не вистачало часу.

2. Кожна людина для психічного здоров’я повинна мати свій особистий життєвий простір. Складіть розклад дня та визначіть межі власного простору. Проведіть сімейну раду і домовтеся про правила використання спільного простору. Сформулюйте основні принципи спілкування на найближчі тижні. Коли ми всі разом, нам може бути складно, але ми здатні перетворити цей виклик на шлях емоційного зближення.

3. Поширюйте позитивне мислення і світосприйняття. Для того щоб бути позитивним прикладом для інших, потрібно подвоїти зусилля з турботи про себе, важливо оптимізувати власний психологічний стан і фізичне здоров’я. Проаналізуйте свої ресурси, що Вас надихає, дає Вам сили і натхнення (віра, спілкування, фізична активність, творчість, планування, позитивні емоції, гумор) та подумайте, як в наших реаліях з їх допомогою поновлювати ресурси. Зміцніть власний імунітет і стійкість!

4. Пам’ятайте, що від Вас залежить здоров’я і благополуччя Вашої родини. Тому в першу чергу потурбуйтесь про своє фізичне і психічне здоров’я, а саме:

 • Спіть не менше восьми годин.
 • Займайтеся регулярними фізичними вправами, бажано на свіжому повітрі (наприклад, на балконі).
 • Дотримуйтеся збалансованої та здорової дієти. Навчіться готувати просто і смачно з доступних продуктів.
 • Концентруйтеся на теперішньому моменті. Щодня медитуйте, практикуйте релаксації, дихальні техніки, ключ Алієва. Якщо Вам подобається або допомагає – практикуйте, ні – спробуйте щось інше.
 • Дякуйте. Пишіть 21 день 21 подяку. За те, що маєте. Собі, близьким, життю. Як казав письменник Джон Генрі Джоуетт: «Подяка — це вакцина, протиотрута і антисептик». За 21 день виробляється звичка мислити позитивно.

5. Знайдіть те, що ви можете робити вдома і що допоможе вам надати смислу час в карантині , наприклад:

 • Якщо ви живете у приватному будинку, садівництво і городництво допоможе розвантажись емоційно і з часом забезпечить сім'ю свіжими овочами та фруктами.
 • Ви давно хотіли написати книгу? Почати блог? Це хороша можливість проявити свою креативність.
 • Розвивайте ваші кулінарні здібності. Експериментуйте з простою, але поживною їжею.
 • Подумайте про способи монетизації своїх навичок, наприклад, коучинг або наставництво у Zoom або Skype.
 • Прослуховування музики, танці, малювання, шиття, вишивання, hand made – спробуйте те, що Вам до душі.
 • Знайдіть час для довших і глибших бесід із людьми, з якими ви втратили зв’язок останнім часом. Оновіть свої соціальні зв’язки віртуально.
 • Відстежуйте час, проведений в соціальних мережах і не перевантажуйте себе додатковою інформацією. Ви на «дієті хороших новин».

6. Подумайте, на що Ви можете впливати саме зараз? (Порядок в будинку, мій розвиток, стосунки, настрій, підтримку…) Знайдіть в хаосі стабільність, яка залежить від Вас.

7. Подумайте, що Ви будете робити, після епідемії корона вірусу? Уявіть себе після карантину. Мета - місток до мрії! Що Ви можете зробити вже сьогодні заради мрії?!!

Доцент кафедри екологічної психології та соціології Ольга Буковська.

Корисні посилання

Коронавiрусна хвороба 2019-2020 МЕДИЧНИЙ АСПЕКТ (презентація)

Наслiдки стресу у психосоматичних проявах (презентація)

Як пережити карантин ПОРАДИ ПСИХОЛОГА (презентація)

Кафедра екологічної психології та психічної здоров’я була створена у серпні 2007 року. З того часу і до сьогодні кафедра є єдиною такого роду кафедрою в Україні. Основою викладацького складу кафедри екологічної психології та психічного здоров’я стали співробітники ППФ та викладачі кафедри психології Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д.Ушинського. Очолив кафедру Заслужений працівник освіти України, доктор психологічних наук, професор Василь Олексійович Скребець.

Перший склад кафедри налічував 10 викладачів, з них три кандидати наук. За час роботи на кафедрі три викладачі (Гірченко О.Л., Мунасипова-Мотяш І.А., Шлімакова І.І.) захистили кандидатські дисертації, п’ять викладачів (Буковська О.О., Гірченко О.Л., Дяченко В.А., Шлімакова І.І., Мунасипова-Мотяш І.А.,) отримали вчене звання доцента кафедри екологічної психології та психічного здоров’я.

У 2011 та 2013 рр. у зв’язку з реорганізаційними змінами в університеті колектив поповнився викладачами кафедри практичної психології факультету початкового навчання та викладачами кафедри соціальної і практичної психології психолого-педагогічного факультету.

У січні 2016 року кафедра зазнала тяжкої втрати, передчасно пішов із життя її завідувач Василь Олексійович Скребець – засновник Чернігівської школи екологічної психології. Дотепер Василь Олексійович залишається душею кафедри, його ідеї втілюються в життя та розвиваються викладачами та студентами. З лютого 2016 р. кафедру очолює кандидат психологічних наук, доцент Ірина Іванівна Шлімакова.

Історія кафедри українознавства, політології і соціології

Рішенням ректорату в липні 1998 року, у відповідності з постановою Кабінету Міністрів від 13 березня 1998 року за №290 та наказу Міністерства освіти України від 30 березня 1998 року за №122 про створення на базі Чернігівського педінституту Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка, утворено кафедру українознавства і політології, яку очолив доктор історичнх наук, професор Володимир Михайлович Половець.

Наказом ректора від 30.06.2006 р. „Про підпорядкування загально університетських кафедр” з метою впорядкування штатного розпису кафедра українознавства і політології була передана психолого-педагогічному факультету. Завідувача кафедри було зобов’язано спланувати роботу кафедри та забезпечити діяльність колективу згідно з чинним положенням про кафедри.

1 березня 2008 року згідно з виробничою необхідністю було перейменовано кафедру українознавства і політології на кафедру українознавства, політології і соціології. Реорганізація була проведена з метою підготовки на факультеті фахівців у галузі соціології.

У 2010 році було відкрито спеціальність „Соціологія”, у зв’язку з чим кафедра набула статусу випускової.

Станом на 2017 рік кафедра нараховувала 7 викладачів, зокрема 1 доктор наук, професор; 5 кандидатів наук, доцентів; 1 кандидат наук, старший викладач. Завідувач кафедри – доктор історичних наук, профессор Половець Володимир Михайлович.

У відповідності з навчальними планами викладачі кафедри забезпечують викладання на 7 факультетах університету та ННІ  історії, етнології та правознавства імені О.М.Лазаревського базових навчальних дисциплін: українознавства, історії України, політології і соціології. Для студентів спеціальності „Соціологія” розроблені і читаються ряд спеціальних соціологічних дисциплін.

Кафедра екологічної психології та соціології створена шляхом злиття кафедр екологічної психології та психічного здоров'я і кафедри українознавства, політології і соціології (наказ ЧНПУ імені Т.Г.Шевченка №294 вк/1 від 31.08.2017).

Нині професорсько-викладацький склад налічує 12 осіб, серед них 1 доктор історичних наук, професор та 9 кандидатів наук, 8 з яких мають вчене звання доцента.

Колективом кафедри здійснюється викладання понад 50 навчальних курсів та спецкурсів психофізіологічного, медико-психологічного, прикладного і соціологічного спрямування. Студенти спеціальності «Психологія» мають змогу вивчати кафедральні спецкурси за спеціалізацією «Екологічна психологія. Психологія здоров’я». При кафедрі діє лабораторія еколого-психологічних досліджень імені В.О.Скребця.

Науково-дослідницька робота на кафедрі проводиться переважно в контексті екологічної психології, психології здоров’я та соціології. Загальний напрям і зміст науково-дослідницької роботи визначається темою: «Особистість в умовах сталого розвитку: екопсихологічний та соціологічний аспекти». У відповідності до визначеної теми спрямовуються науково-пошукові дослідження викладачів, аспірантів, студентів.

Кафедра розвиває наукові та практичні зв’язки з рядом наукових та освітніх установ України і Чернігівської області, зокрема з Інститутом психології імені Г.С.Костюка НАПН України, Чернігівським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти імені К.Д.Ушинського, Українським науково-методичним центром практичної психології та соціальної роботи, Чернігівським обласним центром практичної психології та соціальної роботи, Державним вищим навчальним закладом «Університет менеджменту освіти НАПН України, Східноукраїнським національним університетом імені В.Даля, Одеським національним університетом імені І.І.Мечникова.

Викладачі кафедри працюють у тісному контакті з практичними психологами шкіл міста та області, дитячих садків, міського соціально-психологічного центру для молоді, з психологами міліції, медичних закладів, надаючи науково-методичну консультативну допомогу та збагачуючись оригінальними напрацюваннями практиків.

ОСНОВНІ КУРСИ

 • Валеологія
 • Екологічна психологія
 • Психодіагностика
 • Основи психотерапії
 • Методика психологічної експертизи
 • Психофізіологія
 • Патопсихологія
 • Соціологія цінностей
 • Соціологія повсякденності
 • Клінічна психологія
 • Психологія травмуючих ситуацій
 • Психологія впливу
 • Валеологія та основи медичних знань
 • Соціоекологія
 • Психологічний тренінг
 • Основи психогігієни
 • Основи психокорекції
 • Психологія стресу
 • Основи психологічної практики
 • Психологія реабілітації
 • Історія України
 • Соціологія
 • Політологія
 • Українознавство
 • Історія соціології
 • Соціальна структура суспільства
 • Громадська думка
 • Методика викладання соціології
 • Методологія соціологічних досліджень
 • Організація та методи вибіркових досліджень
 • Надійність соціологічної інформації
 • Основи політології і соціології
 • Програмування соціологічних досліджень
 • Соціологія політики
 • Соціологія знання
 • Соціологія освіти
 • Вступ до спеціальності
 • Загальні соціологічні теорії
 • Соціологія праці
 • Соціологія сім’ї
 • Спеціальні соціологічні теорії
 • Сучасні соціологічні теорії
 • Соціологія управління
 • Соціологія економіки
 • Соціологія культури

СПЕЦКУРСИ СПЕЦІАЛІЗАЦІЇ «Екологічна психологія. Психологія здоров’я»

 • Практикум по психології здоров’я
 • Еколого-психологічний тренінг
 • Аксіологія екологічної свідомості
 • Психологія екстремальних ситуацій
 • Психологія адиктивної поведінки
 • Еколого-психологічна експертиза
 • Спеціальна психологія
 • Екологічна психотерапія
 • Онкопсихологія
 • Психосоматика
 • Основи психічної саморегуляції
 • Психологія реабілітації

 

Shlimakova

Завідувач кафедри екологічної психології та соціології

ШЛІМАКОВА Ірина Іванівна

Кандидат психологічних наук, доцент. Відмінник освіти України.

Закінчила Ніжинський державний педагогічний інститут імені М.В.Гоголя за спеціальністю «Російська мова, література та психологія» (1993 р.). Працювала практичним психологом ЗОШ І-ІІ ст. №8 м.Прилук Чернігівської області (1993-2000 рр.), завідувачкою лабораторії психологічних досліджень, заступником директора Чернігівського обласного центру практичної психології та соціальної роботи (2000-2002 рр.), директором цього Центру (2002-2007 рр.).

На кафедрі працює з часу її заснування. Упродовж 2007-2010 рр. навчалась в аспірантурі ЧНПУ імені Т.Г.Шевченка, в період навчання захистила кандидатську дисертацію на тему «Психологічні умови формування екологічної свідомості школярів: гендерний аспект» зі спеціальності 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія.

Сертифікований тренер міжнародних та всеукраїнських програм з різних напрямів практичної психології, зокрема проблем психологічної підтримки нечуючих дітей та їхніх батьків, збереження психічного здоров’я, професійного самовизначення молоді, розробки та управління проектами, формування навичок здорового способу життя та ін.

Голова правління Громадської організації «Екопсихологічна ініціатива». Член Чернігівського осередку Всеукраїнської громадської організації «Асоціація екологічної допомоги».

Наукові пошуки проектуються у площину дослідження феномену впливу в екопсихологічному контексті. Автор понад 50 наукових публікацій.


Drozdova

Дроздова Марина Анатоліївна

Доцент кафедри.

Закінчила історичний факультет Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка за спеціальністю «Історія та практична психологія» (2003 р.), магістратуру (2004 р.) та аспірантуру (2010 р.) ЧНПУ імені Т.Г.Шевченка. В університеті працює з 2004 р.

Кандидат психологічних наук, доцент. Кандидатська дисертація на тему «Механізми відтворення батьківських образів в уявленнях молоді про політичних лідерів» захищена у 2010 р.

Член Асоціації політичних психологів України. Сфера наукових інтересів: психологія творчості, психологія мистецтва, історична психологія, соціальна психологія, психологія політичного лідерства. Автор близько 40 наукових праць.


Girchenko

Гірченко Олена Леонідівна

Доцент кафедри, кандидат психологічних наук, доцент.

Закінчила Чернігівський державний педагогічний університет імені Т.Г.Шевченка за спеціальністю «Історія та практична психологія». Працювала практичним психологом СЗНЗ №1 з поглибленим вивченням іноземних мов м.Чернігова (2003-2010 рр.)

Упродовж 2006-2009 р. навчалась в аспірантурі Інституту психології імені Г.С.Костюка. Захистила кандидатську дисертацію на тему «Комп’ютерні ігри, як фактор розвитку тривожності молодших школярів» зі спеціальності 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія.

Член правління Громадської організації «Екопсихологічна ініціатива».

У науковому плані займається вивченням проблеми етнічної ідентичності у контексті екологічної психології. Автор понад 20 наукових публікацій.


Bukovska

Буковська Ольга Олександрівна

Доцент кафедри, кандидат психологічних наук, доцент.

Закінчила Чернігівський державний педагогічний університет імені Т.Г.Шевченка за спеціальністю «Початкове навчання». Працювала старшим лаборантом кафедри музики в Чернігівському державному педагогічному університеті імені Т.Г.Шевченка (2000-2002 рр.).

Упродовж 2002-2005 р. навчалась в аспірантурі Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова. Захистила кандидатську дисертацію на тему «Психологічні особливості усвідомлення життєвого досвіду підлітками з неблагополучних родин» зі спеціальності 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія.

Керівник міжнародних наукових проектів громадської організації «Ресурс». Член правління Громадської організації «Екопсихологічна ініціатива».

У науковому плані займається вивченням проблеми психології реабілітації особистості у кризовий життєвий період. Автор понад 30 наукових публікацій.


Munasipova Motyash

Мунасипова-Мотяш Ірина Анатоліївна

Доцент кафедри, кандидат біологічних наук, доцент.

Закінчила Чернігівський національний педагогічний університет імені Т.Г.Шевченка (за спеціальністю «Педагогіка і методика середньої освіти. Хімія, біологія та екологія», кваліфікація вчитель хімії, біології та екології). Працювала вчителем хімії та біології ЗНЗ № 35 м.Чернігова.

Упродовж 2001 – 2005 рр. навчалась в аспірантурі Інституту зоології імені І.І.Шмальгаузена НАН України. Захистила кандидатську дисертацію на тему «Двостулкові молюски родини Cardiidae (Bivalvia: Cardioidea) Понто-Каспійського регіону (фауна, таксономія, поширення, екологія)», 03.00.08. – Зоологія.

З 2006 року працювала асистентом кафедри біологічних основ фізичного виховання Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка. З 2007 року переведена на посаду викладача кафедри екологічної психології та психічного здоров’я.

Закінчила Чернігівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені К.Д.Ушинського, кваліфікація практичний психолог з напряму педагогічна освіта (2011р).

Член правління Громадської організації «Екопсихологічна ініціатива».

У науковому плані займається вивченням проблеми саморегуляції екологічної свідомості. Автор понад 30 наукових публікацій.


Dyachenko

Дяченко Вікторія Анатоліївна

Доцент кафедри, кандидат психологічних наук, доцент.

Закінчила Чернігівський інститут післядипломної педагогічної освіти за спеціальністю «Психологія» (2002 р). Працювала практичним психологом в Краснохутірській загальноосвітній школі-інтернат для дітей-сиріт (2002-2007 рр.).

Упродовж 2002-2005 рр. навчалася в аспірантурі Інституту психології імені Г.С.Костюка. У 2007 році захистила кандидатську дисертацію на тему «Особливості становлення «Образу-Я» дітей-сиріт в інтернатних закладах освіти» зі спеціальності 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія.

Сфера наукових пошуків зорієнтована на вивчення суб’єктивного благополуччя особистості. Автор понад 20 наукових публікацій.


Dubinina

Дубініна Діана Емілівна

Викладач кафедри.

Закінчила Чернігівський державний педагогічний університет імені Т.Г.Шевченка за спеціальністю «Хімія з додатковою спеціальністю біологія» (1992 р.), Український державний педагогічний університет імені Драгоманова за спеціальністю «Психологія. Практична психологія в системі освіти» (1993 р.).

З вересня 1993 року працює в Чернігівському національному педагогічному університеті імені Т.Г.Шевченка. З 2007 року працює на кафедрі екологічної психології та психічного здоров’я.

Член правління Громадської організації «Екопсихологічна ініціатива».

Сфера наукових інтересів: екологічна психологія, спеціальна психологія, психологія стресів, використання методів арт-терапії в практичній діяльності психолога. Автор понад 10 наукових публікацій. 


Polovech

Половець Володимир Михайлович

Доктор історичних наук, професор. Заслужений працівник освіти України.

У 1958 році закінчив Ніжинський державний педагогічний інститут імені М.В.Гоголя, історик.

У 1972 році в Москві захистив кандидатську дисертацію на тему: „Розвиток економічного співробітництва союзних республік в роки першої п’ятирічки (1928–1932 рр.)”.

У 1997 році в Інституті історії України АН України захистив докторську дисертацію на тему: „Кооперативний рух в Лівобережній Україні (1861–1917 рр.).”, з 2001 року - професор.

Автор понад 150 наукових праць історичної, краєзнавчої, політологічної, соціологічної і навчально-методичної проблематики. 


NoPhoto

Акименко Ірина Миколаївна

Кандидат історичних наук, доцент.

У 1988 році закінчила Чернігівський державний педагогічний інститут імені Т.Г.Шевченка за спеціальністю «Історія, суспільствознавство та право».

У 2004 році захистила кандидатську дисертацію на тему: "Чернігівський Троїцько-Іллінський монастир: історія, господарська і культурно-просвітницька діяльність (ІІ пол. ХVІІ – ХVІІІ ст.)".

Сфера наукових інтересів: проблеми політології.

 


NoPhoto

Гапоненко Дмитро Іванович

Кандидат історичних наук, доцент.

У 2006 році закінчив магістратуру Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка за спеціальністю «Історія».

У лютому–квітні 2008 році закінчив Курси підвищення кваліфікації у Вищій школі соціології при Інституті соціології НАН України.

В 2010 році захистив кандидатську дисертацію на тему: „Ніжинський Благовіщенський монастир: історія, господарська і культурно-просвітницька діяльність (ХVІІІ – початок ХХ ст.)".

Сфера наукових інтересів: прикладні соціологічні дослідження. 


Polienko

Полієнко Галина Олексіївна

Кандидат історичних наук, доцент.

У 1998 році закінчила Чернігівський державний педагогічний університет імені Т.Г.Шевченка за спеціальністю «Історія».

У 2011 році захистила кандидатську дисертацію на тему: „Благодійництво та доброчинність Православної церкви у Чернігівській єпархії (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.)”.

Сфера наукових інтересів: проблеми формування та функціонування сім’ї; історія благодійництва.

 


Doroshok

Дорошок Наталія Анатоліївна

Кандидат історичних наук, старший викладач.

У 2005 році закінчила магістратуру Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка за спеціальністю «Історія».

У 2014 році захистила кандидатську дисертацію на тему: „Земська статистика Чернігівської губернії (1864–1917 рр.)”.

Сфера наукових інтересів: історія, педагогіка, психологія.

 


Butko

Бутько Світлана Михайлівна

Старший лаборант кафедри.

У 1994 році закінчила факультет фізичного виховання ЧДПІ імені Т.Г.Шевченка, отримала спеціальність «Фізичне виховання», (1994 – 2001рр.) працювала інструктором по фізичній культурі у дошкільному навчальному закладі №69 м.Чернігова.

У 2002 році отримала другу вищу освіту, закінчила ЧДПУ (заочне відділення) за спеціальністю «Психологія».

 

Skrebets

Засновник кафедри екологічної психології та психічного здоров’я

Скребець Василь Олексійович – завідувач кафедри екологічної психології та психічного здоров’я (2007 – 2016 рр.), видатний український психолог, доктор психологічних наук, професор, академік Української академії наук, Заслужений працівник освіти України, Відмінник освіти України, двічі лауреат Золотої медалі імені Платона Української академії наук. Фундатор вітчизняної екологічної психології, засновник наукової школи екопсихології на Чернігівщині.

Народився в селі Зеленівка Дмитрівського району Чернігівської області. В 1965 році закінчив 9-річну Курінську школу Бахмацького району Чернігівської області, після чого вступив до Прилуцького педагогічного училища. В 1969 році закінчив училище із відзнакою. Згодом поїхав працювати вчителем трудового навчання у далеку сільську школу на Київщині.

1969-1971 – роки служби у лавах збройних сил СРСР (Московський округ ПВО).

У 1977 році закінчив факультет психології Московський державний університет імені М.В. Ломоносова за спеціальністю «Психологія», отримавши кваліфікацію «Психолог. Викладач психології».

Упродовж 1977-1981 років працював молодшим науковим співробітником клінічного відділу Науково-дослідного інституту гігієни, токсикології та профпатології (м. Волгоград).

У 1981 році займає посаду старшого наукового співробітника проблемної науково-дослідної лабораторії Волгоградського державного інституту фізичної культури. З 1981 по 1991 рр.. працює завідувачем цієї лабораторії.

Під час роботи в лабораторії пошукачем захистив кандидатську дисертацію на тему «Индивидуально-психологические особенности старших школьников в связи с их физической подготовленностью и профориентацией» (1986 р.).

При переїзді в Україну (1991 р.) свою професійну діяльність продовжує на посаді доцента кафедри хімії Чернігівського державного педагогічного інституту імені Т.Г.Шевченка (1991-1996 рр.).

1996-1998 рр.. – доцент кафедри психології Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, 1998-2006 рр.. – завідувач кафедри психології, декан факультету перепідготовки цього ж інституту.

У 2006 р. пошукачем захищає докторську дисертацію «Особливості екологічної свідомості в умовах наслідків техногенної катастрофи».

З 2007 року очолював кафедру екологічної психології та психічного здоров’я Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка – єдину кафедру такого роду в Україні.

Наукові здобутки. Василь Олексійович одним з перших в Україні став розбудовувати новий науковий напрям – екологічну психологію, опрацьовуючи загальнотеоретичні та методологічні основи екопсихології. Він є автором понад 140 наукових та навчально-методичних праць, серед них:

 • монографії: «Психологічна феноменологія екологічної катастрофи (на матеріалах Чорнобильської катастрофи» (1998); «Екологічна психологія у віддалених наслідках екотехногенної катастрофи» (2004); «Концептуальні засади побудови регіональної моделі екологічної освіти і виховання учнівської молоді.» (2006);
 • навчальні посібники: «Екологічна свідомість: історичний розвиток, сучасний стан, психологічна діагностика» (1997); «Екологічна психологія» (1998); «Основи психодіагностики» (2007); «Екологічна психологія: онкопсихологічний практикум» (2011);
 • підручник «Екологічна психологія» (2014).

Підписка на новини

Підписка на розсилку університету НУЧК. Всі поля, відмічені *, обов'язкові.